Bugün, 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


PATLAMA

.


İstanbul´da utanç gecesi. Ülkem için, İstanbul´da kocaman havaalanında ölüm var acı var, adaletin sayın  bakanı 10 şehidimiz var diyor,  ucuz  terörist beyler   silahı çekti ve 10 kişiyi vurdu diyor sakince, alıştık yerdeki onca ölen bizim adamlara, nasıl olsa doğudan her gün geliyor bunca ölen, hükümette başımıza sağlık diliyor, alıştık bizde,  bugünkü az  sayın bakan çok şükür?.

Yazık, Atatürk havaalanına giriyor bir iki  IŞİD´li ve etrafı tarıyor ve çok güçlü İçişlerinin sayın bakanı artık hiçbir yerde hakimiyet kayıtsız şartsız İçişlerinindir diyemiyor, ölenlere rahmet kalan sağlar bizimdir diyebiliyorlar tüm bakanlıklar olarak

Buna da şükür!

Allahım bu ne ya, şakamı, insanlar afyon mu içti ya?

 Ölmüşsün, sağ kalmışsın bunlar hikaye, bakıyorum TV´lere yalakalar orada, en utanç veren İsrail olayı, doğuda ki terör ve Antalya´yı kül edenlerin çıkarı, rantı, alacaklarının büyük boyuttaki karı ve ölen hayvanların ve öldüren iki ayaklı hayvanların çekeceği ceza konuşulmuyor  ve bu gecenin haberi?10 can yok edildi? diyerek aynı cümleyi sürekli kanalda yürütüyorlar..

10 kişi ölmüş, hepsi şehitmiş, başımız sağ olsunmuş, sonra her gün sağ olan başlar yarın olmayacak,  o zaman sağ olanların mı  başları sağ olacak bundan sonra?

İki yerde patlıyorlar adamlar, patlayan IŞİD´li ölüyor, nerede oluyor  Atatürk havaalanında, yarın bakanlıklar da , başbakanlıkta olmaya kalkarsa ne olur bu ülkenin hali?

Ah koca Türkiyem?

Ne oldu da bu denli kamburlaştı o belin?

İFTAR  ADABI?..

Kime verilir  iftar, tabi ki gün boyu oruç tutan insana, olmayana, muhtaca, ihtiyaç duyana, bu 7 binlerin konuşulduğu alanlara bakınca,? ağrısı, aşırı sızısı, hastalığı, şekeri, kalbi ? olanları saymıyorum da bildiğimiz iyi tanıdığımız binlerce oruç tutmayan insan seli, hakkı olanın sofrasında neyin iftarındalar?

Bu abdestsiz, gün boyu namazsız, ağzı oruçsuz  insanların oralara saygı duyup gelmemesi lazım iken ve biz oruç tutmuyoruz bizi mazur görün sözcüklerini söylemekten aciz kalmışlar ise,  çorba, pilav verip ve binlerce insanın  iftar   hakkını yedi deyip bunlar ile  öğün!

Bu mu?

Halbuki bu iftarı veren başkanın  bu ramazan da  her ilçede, köyde mezrada yaptığı iyi niyetli kaynaşma, el ele olmayı sağlama, dertleri dinleme imkanı, yüz yüze sohbet olması olsa da, mehterli, masalı, canlı çekim iftarları var çok özel ve güzelde olsa, masalarda onca ihtiyacı olanın, halinden  utananın, bu yüzden  gelemeyenin oruçlu ağzının  hakkını yiyen her ilçede,  ilde binlerce oruç tutmayan aynı tipler de var, ve her yerde oluyorlar da, buda şunu göstertiyor ki, her şey var , güzel de , demek ki ne kadar büyük şehir olsak ta çok büyük ,çok güçlü AR-GE ?miz yok sanki?

İftar sevabın mübarek kapısı ama  bakıyorsun o kapıdan abdestli olandan çok abdestsizler sofrayı kuşatmış. Bu akşam  beni burada görsün başkan diye bile olsa, ne olur utanın gelmeyin, masalara  oturmayın, masaları işgal etmeyin?

Utanmada mı yok, onu da mı öldürdük bilmeden?