Bugün, 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yazarın Diğer Yazıları


Resul SES


Takvim müptezelleri

Dünya üzerinde insanoğlunun geçirdiği süreçlerin en başında bir ve beraber olarak uyulacak kurallar, toplumsal mutabakatın gerekliliği olan ortak mitler düzenin sağlanması için gerekli başlıca kısaslardır.


Dünya üzerinde insanoğlunun geçirdiği süreçlerin en başında bir ve beraber olarak uyulacak kurallar, toplumsal mutabakatın gerekliliği olan ortak mitler düzenin sağlanması için gerekli başlıca kısaslardır.

Sonucuna baktığımız çoğu olay için ülke olarak el birliği ile bir dayanışma halinde seferberlik ilan etmemiz son zamanlarda dikkat çeken bir özelliğimiz. Ülke olarak uluslararası krizler, sınırlarımızda meydana gelen askeri harekâtlar ve son olarak tüm dünyanın başına bela olan pandemi salgını. Bu olağanüstü bir o kadarda hayatın içinde karşılaşılabilecek durumlarla mücadele ederken bazı şeyler çok rahat turnusol etkisi oluşturabiliyor.

Ülkemizin içinden çıkamadığı başlıca paradokslar kişilerin şahsi hırs ve egolarını ideolojik vesaitler aracılığıyla halka sunarak bin dokuz yüzlü yılların destekli sahte hocalarının ve şarlatan tarikat şeyhlerinin peşinden gitmek. Yüzüncü yılını salgınla mücadele tedbirleri kapmasında buruk ama bir o kadar içten kutladığımız TBMM´nin yüzüncü yılı yine bu fırsat bekleyen vatansızların başlıca propaganda aracı olarak yine sahneye çıktı.

Yılların vermiş olduğu hükmetme sarhoşluğuyla kraldan fazla kralcı olanlar ve avaneleri kendilerine sosyal medyada bir kitle oluşturmak için ellerinde nadir bulunan ve donanımsal olarak vasatın altındaki bir twitter kullanıcısının arkasında kin kusmaya devam ediyor. İşte tam olarak bahsettiğimiz turnusol etkisi burada devreye girmeye başlıyor. İnsanların karaktersizlik ve kansızlık beyanı kendi inisiyatifinde mümkün olan bir durum. Ancak bu seviyesiz, mesnetsiz ve suç unsuru oluşturan tarih bilgisinden yoksun cahillere verilmeyen her tepki insanların iyi niyetlerini suiistimalden başka bir şeye sebep olmamaktadır. Kitleyi şekilsel olarak tatmin, fikirsel olarak tahrik edecekler ve bunu alkışlayanlar bilmelidir ki toplumsal olarak açılan bir uçurumda ilk önce kendileri bu milletin değer yargılarının altında ezilmeye mahkûm olacaktır. Dün bu sahte sakallı müptezellerin dedeleri nasıl iplerde dalgalandıysa bugünde sonuç Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunları çerçevesinde er veya geç aynı olacaktır.

Şanlı Türk milletinin özgürlük ve iradesinin teminatı olarak açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin yüzüncü yılını tüm kalbim ve coşkumla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu emsalsiz zaferde katkısı bulunan ecdadın da ruhlarının şad olmasını temenni ediyorum.

(Ayrıca küçük bir not: Dün 24 Nisandı, avazı çıktığı kadar kin kusanların dediği gibi bir süreç gerçekleşmiş olsa hiç biri buna feveran etmeye cesaret edemezdi. Biz Türk Milleti olarak kendimizi 23 Nisanda konumladık 24´ü de isteyen kimliksiz sahiplenebilir.)