Yazarın Diğer Yazıları


Şinasi KARA


VATANA İHANET SUÇU

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında ''Vatana ihanet suçu'' yoktur.


Türkiye Cumhuriyeti yasalarında ''Vatana ihanet suçu'' yoktur. Sadece, muvazzaf askerler hakkında, askeri ceza yasasından gelen hükümler var. Sivil vatandaşı ve siyasileri ilgilendirmiyor. Yasaların suç saymadığı filler hakkında soruşturma yapılamaz.
Türk yasaları vatana  ihanet suçunu, neden düzenlemiyor?
Cevap o kadar basit ki, Rahmetli Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ''Türkiye kadar hain üreten başka bir ülke yoktur'' diyordu. Gerçekten ülkemizde, vatan haininden geçilmiyor. 
 Yaşanmış tarihi örnekler vardır.
1. Atatürkün  teşviki ile kurulan, Haliçteki silah fabrikası 1950 li yıllara kadar silah üretiyor ve ihraç ediyordu. Vatan hainleri devreye girince, fabrika yaşayamaz oldu. Sahibi Şakir Zümre fabrikayı yaşatmak için '' Şakir Zümre sobalarını  üretmek'' zorunda kaldı. Sahibine devletin yaptığı yegane kıyak, İş Bankası kumbaralarını ürettirmek oldu.
2. Atatürk döneminde Türkiye uçak üretiyor ve ihraç ediyordu. Danimarkada, o döneme ait Türk uçağı sergileniyor. 1949 yılında Generalin biri ''Amerika uçağı bize bedava verecek, uçak üretmemize gerek yok'' diyordu. Uçak fabrikası kapatıldı. Mevcut uçaklar, Kayseride toprağa gömüldü.
3. Tamamı Türk Mühendis ve işçisi ile Devrim adında araç, 1961 yılında  üretildi. Aracın seri üretimine geçilemedi.  Gerekçe o kadar basit idi ki insanın aklı almıyor. Tören sırasında araca benzin konulmamış. Araç işlemiyor. Halka ''Türkler yapamaz kültürü'' enjekte ediliyor. Üretimden vaz geçiliyor. Üretime geçilseydi, Türk ekonomisi farklı bir aşamaya gelmiş olacaktı. Bu gün dahi ülke, milli bir araç üretmek için çabalayıp duruyor. 
4. Fullbright Anlaşması ile kurulan Milli Eğitim Komisyonunun ilk faaliyeti, KÖY ENSTİTÜLERİNİ kapattırmak oldu. Eğitim sistemi 1950 den itibaren, üretimden kopuk, meslek vermeyen bir yapı kazandı. 1972 Nixon talimatı ile ''dini eğitime ağırlık verilmesi'' konusundaki baskılara ülke dayanamadı. 1980 darbesi ile her kasabaya bir imam hatip lisesi açılarak, ezberci eğitim düzenine geçildi. Ülke okumuş  cahillerden geçilmiyor.
5. 1995 yılı sonunda, serbest dolaşım olmadan AB ile Gümrük Birliğine katıldık. 1996 yılı başından itibaren, AB ülkelerindeki sanayi ile rekabet edemeyen pek çok fabrika kapandı. Bunlardan birisi de benim, Dilovasındaki Kimya fabrikam idi. 
6. Özelleştirme adı altında, ülkede ne kadar karlı işletme var ise yabancılar bir yolunu bulup satın aldılar. Yabancılar sigara üretiyor, rakı üretiyor. Çikolata üretiyor....Cumhuriyet ile kaldırılan kapitülasyonlar adeta geri geldi. Türkler, yabancılara ait üretim birimlerinde emekçi olarak çalışıyor.
Tüm bunların gerisinde VATANA İHANET yatıyor. Böyle bir ülkede ''VATANA İHANET SUÇU''  olmaz. Nitekim, ülkemizde vatana ihanet, suç sayılmıyor.
Ünlü Amerikan Dış İşleri Bakanı Kissinger ''Biz ülkemizde vatan hainlerini tespit eder ve idam ederiz, yabancı ülkelerdeki vatan hainlerini iktidara getiririz, Amerika bu yüzden büyüktür'' diyordu.
Türkiyenin  ''Vatana ihanet suçunu yasalaştırması'' gerekiyor.