TEFLON MEDENİYET´İN TOPLUMSAL HAFIZASI
Tarih: 26.1.2017 09:34:44 / 573okunma / 0yorum
Ahmet Timurçin Pala

Medeniyet dediğimiz olgu uygarlıkla eş anlamlıdır. Uygarlık yerleşık hayata geçen ilk Türk kavmi Uygurlardan gelir. Uygarlık bir toplumun sosyo-kültürel yapısını, maddi ve manevi varlıklarını, düşünce, sanat, teknoloji gibi birçok terimini içinde bulunduran kavramdır. Medeniyeti oluşturan toplumlarin geçmişten bu güne kadar uzanan mazisini biriktirdiği hafizalarinda yer ettiği bir bellek bulunur. Bu bellek medeniyetin en yüzeysel yaralarindan en derin çatlaklarina kadar gerçegi topluma yansıtan bir soyut kanıtlar bütünüdür. Günümüzde bu terimin karşılığı "Toplumsal Hafıza" olarak adlandirilmaktadir. Peki toplumsal hafizamiz nedir ? Nerede kullaniyoruz ? Kim bizim hafizamiza yön veriyor ?

Toplumsal hafıza dediğimiz olgu kültür ve kimlikle alakalidir. Bu yüzdende toplumsal hafıza çok önemlidir. Eğer ki bir toplum hafızasinı kaybederse kimliğinide kaybetmiş olur. Kimliğini kaybeden toplum da varlığını kaybetmiştir. Toplum bireylerden oluşur, doğal olarakta birey hafızalarınin bütünü toplumsal hafızayı oluşturur. Belirli bir kesmin bireylerinde yapılan yeni hafizalar da o kesimden başlayarak toplumsal hafızaya etki sağlar. Her ne kadar 10 Yılda bir yapılan darbeler ile topluma ve doğal olarak toplumsal hafızamıza ağır yaralar açılsa da Türk milleti kendi hafızasıni korumaya kendi milli şuuruna hakim olmaya çalışmakta ve yolunda ilerlemektedir.Toplumsal hafızanın yeni nesilde en büyük tehtidi de her zaman olduğu gibi Sosyal Medya araç gereçleridir. Bu tehtid sürekli değişen gündem, anlık olaylar ve olaylar karşısında alınan anlık tepkimelerdir.

Bugün yaşanan olayı tüm Türkiye çapında anlık haber alabilir, bunu yorumlarken gerçekleri veya bize gösterilmek isteneni anında görür ve üzerine yorum yaparken yeni bir olay ile karşı karşıya kalabiliriz. Toplumsal hafıza kolay yönetilebilir bir hafızadır. Bize hatirlatilmak isteneni medya ve bezeri basim yayın aracılığı ile hatırlar unutturulmak isteneni de algıyı değiştirerek unutturuluruz. Toplumsal hafızanın korunmasında en önemli rol Milli şuur da diyebileceğimiz tarih şuurudur. Tarih şuuru Tarihimizin en iyi şekilde bilinmesi ve yaşasi demektir. Geçmişini bilen milletler geleceğine, geçmişten çıkarttığı doğru ve yanliş haritası ışığında yön tayin ediceklerdir. Bireyin geçmişini ve nereden geldiğini bilmesi ve bunu benimsemesi tarih şuurunun bir olgusudur. Asıl konuda bu ya toplumsal bir hafiza ve herşeyi tarihin gerçekleri insanin yüzüne vururken elbette bunu en iyi şekilde idare etmek gerekmektedir.

Teflon medeniyet kavramimiz da burada devreye girer. Teflon medeniyet dediğimiz olgu gerçek amaci ile kullanildiğinda faydalandığımız kendi üzerine kendi benliğinden başka şeyleri yapıştirmayan bir medeniyet anlayişıdır. Milli şuur olgusudur. Milli duruştur. Teflon medeniyet olgusu tarihi içine en derin şekilde nakşetmiş ve kendi kültür ve değer yargılarından başka içine etnik süprüntü yapıştırmayan bir medeniyetir.

 Teflon medeniyet toplumsal kültürun, geleneğin, örfün ve gerçek milli kimliğin korunacağı bir anlayiştir. Birey milli şuurunu bilirse bu topluma nakşeder. Bireyler şuurlu olursa toplumlar şuurlu olur. Birileri şuurunu kaybetmesin ki toplumumuz şuurlu olsun. Toplumsal hafızamız tarih şuurumuzun kimliğidir. Kimliğimizi kaybetmemeli ve kimliğimize dönmeliyiz. Geçmişi okumali gelecege yön tayin etmeliyiz. Hafızamız balik gibi değil, asırlık çınar gibi kök salmali bu topraklara.

Anahtar Kelimeler: TEFLON, MEDENİYET, TOPLUMSAL, HAFIZASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DAVRANIŞLARIN PATRONU OLMAK.. (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
Sayfa:

anasayfa1
Bugün
10 °C
Salı
11 °C
Çarşamba
11 °C