Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı

Yazarın Diğer Yazıları


Resul SES


MUHATAPSIZLIK

.


Bir dönem tarım ürünlerinin ihracat noktasında en fazla gelir getiren kalemlerinden biri olan fındık ile alakalı bir araştırma yapmıştım. İhracat rakamları üzerinden fındığın maliyet ve değer tablosunu çıkarmaya çalışmıştım. Tabi sektörün en fazla üretici kısmında bulunabildiğimiz için rakamların korkunç derecede afaki çıkması sebebiyle bir hata yaptım sanırım diyerekten olaydan vazgeçtim. Bu araştırmamı paylaştığım insanlarda öyle bir kulak verdi sonra onlarda durumu hobi amaçlı eleştiri gibi görerek umudu kestiler. Umudu kesme sebepleri benim olaya hakim olmadığımdan değil. Benim ortaya koyduğum fiyat ile kendi sattıkları fiyat arasında ciddi fark olduğu için bu durumun üreticinin lehine dönmeme önyargılarıydı.

Şimdi ben bu konuda bilgisizlik ve kamuoyunda etki alanım itibariyle sınıfta kaldım. Ancak bu durumun bir sorun teşkil ettiğini kabul edip kendi çabamla bir mücadele içine girmeye çalıştım. Benim gibi konumu itibariyle kısıtlı imkânlara sahip birisi ancak sosyal medyadan yazıp, bir takım rakamlar vererek içini rahatlatır. Birde olayın şu boyutuyla karşılaştım ki en mühimi de oydu bana sorarsanız. Fındığa çözüm üretecek kişi veya kurum ben miyim? Bu konuda hükümetin o kadar programlarına karşı çözüm alınamazken benim ortaya çıkmam gülünç oldu.

Gel zaman git zaman süreçler değişti, zaman geçti fındık ciddi bir tarım ürünü olduğunu nasılsa hissettirdi TMO fiyat tedbiri uygulayarak tam değeri olmasa da bir nebze üreticinin yüzünü güldürür gibi oldu. Pandemi süreciyle birlikte yerli tarımın değeri daha da anlaşıldı.

O kadar anlaşıldı ki OBB Başkanı dahil fındığa sahip çıkarak bir yere getirmeye çalıştı, hala da çalışıyor. OBB Başkanının vermiş olduğu çabayı samimiyet yönünden eleştirmek kimsenin vazifesi değil. Nasıl ki fındık konusu başkanın meselesi değilse. Eğer ciddi manada bir çözüm amaçlanıyorsa Ordu ilindeki konunun akademik, siyasi muhatapları ve üreticilerin beraberliğinin sağlandı bir masa toplanmalı. Bu masanın içeriği de şeffaf bir şekilde halkın huzuruna sunularak fiyat ve emek parametresi layıkıyla uygulanmalı. Bu şekilde hem üreticinin, hem de belediyenin yükü hafifler(!)