Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba


Yazarın Diğer Yazıları


Erkut ERİŞTİ


NASIL OLUNMAZ-1

Seriye başlıyorum “nasıl olunmaz”; iyilerini geliştirmek, gün yüzüne çıkarmak adına, hep iyiye güzelliklere dair olsun umuduyla, insanlığın kendine gelmesi adına


Seriye başlıyorum “nasıl olunmaz”; iyilerini geliştirmek, gün yüzüne çıkarmak adına, hep iyiye güzelliklere dair olsun umuduyla, insanlığın kendine gelmesi adına .Nasıl olunmaz sırlarını herkes de paylaşmaz hani; okuyacağınız yazıda bu sırları göreceksiniz. Bu ipuçları sizin nasıl olmamanızda katkı sağlar diye düşünüyorum tabi ki affınıza sığınarak, sizi size anlatmanın zorluğu ve ezikliğiyle;
Tembel olun, çalışmayın;  hep  gibi görünün, yapıyor gibi, çalışıyor gibi.  Ego, kibir bencillik nirvanada olsun, kendi hariç herkesi aşağıda bilin,  hep köprüyü düşünün, geçene kadar bal olun kaymak olun.
“Ben”  olun  “bizi” unutun, değişim yenilik geliştirme bir kalemde silin atın, yanınıza uğramasın.  “Birlikte” kelimesini çıkarın beyninizden. Düşüneni, üreteni çok tutmayın başına icatmı çıkarır ne olur ne olmaz.
Sen zaten biliyorsun, kimsenin fikrini dahi almamalısın, takım çalışması, nerden çıkarıyorlar bunları unutun, küçük sorunda suçlayın abartın ki bir daha yapmasınlar, başarı var ama sadece o senin hakkın. Çözümü diğerlerir yapsın, onca yük sen de zaten bir de fikir mi üretesin.. Sert olun, tersleyin, gergin bir ortam oluşturun ki bol bol iş görülsün, gülmeyin bir tatlı övgü bir aferin bile olmasın lugatınızda…
Eleştiriyi asla kabul etmeyin kim seni nasıl eleştirebilir, dediğiniz dedik çaldığınız düdük olsun, fikirlere kapalı olun uygulatmayın, kuşkucu olun, arkanızı her zaman kollayın. Kimseye güvenmeyin.
Torpili sevin, adam da kayırın ki nemalanın, liyakat sadakat, iş bilme bunlar olmasın “işini bilen!” bulun anladınız hemen, tam sizin kafanızdaki işte, eminim bulursunuz.  Eşitliği adaleti çokta takmayın, varsa sizsiniz yoksa da yakın gemileri gitsin, size yar olmayanı ele de yar etmeyin. Siz varsanız var yoksanız yok ki.
Rehberlik etmeyin, yol göstermeyin. İletişim becerileri, yönetici sırları filan okumayın sakın sizi sizden iyi bilen olacak da birde akıl verecek  kim olabilir ki.
Saygı kazanılmaz, sende zaten var. Senden üstünü varmı ki sevgi saygı gösteresin.
İşte size nasıl olunmazla ilgili bazı ipuçları. Bunlar varsa işte olunmaz. Umarım ki olacak, olmalı.