Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı

Yazarın Diğer Yazıları


Erkut ERİŞTİ


KENDİNİ BİL

İnsanın kendini bilmesi, kendi yeteneklerini keşfetmesi, kendi özelliklerini bilmesi ve geliştirmesi….


İnsanın kendini bilmesi, kendi yeteneklerini keşfetmesi, kendi özelliklerini bilmesi ve geliştirmesi…. Yine yeniden güzel eğitimlerimizden birinde bu konular vardı. Her insan kendine özgü birbirinden farklı duygu, düşünce ve mantık oranları değişken, yaşadığı çevreden toplum yaşantısından etkilenen, her biri ayrı dünyalar. Bunca farklılıkla birlikte yaşamayı da becerebilme yeteneğine de sahip insanoğlu. Ama ne kadar başarıyor orası da soru işareti.

Kendini bilip o yeteneklerini, öne çıkan özelliklerini geliştirmesi gerekli sonuç olarak… İyi top oynuyorsan onu geliştir mesela, güzel yazıyorsan, araştırmacıysan örneğin bunların üzerine git ve geliştir. Matematiğin kuvvetliyse ona yönlen kendine bir yol çiz ve geliştir. Güçlü yönlerine liderlik yap. Az az değilde tüm bildiklerin, bazılarını tam bil fark yarat ve üret. Kendini güzel ifade et, unutma tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Kendini güzel anlamlı ve karşındakine tam ve eksiksiz geçirebilirsen açamıyacağın kapı olmaz. Kendi özelliklerini geliştirirsen çalıştığın yerde toplumda güzel yerlere ya da hedeflediğin yerlere gelebilirsin. Bir de takılma, belkide başkaları sen ne yaparsan yap tepeden inme mevkileri işgal etmiş olabilir, senin yılgınlığın onları orada tutar, ama sen yılmazsan pamuk ipliğine dost ahbab ilişkisine bağlı bu yükselmeler çok şiddetli düşüşlere gebedir. Zamana inan devir döner unutma ama sen bunu fırsata çevir, o araya nasıl geldiğini ve koltuğuna bile alışma süresindeyken bu zamanı kendini geliştirerek geçir. Çabala adalet geç de olsa yerini bulur ve muhakkaki hata yaparlar .

Alışma; yanlışa belli bir süre sonunda doğru deme yanlışda olanlar çoğunluğa geçse de sen kapılma. Ormanda  tilki kuyruğunu kesiyor diğerleri kısa kuyruk olur mu diye dalga geçiyorlar. Tilki de diğer tilki arkadaşına ne kadar güzel olduğunu, rahat kullandığını böyle çok yakıştığını canının acımadığını söylüyor. Diğeride kesiyor ama çok canı yanıyor. Sen beni kandırdın canım çok yandı diyor. Sakın diğerlerine canımızın yandığını söyleme hep iyi anlatalım bizle dalga geçerler diyor, artık kuyruğumuz geri gelmeyecek ozaman böyle davranalım diyor. Nihayetinde ormandaki tilkilerin çoğunluğu kuyruğunu kesiyor, herkes susuyor pişman olsalarda güzel anlatıyorlar kısa kuyruğu övüyorlar. Bu seferde uzun kuyruklularla dalga geçmeye başlıyorlar. Sonuç güç yanlışda olsa büyüyebiliyor güçlenebiliyor, ama sen kuyruğunu yine de kesme. Canın yanmasın…….