Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba


Yazarın Diğer Yazıları


Şinasi KARA


TÜRKİYENİN SORUNLARI

Çok sorunlu bir ülkede yaşıyoruz.


Çok sorunlu bir ülkede yaşıyoruz. Öyle sorunlar var ki, çözülmesi çok zor görülüyor. Gidişat pek iç açıcı değil.  Siyaset kurumunun sorunları çözme iradesi yok. Olacağa da benzemiyor.
1. İşsizlik can yakıyor. Sosyo-ekonomik sorunların başında işsizlik var. İşsizliğin gerisinde, göçmenler yatıyor. Ülkemiz, göçmen ülkesine döndü. Suriyeli, Afgan, Sudanlı, Filipinli, Fars ve Araptan geçilmiyor. Her 10 göçmen, 5 Türk’ün işini elinden alıyor.
2. Tahşiş edilmiş gıdalar ölüm saçıyor. Sahte rakıdan ölenler var. GDO’lu mısırdan üretilmiş gıdalar pazarlarda cirit atıyor. En tehlikelisi NBŞ denilen, nişasta bazlı şeker. NBŞ, insanımızı şeker hastası yapıyor. Zeytinyağı ve balın safı zor bulunuyor.             
Margarinden peynir yapılıyor. Yoğurda jelatin katılıyor....
3. Hukuk düzeni işlemiyor.     
Anayasa Mahkemesi tartışmaya açıldı. Kurumun itibarı sarsılıyor. Yerel mahkemeler, Anayasa Mahkeme kararlarını tanımıyor. Adalet sistemi, kaotik bir dönem yaşıyor. İnsanımızın adalete inancı kayboldu. Kendi hakkını kendisi almaya bakıyor.  
4. Dolar aldı başını gidiyor. Türk lirası her gün eriyor. İnsanımız, elindeki parasını dolara dönüyor. En tehlikelisi yastık altına paranın gitmesiyle başladı. Başka ülkelerin parası için bedel ödeniyor. Ödemeler dengesi, gereksiz yere açık veriyor. Kur artışının gerisinde, bu açık var. Sistem, ekonomik kaynakların dışarı akıtıyor. Bu akıntı, halkımıza fakirlik olarak yansıyor.
5. Devlet bütçesi açık veriyor.
Açığın en önemli nedeni, emekli maaşlarından geliyor. 12 milyon emekli var. Aldıkları para devlet bütçesinin üçte birini geçti. Yaşa takılanlar emekli olursa, bütçenin yarısı emeklilere gidecek. Emekli sayısındaki artış, ekonomik ve siyasi sorun yaratıyor. Devlet, bunlara para bulmak için, ekonomi üzerinde yoğun baskı yapıyor. Esnaf, bu baskıya dayanamaz oldu. Kendini, kayıt dışına atarak koruyor.
6. Sosyolojik  yapı negatif yönde ilerliyor. Adım başı tarikat türedi. Tarikatlar, devleti ele geçirme yarışındalar. Feto gitti, Menzil geldi. Sorunun siyasi ayağı çözülmediği için, negatif gelişmenin önü alınamıyor.
7. Ekonomideki yanlış uygulamalar sorunları derinleştirdi. Ülke orta gelir tuzağına yakalandı. Fakirleşerek büyüme süreci yaşanıyor. Nitekim, ekonomi büyürken, fert başına hasıla düşüyor.
Başka sorunlar da var. Yaz yaz bitmiyor.