Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe


Yazarın Diğer Yazıları


Naim GÜNEY


MEZARLIKTAN OTELE KİRAZLİMANI'NDA YAŞANAN SÜREÇ

.


1969 yılı Kirazlimanı mevkinde tarihi mezarlığın arasında ulu selvi ağaçlarının gölgesinde Yeşilyurt İlkokulu adlı tek katlı bir mektep binası vardı... Bu mektep daha önce Keçiköy sırtlarında idi. 19 Eylül 1924'de Hamidiye gemisiyle Ordu'ya gelen Mustafa Kemal Atatürk denizden gördüğü kireç badanalı tek katlı okulun adını "Yeşilyurt İlk Mektebi" yapmasının nedeni işte bu doğanın yeşilliği idi.

Daha sonra ilerleyen zaman içinde Ordu Belediyesi tarafından bu bölgeye gelip bir de mezbaha açılmıştı. Kesilen hayvanların atıkları ve kanı denize veriliyordu.

Eski tarihi kabristanlığın içinde kalan, mezbaha ile Yeşilyurt ilkokulu 1970'lerden sonra kaldırılmıştı. 1973 yılında ise Kirazlimanı’ndaki bu alana Ordu Belediyesi İller Bankası kredisiyle dokuz katlı “Deniz Oteli” adında bir otel temeli atmıştı. Deniz Oteli adıyla yapılan projeye göre; 9 kat üzerine inşa edilecek, 228 yataklı olacaktı. Otelin tenis kortu, yüzme havuzu, lokantası ve oto parkı da olacaktı. O yıllarda 9 kat bina demek Ordu’nun en yüksek binası demekti. Ancak Ordu Bayındırlık İl Müdürlüğü, teknik yönden binayı incelemiş ve bu dokuz katlı otelin üstten 3 katını tamamen yıktırılmasına karar vermişti. 1990 yılında Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen zamanında, Belde Otel adıyla 6 katlı ve üç yıldızlı otel olarak hizmete açılmıştı. 2000’li yıllarda Belde Otele havuz ilave edilerek bir yıldız daha almıştı. 2017 yılında ise Ordu Büyükşehir Belediyesi olunca Kirazlimanındaki Belde Otel ve 11 dönüm arazisi satılmıştı. Bu araziyi satın alan grup tarafından hızlıca dikey mimari şeklinde 17 şer katlı 3 blok gökdelen yapılmaya başlanmıştı. Netice olarak 2019 yılında iyice yükselen kamuyounun tepkileri üzerine Ankara'dan gelen şifahi talimatla günümüz Ordu Büyükşehir belediyesi tarafından hukuksal işlemler başlatılmış kısa zamanda inşaat durdurulup şantiye mühürlenmişti.

Akabinde bu binalara 2017 yılında ruhsatı ve imarı veren belediye 2020 yılında bu binaları yıkım kararı almış ve işinde derhal tatbikine başlamıştı. Bugünlerde ise bu binaların yıkım işlemleri tamamlanmak üzeredir. Sonuçta bu sürecin faturası çok ağırdır ve bu faturayı kimin ödeyeceği ise açıkçası net değildir...

Tabii ki kesilen asırlık koca ağaçlar, tahrip edilen tarihi mezarlar, yok edilen bir tabiat ile harap olmuş olan Kirazlimanı acı bir miras olarak miras bırakılmıştır. Temennimiz burasının mümkün olduğunca hızlı biçimde halka açık bir park,mesire yeri ve piknik alanı şeklinde yapılması, geçmişin izlerinin tamir edilmesidir. .