Yazarın Diğer Yazıları


Tülay KULAÇ


KUDÜS VE MESCİD-İ AKSÂ

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye yönelik haksız ve hukuksuz saldırıları, ne yazık ki bitmek bilmiyor. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Kudüs, çok tehlikeli gelişmelere gebe.


İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye yönelik haksız ve hukuksuz saldırıları, ne yazık ki bitmek bilmiyor. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Kudüs, çok tehlikeli gelişmelere gebe.

Bir şehir düşünün; nice peygamberin tevhid mücadelesine ev sahipliği yapmış. Bir şehir düşünün; üç semavi dinin kıblesi olmuş. Bir şehir düşünün; ismiyle ve çevresiyle mukaddes ve mübarek kılınmış. Sözünü ettiğimiz bu şehir, Kudüs’tür; Kuts-i Şerif’tir. Diğer adıyla Beytü’l-Makdis’tir. Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik yapan, bir cazibe merkezi olan Kudüs ve çevresinde Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. Yakub, Hz. Yusuf, Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. İsa gibi nice peygamberler yaşamıştır. İslam’ın ilk kıblegâhı, Peygamberimiz’in İsrâ ve Mîrac tecrübesini yaşadığı Mescid-i Aksâ da Kudüs’tedir. Allah Rasulü, bu yüzden Beytü’l-Makdis ile gönül bağımızın olmasını istemiştir.

Filistin sorunu İslam dünyasının olduğu gibi, dünyanın da en büyük sorunlarından birisidir. Bu sorun köklü bir biçimde çözülmedikçe ne bölgenin tamamı istikrara kavuşur, ne de artık her şeyin birbiri içine girdiği küresel dünyada barış ve huzur sağlanır.

Coğrafyamız büyük acılar yaşarken Mescid-i Aksâ ve çevresinde olup bitenler, sağduyu sahibi her insanı endişeye sevk etmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'deki kanlı saldırılarının durdurulması ve uluslararası camianın İsrail'e güçlü bir tepki ve caydırıcı bir ders vermesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor.

Bizler inanıyoruz ki; peygamberleri bağrında barındıran bu mübarek topraklarda bir an önce işgal sona erecek; sağduyu, itidal ve barış hâkim olacaktır. Müslümanların kalbi, insanlığın ortak değeri olan Kudüs’te akl-ı selimin devreye girmesi en büyük temennimizdir.