Bugün, 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


YAĞMUR YÜREKLİ ÇOCUKLARIM


Ben geçen sezon Akyazı takımına davet edildiğimde ne maddi nede başka şey düşünmedim. Hasan Öztaş, Hüseyin başkan, Adem Aksoy var diye severek geldim. Burada ne bulacağımı bilmeden.

Aslında Akyazı çocuğu, tıpkı bizim gibi Bülbül deresi çocuğu gibi inat, kırılması zor çocuklardı baktığım da. Ama bu yetenekli yağmur yürekli gençler zaman içinde beni tanıyınca ,idman dozu artınca, onlar yağmur yürekli çocukların hala ne oldukların dan bir haber bu camia içinde olmaları bambaşka oldu akşamları duru gölde.

Sezon içinde finaller oynayan bu yeteneklerin bir gün çok iyi yerlerde olmalarını hayal ederken bir gün bu çocukların bu harika mekandan uçup daha lüks semte taşınmaları beni mutlu etse de aslında üzdü. Alışmıştık birbirimize.

Onlar şimdi bir çok yetenekli sporcu ile bir forma yarışı içinde hocaları nezaretinde Altınordu takımın da. Ben bazılarının da başka kulüpte olup çalışmasını isterdim. Olan sporculara değil, kulübe oldu. Bir Akyazı bu yağmur yürekli kaç çocuk daha bulabilir, yada Hasanlar ile olabilir?

Bence kocaman bir yazık olan efsane, uzuvları dağıtılmış bir kadavra gibi bugün Akyazı semtinde öylece yatacak. Buna sevinilmez.

Bir insanın yeteneği, kabiliyeti ahlakının insanlığının önüne geçerse onu aradan çıkarmak lazım, yoksa bulaşır mikrop gibi olur ve virüs gibi girer yüreklere hepsi onun gibi olur. Akyazı takımının bu yağmur çocukları ile bugün gurur duydum, sahada olduğumuz daki oyunların bazıların da alınan skor oyunumuza ve takıma yakışmasa da iki takımın sporcularının ve hakemlerin oyun içinde olmaları oynama arzuları harika idi geçen sezon Durugölde.

Bizimle maç oynayan amatörün bu can takımlarını da, bazen bizden aldıkları galibiyetleri de kutlarım.

Takım olmak zordur, sporcu olmak iki kat zordur. Önce ahlak, sabır sevgi, sonra düşünce istek arzu ve en önemlisi de nerede olduğunu bilmek, o formaya saygı, arkadaşlarına saygı ve de kulübe saygı.

Okul önceliği dersler çok iyi olmalı ki aklımızın büyük bölümü istikbalimizde gerisi ise sevdiğimiz işte, futbolun içinde olsun. Takım olmak, maçlarda forma giymekle olmaz, sahada oynamakla da olmaz. Takım olmak çalışmak la , idmana yarım saat önce gelmekle, işini iyi yapmakla olur.

Burada kavga yok, kalp kırmak yok, üzmek yok, hepsi bizim yağmur yürekli çocuklarımız bütün kulüplerdeki gibi, onların bir yerlerde olmasını görmek kadar bize bizlere idareci olanlara nasıl gurur verir bilir misiniz siz çocuklar?

Ben sevgiyi şiar edinenle çalışırım, efendiliği kendine rehber edinenle. Ben işine kulübüne saygı duyanla olurum. Ben sevgimi veririm yağmurda, karda ama sevgiyi ararım gözlerde.

Ben otuz yıl çok yağmur yürekli gençleri arkadaş, kardeş yaptım yüreğime bazılarını da evlat. Bu konuda önce adamlık pirim yapar sporculuğun dan önce. Bu Akyazı her daim güzeldi, oyunlar bir yana, sakatsız kavgasız tertemiz oyunlar oldu o güzeldi.

Sizler benim emek vereceğim sabırla çalışacağım özel yağmur yürekli çocuklardınız. .Değerli idiniz...Şükür sizinleyiz en kötü alışkanlığımız çimlerdi, olsun, derdinizde rakip sporcular olsun.

Önemli, insan için daha da önemli bu samimiyet, yalansız ve dolansız olunca . Yüreklerin konuşabileceği dildir doğruluk, onu yapın bundan sonra kulübünüzde , onu konuşmaya bugünlerde herkesin gücü yetmez, kaybedeceksen çok şeyi yalansız adam gibi kaybet, başınız dik yürüyün.

Haksızlıkla yapılan işlerin içinde yaşamayın, olmayın. Vicdan azabı peşinizi bırakmaz sonra.

İnsan için idealler değerlidir, o yolda yalnız kalman bile eğer dürüstsen senin için onurdur. Bırakacağın en büyük miras ailene, dürüstlüğün olmalı.

Yüzlerine gururla bakabilmen için.

Seni yaratan Allah´a ve onun varlığı insanlara saygılı olmak, özü doğru insanlarla olmak hayalin olmalı.

Sorun değil, çözümler bulan ol ki, fitne fesat üretenlerle değil fikir üretenlerle bir yolda başın dik alnın açık yürü.

Birin yanında alnının akı ile çalış, helal kazan, ama asla kimsenin gölgesi olma, orada kalbinle ve benliğinle ol. Sporcu olacaksan yaptığın işi sev.

Dünyanın kirine, yalanına, menfaatine ruhunu satanlara yazıklar olsun.

Hayat insana bazen acımasız çocuklar, soğuk olabilir, üşütebilir de, işte o an sımsıcak sarılabileceğin dostlarından kopma, bir gün ummadığın yerde sana çok lazım olacaktır.? Sağım, solum, arkam, önüm O ?be !? demen yeter.

Ünlü yazar Friedrich Nıetzche şöyle der;? sevmesini bilirsek, sevdiğimize değer verirsek, başkasına acı vermeyi de unutabiliriz.?

Bundan daha iyi ne olabilir ki. Sizler yağmur yürekli yetenekli ender sporculardınız ki ben iyi ki