Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Şinasi KARA


LİBYA VE ULUSLARARASI HUKUK

.


Uluslararası hukuka göre ''Libya'nın toprak bütünlüğü'' bozulamaz. Oluşacak her çözüm, bu kurala uymak zorundadır.

Uluslararası Hukuka göre, meşru sayılan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Libya topraklarının tamamında Hukuken Egemen olmak durumundadır. Ancak, Libya'da emperyalist ülkeler rahat durmuyor. Kendi çıkarları yönünde, meşru hükümete isyan eden General Hafter’i destekliyor.

Meşru Hükümete karşı gelen General Halife Hafter, uluslararası hukuka göre suç işliyor. Bu suça, Fransa iştirak ediyor. Fransa’nın emperyalist ruhu, insan hakları tanımıyor. İnsanlık suçu işleyen Halife Hafter’i, BM'deki veto hakkını kullanarak koruyor.

UMH Ordusu, Sirte ve Cufra'da isyancı harekâtı kuşatmış durumda. Türkiye UMH'ya yardım ediyor. Türkiye'nin amacı, Libya topraklarında huzur sağlamak. Kan dökülerek sonuca gidilsin, savaş yapılsın istemiyor. Anlaşma ile sonuca varılması peşinde. Nitekim, Rusya ile bir araya gelerek ''Libya'da siyasi çözüm'' üzerine anlaşmaya varıldı.

Moskova'da kurulacak bir komisyonda sorun çözülecek. Ancak, UMH ve Türkiye ''isyancı general Halife Hafter’i kesinlikle muhatap'' almıyor.

Rusya ile yapılan anlaşmaların geçerliliği pek olmaz. Rusya'nın ''anlaşmalara uymamak gibi'' tarihinden gelen bir hastalığı vardır. Rusya ile yapılan en iyi anlaşma, ANLAŞMAMAKTIR.

Rusya neden Libya konusunda ısrarcı oluyor?

Birinci neden, Rus Paralı Askerleri Libya'da, Hafter tarafında bulunuyor. Bu askerler, Rusya'dan Libya’ya ''kamufle edilerek gönderilmiş uçakları'' kullanan ve hava savunma sistemini işleten teknisyenlerden oluşuyor. Sayıları 2500 civarında. Türkiye ''askerini çek'' diye gerekli uyarıyı yaptı. Rusya’nın paralı askeri Wagnerler çekildiği anda, Libya'da işler düzen alacak.

İkinci neden, Türk İHA ve SİHA’larıdır. Türk insansız hava araçları, Rus Savunma sistemini aşıyor. Rusya bu işten çok rahatsız. Türkiye’de, Rusya’nın rahatsız olmasından rahatsızlık duyuyor. Kuzey komşusu ile iyi ilişkileri bozmak istemiyor. Zira, Libya'da İHA ve SİHA’ların Rus Savunma Sistemini aşması, uluslararası topluma karşı Rusya’yı zora sokuyor.

Ortaya çıkan reel koşullar yüzünden, Libya'da savaşsız çözüm yapılma zarureti doğdu. Perde arkasındaki gerçekler ve zaman UMH lehine işliyor.