Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


KULÜP İDARECİSİ OLMAK

.


Öyle kulüplerde eli cebinde ya da bir elinde çay bardağı, çalışana; "şu ne, bu ne, o kim, bu kim?" soruları sormak, futbolcu kim, adı ne demek, çalışan personele idareci havası atmak değil, o personelin derdi ne, isteği ne, huzuru ne, sıkıntısı var mı onun içindir idareci, onun içindir sportif direktör.

Ben Ordusporda ilk idareci olduğumda ,bana bu güzel işlerin yolunu açan Bahtiyar Köksal ilk işin bence basın sözcüsü olman dedi.

Önceleri burun büksem de, her hafta Çarşamba günleri o eski içi spor kokan , nice insanların yetiştiği mor ve beyaz binada usta gazetecilerden, sohbetlerinden ,bana verdikleri destekten öğrendiğim o kadar bilgi oluştu ki.

Bizden sonra haftada bir gün basınla buluşma kalktı ortadan. Sonra ikinci dersimdi kulüp menajerliği. O işi iyi yapmış olmamı, Gabara otobüste Ankara´dan gelirken bana dediğinde mutlu oldum.

Kolay mı çalışan önemli bir isim seni takdir ediyordu. Çok üst düzey teknik adamlar ile çalıştım.

Bu arada Fevzi Tokatla da çok güzel anılarımız oldu, Ahmet Ertem ile Enver Katip hocamla, Adem hocamla, Fikret hocamla.. Kamber hocamla...

Bundan sonrada uzun yıllar alt yapıda idari menajer sorumlusu oldum.

Çok evreden geçtim.

Çok değerli isimler ile, başkanlar ile çalıştım. Fikret başkan, Mustafa Poyraz, Hakkı Yılmaz, Şükrü Bodur, Şanser Şahin" hepsi akademik tecrübe kattı bu alanda bana, özellikle de o günkü yönetimdeki idareciler.

Bahar Çebi ile çalıştım, şimdi bayan idareci gören oldu mu yönetimlerde?

İşte mesele bu!

Beni bilen bilir ben bu Orduspora da çok emek verdim, katkı yaptım.

Şimdi idareci olan, ya tribünde havası ile, ya kulüpte suyu ile.

Dostum bir dur, izle öğren ,gör. Kulüp ne, ne iş, çalışanlar kim, aşcı, malzemeci, masör, ve teknik adamlar ,geçmişleri..

Ama ne yazık ki, idareci olunuyor, idareci olmaktan , çok kişiyi tenzih ederim, sorumlu olunuyor da spor adamı olunamıyor.

Onun için bilgiden çok saygı, sevgi, sabır önemli.

Oradaki çalışanın alın terine verilen değer..

Ben sayın Bahtiyar Köksala ve bu güzel alemde, bana her dönem başkanların, idareci olarak çalıştığım büyük idarecilerin bana verdikleri tecrübeden dolayı teşekkür ederim.

Kolay iş değil...

Evinde eşini, çocuğunu idareden yoksunluk buradaki yüzleri idare anlamında en büyük eksikliktir. Allah bu işi yapan her kardeşime yürekten güzellikler versin.

İdareci olmak..

Ah Ah.