Yazarın Diğer Yazıları


Mert TEKNECİ


Ormanlarımızı Yaktılar Toplumumuzu Tutuşturdular

Bu ülkede toplumsal bir olay olduğunda gündem değiştirmeye çalışanlar çok olurdu


Ormanlarımızı Yaktılar Toplumumuzu Tutuşturdular

Bu ülkede toplumsal bir olay olduğunda gündem değiştirmeye çalışanlar çok olurdu. Bu artık bizim ülkemizin özelliği oldu hiç bir şey olduğu gibi kalmıyor. Hatta bir gazeteci her olayın çaresini otlarda buluyor. Yıllar geçtikçe bu özelliği geliştiriyoruz. Her yeni olayda yeni yetenekler üretiyoruz. 

Mesela bir ara alakasız birini suçlamak modaydı. Bir olay olduğunda; olaya tepki gösterenleri, olayın suçlusu gibi göstererek olayın sorumlularını aklıyorduk. Daha sonra olayın ne olduğunu anlamadan yardım kampanyaları düzenlemeye başladık ama beklenti vatandaştandı. Biraz daha zaman geçtiğinde olay sanki hiç yaşanmamış gibi yaparak, olay bölgesine hediyeler yollamaya başladık. Sonra "bu acı günde eleştri yapılmaz" cümlesini öğrendik. Her gün üstüne katarak ilerledik. Her şeyin çaresi zamandır sözüne çok güvendik ve zamanın çare olması için biraz zaman kazandırdık.

Son günlerde ise bunların hepsini, herkes aynı anda yapmaya başladı. Birisi evi yanmış vatandaşa kredi teklif etti, birisi "vatandaşa öyle evler yapacağız ki diğerleri keşke bizim de evimiz yansa diyecek" dedi. Birisi başkanı olduğu kurumun başkanı olmadığını iddia etti. Birisi yine çözüm ottur dedi. Birisi susun bizi itibarsızlaştırıyorsunuz dedi. Birisi yangının sorumluluğunu bir partiye yükledi. O da yetmedi o partiye bu destek veriyor dedi. Birisi aslında yangını söndürmek benim görevim değil dedi. Birisi ben elimle yangın mı sönderecektim dedi. Dedi de dedi. Ve biz hep bunları dinledik, bunları konuştuk. Benim derdim; sorumlular bulunsun hesap sorulsun falan değil artık, ben sadece çözüm istiyorum. Çözüm için yalvarmayalım. Pet şişelerle, kazmalarla, küreklerle yangın söndürmeye koşan halkın hakkıdır bu, bir kez de halktan önce koşan birileri olsun. Bir kez de feryatlarımızdan önce uçaklarımız göğe yükselsin. 

Yıllardır ormanlarımız yanar, derelerimiz kurur, toprağa zehir saçılır. Biraz sanatçılar, biraz dernekler, genellikle vatandaş çare olmaya çalışır. Herkes de umudunu bunlardan arar.