Bugün, 13 Nisan 2021 Salı


Yazarın Diğer Yazıları


Özge TÜKÜÇ


YASAKLAR DEVA OLDU

Koronavirüs salgını ülkemizde 2. kez pik yaptığı için hükümet tarafından bir dizi yeni tedbirler alındı.


Koronavirüs salgını ülkemizde 2. kez pik yaptığı için hükümet tarafından bir dizi yeni tedbirler alındı. Alınan tedbirlere ilk başta karşı çıkan bir çok kesim olmasına rağmen aslında bu yasaklar bizim sağlımız içindi. Vakaların tekrar artmasından sonra sokak kısıtlamaları geri geldi. Akşamları 21.00’dan sonra evlere girdik, hafta sonları ise komple evlerde kaldık. Duruma itiraz edenlerde oldu, çeşitli bahanelerle bu yasakları delmeye çalışanlar da. Geldiğimiz şu günler de görüyoruz ki alınan bütün tedbirler meyvelerini verdi ve vakalarda ciddi düşüşler yaşandı.

Salgının 2. dalgasında Ordu’da pik yapan Koronavirüs vakalarına bu gün baktığımızda binlerden yüzlere düştüğünü görüyoruz. Hayat eve sığar uygulamasında kıp kırmızı olan Ordu haritasına bugün baktığımızda yeniden yeşil renge döndüğünü görüyoruz. Evet tedbirler işe yaradı yaramasına da ama!...

Kocaman bir ama dedim, çünkü hala bu tedbirlerden ders çıkarmayanlar yok mu?  Oooo o kadar çok ki nasıl ıslah olurlar onu bende bilemiyorum. Altınordu’da kapalı caddelerde sigara içmek yasak. Yasağın sadece kelimeden ibaret olduğunu sanan insanlar var. Geçtiğimiz hafta içerisinde Köprübaşı Meydan’ında bir grup kendini bilmezler oturum sigara içiyorlar. Güvenlik güçleri kibar ve nazik bir dille uyarıyor, “- Beyefendi burada sigara içmek yasak. Lütfen sigaraları söndürüp maskelerinizi yukarı kaldırır mısınız?” diyor. Nazik ve kibarca uyarıya kendini insan zanneden varlıklar “- Niye yasak? Biz sigaramızı nerede İçeceğiz? Her şeye karışıyorsunuz?” gibi salak saçma ve daha fazlası olan bir diyaloğa girdiler. Biz koronavirüsle mücadeleyi kazanırız kazanmasına da, bu insansı varlıklarla mücadeleyi nasıl kazanır onu bilemiyorum.