Yazarın Diğer Yazıları


Tülay KULAÇ


Kaymakam Olmazsın Demedim

 Okumak sadece cahilliği aldığını biliyoruz.


    Okumak sadece cahilliği aldığını biliyoruz. Bunun bir örneğini geçtiğimiz günlerde yine yaşadık. Kemalpaşa Kaymakamı bir okul ziyaretinde hoş geldiniz diyen öğretmeni azarlayarak sınıftan dışarı atmış. Okumanın cahilliği aldığını bir kez daha gördük.
    Geleceğimizin nesillerini yetiştiren öğretmeni azarlamak öğrencilerin önünde rencide etmek hangi mülki amirliğe sığar. Bu nasıl bir egodur ki size hoş  geldiniz diyen öğretmeni azarlıyorsunuz. Nasıl bir devlet görgüsü geleneğin var senin. Sizi Kaymakam olmanız için okutanlar sınıftan kovduğunuz o öğretmenler. 
Herkesim de el üzerinde tutulan öğretmenleri bu şekilde azarlamak rencide etme yetkisini sizin oturduğunuz o makam vermiyor. Bu şekilde davranmaya da hakkınız yok zaten. 
    Uzun lafın kısası gelecek nesillerimizi yetiştiren ülkemizin geleceğine yön veren öğretmenlerimizi kimse sınıfından kovamaz , öğrencileri önünde rencide edemez. 
    “Bir baba oğluna sen adam olmazsın demiş vakti zamanında. Gel zaman git zaman adam olmazsın denilen oğul, eğitimini tamamlamış bir ilçeye kaymakam olarak atanmış. Atanır atanmaz da babasını huzuruna istetmiş. 
– Bak baba sen bana adam olmazsın demiştim, ben okudum kaymakam oldum demiş.”
Babadan da o kadar özlü bir söz gelmiş ki işte tam da bu söz yaşanan bu olaya tabiri caizse cuk diye oturdu. Babanın söylediği o söz;
-Oğulum ben sana kaymakam olmazsın demedim Adam Olmazsın dedim…