Bugün, 13 Nisan 2021 Salı


Yazarın Diğer Yazıları


Tülay KULAÇ


MERHABA

MERHABA


Sevgili Ordu Vizyon okurları, bugünden itibaren Perşembe günleri bu sayfada sizlerle buluşacağım. Sizlere bu ilk yazımda ‘Merhaba' diyorum.

***

İş bulma umudunu kesen gençlerimizin sayısı her geçen gün artıyor.

Gençler bir umut KPSS sınavlarına girmekte, sıra işe yerleşmeye gelince umutlar boşa çıkmaktadır. Üniversite mezunlarının işsizlik rekoru kırdığı, bir değil birkaç diploması olan gençlerin işsiz kaldığı, en başarılı gençlerinin yurt dışına kaçtığı ülkemizde işi aslanın midesinde bile bulmak imkânsız.

***

Salgında vaka sayısında günlük 50 bine dayandık, vefat sayıları da her geçen gün artıyor.  Salgına rağmen vurdum duymazlık had safhada.  İnsanlığın sonunu virüsler değil, yine vurdum duymaz insanoğlu getirecek.

Korona salgını için duyarlı vatandaş olsa da bazıları da tam aksi.. Kullandıkları maskeyi gelişigüzel fırlatıp atıyor.

Vaka sayılarında artışta ne yazık ki rekora doğru koşuyoruz. Bir yılı aşkın süredir koronavirüs hayatımızın bir parçası haline geldi. Maske, mesafe ve temizlik denilse de ne hikmetse bunları hayatımızın ritüelleri haline getiremedik. Hâl bu olunca da 1 martta başlayan bir türlü başarmadığımız normalleşme serüveni elimizden kaydı gitti.

***

Okullarda bulunan öğrencilerin okuma, matematik ve bilimsel becerileri dikkate alınarak yapılan sıralamaya göre eğitim seviyesi en yüksek ülke Çin. Ülkemiz ise sıralamada 41. 

Ülkemizin eğitim konusundaki eksikliğini ve seviyesi bu durumdayken, sosyal medya her türlü tehlikeye açık bir alan.   Eskiden bilgilenerek ve üreterek varlığını gösterenler; bugün, sadece sosyal medya üzerinden durum ve resim paylaşarak kendini göstermeye çalışıyor.