Bugün, 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


ORDU MUHTEŞEM İL


Bil ki harika insanlara sahipsin, içinde kırma beş on yalaka, soytarı, haramzade olsa da insanlığın dostluğun tavan yaptığı güzel ilsin.

Bu ilin içinde ise bir çok şey iyi gitmiyor. Bu ilde bir kaç iş adamı esnaf haricinde Ordu insanı çok mutlu değil. Ordu tarihinin en büyük değişimini yaşıyor. Her yer sabrın imtihanında, sağ olsun bu insanlara ,onlarda biliyorlar ki her yapılan bu il ve bu ilin her şeye layık insanına. Yer altı, yer üstü yenileniyor. Binalar giydiriliyor. Yayla cenik elden geçiriliyor. Yeni moteller, oteller, tesisler ile zenginlik görsellik kazanan ilin esasında yüreği yanık, canı sıkkın, geleceği kocaman soru...

Yer üstü, yer altı, betona can veren sayın ilin değerleri, sorumluları, etrafındaki dostlarına sundukları koltuk makam dışında Ordu´da yaşayan bu kadar itilmişliğe rağmen yine gelip oy veren bu asil insanların okul bitirmiş, işinde uzman çocukları o kabuk içine giremiyor bu bir sorun, bu iman dolu yüreklere yakışmıyor.

Eğitimde devlet okullarındaki düşüşün, eğitimdeki zayıflığın cezasını niye fındığı para etmeyen, işi olmayan, memur olarak aldığı maaş ortada olan Ordu insanı çocuğunu özel okulları çare görerek, bankalara borçlanarak her yıl ödesin?

Akyazı da, il merkezinde iş için bekleyen, günlük için çalışmak isteyen insan grupları içimizi acıtsa da olan bu.

Benim güvenim bu Ordu´yu yeniden inşa etmek için seferberlik başlatan belediye başkanı.

Bugün sokaklardan, mahallelerden, komşuluk, arkadaşlıklardan mahrum olmuş gençliği ,çocukları semt sahaları ile, gençlik evleri ile yeniden arkadaşlık içinde görmek ve onlara sokakların onların olduğunu hatırlatmak, arkadaşlığın, dostluğun, ne kadar bu ile yakıştığını göstermek sayın başkanın kazanımlarının önemli bölümü olacaktır ki, bu konudaki ısrarım çok.

Eğitimin açıklarını, bu gençlik evlerinde parası olmayanlar için, dershanelere gidemeyen gençler için giderecek adımlarda sayın başkanın Milli Eğitimle bu gençlik evlerinde haftada üç gün;" Matematik-Türkçe) Edebiyat-yabancı dil" olarak" öğretmenler sayesinde etüt şeklinde tekrarlar ile daha iyi olacaklarının sağlanması da başkan sayesinde olacaktır.

Semtlerde bir saha toprak, masrafsız, gençler için, mahalle rekabeti, yetenekli oyuncuları bulma ve o sokaklarında verimini o çocuklara hissettirmekte başkanın isteği ile olacak önemli adım.

Esnaf, iş adamı, ev hanımı, işçi, hamal bile mutlu, güçlü olmalı. Düşünmemeli yarınını ki huzur daim olsun. Biz bu ildeyiz ve başımızda seveni yereni kızanı olan karizma, yetenekli, akıllı bir başkanı var. Ordu sadece yoldan sudan turizmden ibaret değil, mutlu olmak, huzur içinde yaşamak hakkı olan halktan ibaret sayın başkan.

Size inanıyoruz ama bugün yüzde 40 olan bu sene yüzde 60lara çıkar bu değerli ilde mutlu olur.

Sizce?