Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


SPOR


Ordu ilinde bugünlerde konuşulan spor değil, falan filan. Onlar geçti, olan oldu, gelen geldi. Efendim kulüpler bu sezon lige katılmayacak, efendim Ali Osman niye oldu, seçim olsaydı.

Sahalar az, odalar küçük ten öte fındık bitti.. Okullar açılacak, kulüpler transfer yapacak. Bildirecekler Askf ye, parasal yatırımlar, hazırlıklar içinde il, ilçe kulüpleri, bunların önünde Askf ve onların temsil noktasında ise il temsilcisi...

Ordu futbolunu büyütmek, sporcularını yetiştirmek, tanıtmak, dışarıya anlatmak ister artık.

O çocuklar bulundukları kulüplerde yıllarca kalmak kokuşmak zorunda değil. İyi çalıştırılıp, iyi ortamlar da oynamak iyi yerlere gitmek durumunda.

Mustafa şu, Aziz bu, Haydar he, Sezai ne diyerek elimizde balta ile sanki ağaç kesiyor gibi kulüplerin geleceğine saldırıyoruz.

Bu işte oldum olamaz.

Askf de il temsilciliği de, Tüfad da hizmeti namus bildikleri insanlara baktıklarında Ordu futbolunu, Ordunun futbolunu, Ordunun 50 yılını görüyorlar.

Futbolu sevmeyen zaten bu işi yapamaz. eşi ile gezmeyi eğlenmeyi ,pazarını ,cumartesini, ailesi ile yaşamayı bilmiyor mu bu 2017 in manyakları.

O yüzden bu Ordu´da sağdan bak 30 soldan bak 30 tane spora gönül vermiş manyağın bu spor camiasına hizmeti namus bilmişlerin dünyasının ışıl ışıl olmasını kim istemez ki? Herkes akıl veriyor birbirine.

Bu kalemi elime aldığımda elime ,yanına gittiğim ilk insan Gazi Mustafa idi Hürseste, yazmak istiyorum dediğimde ise yıl 1985,o gün bugün ben yazdım, bir elime gazi diğerine ara sıra Temel Aşar vurdu ,olmadı yeniden, şurası yanlış diye. 32 yıldır yazdığım yazıma hala kusur bulan bu iki insan uyarırlar beni.

Yazıyorum yıllarca hatamız dolu.34 yıldır sporun içindeyim hoca olarak hala hatamız var, hala yanlışlarımız. Bakıyorum yeniler hoca oluyor, hemen yıldız oluyor, flaş flaş havalar...

Ordu değişimde, duru göl bitti. Kurban edildi. Yok artık orası. Konuşulması bile yanlış. Bundan sonrası Karşıyaka. Orada yanlış eksik var mı?

Kulüp binaları sahalar ne alemde. Bakan eden benim gibi bu işin başında olan Askf, İl temsilcileri, Aziz ,Hasan ,Haydar Özcan şu bu...

Çünkü adamın geçmişi, uzun yıllar emeği ve de hizmeti var. Adı şu yada bu ,kim olursa olsun o insanlar temkinli olacaklar isimlere.

Ali Osman´ın buradaki işi zor. Konuşmak, tenkitlere, yorumlara takılma zamanı yok. Ehramını giyecek, bu spor aleminin etrafında olacak .İşi gücü huzur, işi gücü sevda olacak. O futbolu bilen, içinden gelen biri. Amatör oynamış, profosyonel oynamış, hala sporu halı sahada olsun yapan insan.

Aslında işi yapar bilir. Kulüplerinde birilerine takıntılı olmaması lazım. Yapamıyorsa seçmezler, nasıl Askf seçiminde denk yarış oldu ve de Mustafa kılıça bir ihtar verdi ise kulüpler, yarın kötü olunca da il temsilcisini sen seçtin hesabını sen vereceksin başkan derler.

Kardeşim biz bu spor dünyası içinde çengi çalmıyoruz, düğün dernek işinde, ihale ,rant peşinde ise hiç değiliz. Duygusal olmanın, darılmanın, küsmenin bizim dünyamızda yeri yok. Burası spor alanı, kocaman alanda bu işe talip olanlar, her şeyi göze alacaklar .Falancının filancının adamı ,arkamda dayım var, ağam varın değil onlar ilde ,ilçede ki kulüplerin seçtikleri spor hizmetkarları.

Bugünden sonra kimsenin lige girmeyiz, biz falancı ya karşıyız, niye oldu denmesi de onlarca gence, onlarca kulübe, sezon boyu yapılacaklara vurulan kurban bıçağı olur.

Bundan 30 yıl önce burası çöplük değil, sporcuların harman olduğu il iken ,bugün ne oldu da bu kulüpler, bu birimler, bu insanlar, milli eğitimin müfredat çarkına çark etti?

Askf ve il temsilcisinin bir çalışma yapıp Milli eğitim, okullar ile ve de kulüplerin tavsiyeleri ile iş birliğini yapacağı önemli noktada Milli Eğitim. İzinler, yazılılar, maçların hafta içi günleri bazen olması sorun. Basit giderilecek işler.

Ama Askf bunun için var.İl temsilciliği de. Nedense bu dert kulüplerin gibi,her olumsuzluk, kötü rüya kulüplere. Olmaz.Aslında Ordu bu alanda bu sezon şanslı.Arkamızda sizin seçtiğiniz ASKF..yanında seçtiğinizin çalışabilmem için huzur içinde sizlere hizmet etmem için bu gerekti diye atanan il temsilcisi, büyük şehrin başkanı ve Oktay Çanak.

Kinin, nefretin, çamurun ,dedikodunun,boş konuşmanın zamanı değil.

Artık yok Ali Osman yok Haydar yok seçim konuşmanında zamanı değil. Bu sezon bu kulüpler nasıl huzur dolu maçlarını oynarın derdinde olmalı

.ASKF bütün kulüpler ile oturup, onları dinleyip il temsilcisi ile sezon planı yapmalı eksiksiz. Okulları,antreman günlerini,huzuru hafta sonu maçlarını..

Hem erkek takımları hemde kız futbolu.

Biz Ordu amatörü içine ömrünü sığdırmışlarız.Akıla hala ihtiyacımız var iken, bu işe yeni başlamışların ben bilirim i komik bir tiyatro repliği olmuyor mu..?

Bütün kulüplerimize 2017-2018 sezonu hayırlı olmalı,Askf ve il temsilcimizede..

Ağalar dışarıda konuşmak,tenkit etmek,çamur atmak çok ayıp.Al ağzına tükürüğünü,eline çamurunu geç karşısına tükür at...

Ama arkasından değil.Ordu bizim bundan 30 yıl öncesinin sizlerini bulmamız için, hayırlı sezonu olsun kulüplerimizin barış sevgi içinde.