Bugün, 4 Ağustos 2020 Salı

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


SEN OLMAYACAKSIN


                Yukarıda Allah var seçim bitsin hiç biriniz olmayacaksınız. Akıp gideceksiniz buralardan yağmur damlaları gibi Ankara´ya. Akan ise yalnızca halk olacak yalnızlıklarına, hak ettikleri yerde hak ettiği şekilde yaşamının içinde. Sen olmayacaksın, olur gibi görünse de yanımızda. Mezarımız bile bize gelecek. Umudumuz Allah´tan olacak. Dualarımızda ise sen olmayacaksın.

                Ne dalın kaldı hayatta, köyünde, hayvancılığında, mısırda, değirmende, tarlanda, gostilinde? Var mı bunlar köyünde? Ağlamak, ölmek niye boş olsun ki, felek çarkına almışta döndürüyor diyen vatandaş sen kendini çarkın azgına koymuşta dönüyor isen feleğin suçu ne? Ağlıyorsun boşuna. Ayakların nerede, yüzün nerede, yalakalık ta sınır tanımayan suratın nerede? Kan emiciler türedi bu toprağın bağrında hayret!i Ölüm kusan silahlar ellerinde. Hak ediyor mu ölmeyi bu insanlar, kendi halkının elinden? Bir elleri insanın cebinde öteki boğazlarda onların, akılları ise özerklikte. Kuru lokma kalmış ya boğazlar da, oda cılız bir bedenden alınırken çıkan ses ise şu; ?IH!.

                Nefret var mı kimsede, var tabi ki hem de Nemrut dağı kadar upuzun, Everest in tepesi gibi acımasız, feryat neye yarar. Rüya gibi sinsice ve yalan ile içine giren cinlerin, en güzel yaptığı iş, anılarını geleceğini yok etmek. Tıpkı dünyanın en büyük hırsızı gibi insan onurunu çalan ellerin yaptığı gibi. Mukaddes dediğin davanın neyini biliyorsun, ya da ne kadarını sana anlatıyor onlar? Şimdi sana hayal her şey. Rüya alemindesin. Ölmeden önce tadacağın felaketi bilsen yok mu! Seni kurtarmaz bu sözler. Çocuk oyuncağımı devlet? Bir yere gitmeden önce o yeri ne istediğini iyi bilendir Devlet. Onlar söyler, ister, bizler çocuk muyuz, bir emme şekerine kanalım mı? Bir gün giderse bu vatan o zaman pişmanım desen ne olur ki? Meşale yanmayı bekliyor yukarıda, sandıkta oyların ile onu sen yak ki; "Aydınlansın Türkiye."