Bugün, 28 Kasım 2020 Cumartesi


Yazarın Diğer Yazıları


Muhammet SAĞLAM


KRAL VIII. HENRY (Kitap tanıtımı)

Kral VII. Henry, William Shakespeare’in yazdığı son tiyatro eserlerinden birisi.


Kral VII. Henry, William Shakespeare’in yazdığı son tiyatro eserlerinden birisi. Diğer eserlerinden farklı olarak estetik kaygı pek ön planda değil. Daha çok Kraliçe’yi övmek maksatlı yazıldığı son kısmından da rahatça anlaşılabilen bir eser. Esere konu olan olaylar yumağı Kral VIII. Henry dönemi Birleşik Krallığı’nda geçiyor.

Kitabın ana temasının makam ve güç hırsı, menfaat ilişkileri üzerine kurulu olduğu gözüküyor. Yazar, şahısları da bu çerçevede konumlandırıp birbirleriyle olan ilişkilerini, diyaloglarını ironik bir dille yansıtıyor. Bunun yanı sıra eserin çok güçlü bir felsefi altyapısı da var.

Kitap adını Kral VIII. Henry’den alsa da kral olayların pek merkezinde değildir. Genel olarak bir kardinal tarafından yönlendirilmektedir. Kardinalin hızlı yükselişini ve devletin yönetiminde büyük söz sahibi olmasını hazmedemeyen ve onu kıskanan soylular ile kardinal arasındaki mücadele, makam hırslarının temsil edildiği ana olaylardan biridir. Kardinalin ve soyluların birbirinin ayağını kaydırma mücadelesini kimin kazanacağı kitaba bir hayli sürükleyicilik kazandırıyor. Diğer bir yandan kral, eşi Katherina’dan boşanmak isteyince Katherina bunların kardinalin bir oyunu olduğunu düşünüyor. Kral ile kraliçenin boşanma süreci de kitapta hayli yer işgal ediyor. Katherina kraldan boşanmak istemiyor. Ancak kralı bu konuda ikna edemiyor. Katherina’nın hizmetçisi Anne Bullen, saraydaki bir kadınla olan diyaloğunda kralın kendisiyle evlenmek istese kabul edip etmeyeceği soruluyor. Anne Bullen, kraliçeye ihanet etmeyeceğini, kesinlikle dünya malında gözünün olmadığını ve böyle bir şeye hiç hevesinin olmadığını söylüyor. Ama Kral VIII. Henry ile Anne Bullen daha sonrasında evleniyorlar. Bu ve buna benzer diyaloglarla birçok mesaj veriyor yazar. Bu derin mesajları okuyarak çıkarmanızı tavsiye ederim

Anne Bullen ile kralın evliliğinden Elizabeth dünyaya geliyor ve eserin sonunda yazar Elizabeth’e uzun methiyeler düzerek kitap sonlanıyor.