Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


TEDES

.


                Her gün 08:00´de okulda olmak için Efirli´ye gidiyorum. Giderken ve de gelirken yaşadığım manzara insanlığın yaşaması için çok güzel. Bir disiplin içinde kara yolunda seyir yapan taşıtların bir birlerine olan saygısını görmek çok mutlu ediyor beni.

                Nerede ise giderken camı açıp çay kahve sohbeti yapacak kadar rahat sürüşler ile. Zararsız ve sağlam. 60-70 km hızla Allah selamet versin. Yürüyüşler asker disiplinin de, arka arkaya arabalar nizami sıra ve yavaş yavaş?

                Başlarında komutan ise onları izleyen TEDES noktaları ile gözler?

                Hatalı olduğunda acımasız siyah kutusu içinde resmeden gözler ateş gibi yanıp sönerken. Disiplin var mı, dikkat var mı, sakinlik var mı, can koruma var mı?

                Çok fazla?

                O zaman bunun nesi kötü beyler?

                Canın acıyor, sefer yavaşlıyor, saat kaybı, mal kaybı oluyor mu, çok olsa kaybettiğin anda 2 saat. Can kaybı, acı olmasın, ceza gelmesin, cebin yanmasın olmaz mı?

                Teşekkürler Büyükşehir Belediyesi?

                Bu TEDES´insanlar da oluşturdu kocaman heves. Yavaş git, benzin yakma, cebin dolsun, ağır git ki evdekiler de olsun huzur. Bu konuda başkan size teşekkürler..

                Dedim ya bu disiplinli araba sıralamasının olağan üstü manzarasını seyrederek gittim her gün bin şükrediyorum Allaha. Bugünde kaza yok diye!

                Bundan güzel ne olabilir ki beyler diyordum ki? Bu doğru işide Fetö´ye bağlayan kocaman çarkın yok ettiği bu düzen intizamın zararı mala ve cana.

                Geçen gün kazadan döndüm. Ahırdan çıkmış hayvan gibi nasıl kaç km hızla geçti taksi otobanda. Alışık olduğumuz o tek sıra yavaş adım  TEDES askerlik disiplininden birden bire bu yarı insan yarı canavar sürücülerin aylar sonraki süratlerini görünce irkiliyoruz.

Hepimiz babayız anayız, evladız. Dikkat lütfen. Ben  TEDES´ten ilk ceza yiyeni o Efirli´de, bugünde tarafım. Enver Yılmazın belkide en doğru güzel yaptığı işlerden biri bu, emniyet ve karayolları ile..

                Her pis işi her kötü olayı Fetö´ye bağlayan bu insanların başına gelince ki Allah göstermesin o zaman ne diyecekler.?Ben bu konuda başkanın yanındayım. Bu millete  TEDES gibi komutan lazımmış. Biz asker milletiz, bize şart bu?.

                Gelsin valla. O canlar gitmesin bazı sorumsuzlar yüzünden.

 

                               GARA YUSUF..

                Hakkını helal et. Seni tanıdığımda yanımda Cemil Karademir vardı. Akbank´ın olduğu binada, 1970´ler. Sonra güzel günler. Çileli işler, zor yıllar. Ölümler, acılar.                            Türkeş gibi bir dünya insanının aşıklısı idi. Partide ocak yanar çay olur kara Yusuf baba çay verirdi. Çok iyi insandı. Sonra ne oldu olmadı onu Ak Parti içinde bulduk. Nerede olursa saygı duyduğumuz Yusuf ağbimiz, gara Yusuf´umuzda. Samsun mitingi, Ankara mitingi, Türkeş´in cenazesi, kar kış bir gündü, yanımızda idi ıslanmış ama gözlerindeki yaş akan yağmurdan daha güçlü idi.

                En son eşimin annesi Umut hastanesinde yatarken, Ulubeyli Coşkun kardeşiminde babası yatıyordu. Allah onlara ikisinede rahmet etsin. Yusuf ağbimde eski Baro başkanımızın değerli babası ile orda olurdu, kantinde. Her gece beraber olduk bu sene çok beraber olduk. Kızardı yine konuşurdu, yine sitem ederdi. Ama baktığımda gözlerine Coşkun´la bana ayrı bakardı.

                Güzel ağbi idi gençliğimizin yanında çok şey öğrendiği isimdi.

                Ruhun şad olsun aga.. Seni bu kalp unutmaz.