Bugün, 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


KARAKTER GELİŞMİYOR İSE ZOR TABİ


En zorlanılan konu da budur bence.

Her şeyi çocuğun durumunu, aileden, okuldan, sokaktan, arkadaş çevresinden gelen bir yol haritası içinde çizdiğinden, kulübe aldığın çocuğun her yönünü bire bir gelişim içinde tutsan da, bu yönde gelişimini sağlamak çok zor.

Dünyanın önemli kulüplerindeki menajerlerin de anlattıkları konu işte tam bu hassas noktada.

Birde kulüp başkanından çok alt yapıya sorumlu olmak için görev almış idareciler için daha da zor. En zor kısım bu kısım.

Elinde çok önemli ve de yetenekli sporcuyu bir müddet sonra, bu illet hastalık olan karakter zafiyeti bir anda eritip yok ediyor. Bizde buna üzülmekle yetiniyoruz.

Aslında eğitimin temeli aile.

O ortamın içinden sağlıklı ve huzurlu çıkan çocuğun okul hayatı da başarılarla ve takdirlik olaylarla dolu olur.

Buda zaten toplum içine giren o çocuğa artılar olarak her an daha fazla bonus la döner ki ,huzurlu yaşantısı, sportif başarısının da bizde habercisi olur.

Yoksa ne verirsen ver o her iyi şeyi çıkarır kusar. Midesi kabul etmez. Abur cubur bir dünyanın içinde ise daha zordur ona ulaşmak.

Birde ruh hali bozulmuşsa hocaların anlattığı onun için boş hikaye olur. Bunlardan elimizde olan örnekleri yaşadı kulüp. Olmayınca olmuyor. Yoksa onun bünyesinde doğuştan hazır insanlık, ona verilen sonradan insan olma dersi de çok fayda etmiyor.

Gidiyor, yok oluyor amatörce bir dünyada üç kuruşa oyun oynuyor, üzülen biz oluyoruz.

Karakter önemli.

İnsanlık için, geleceği için.

Bir camia içindeki davranışı için, orada kalıcı nasıl olması gerek için. Sabırlı olmayan, çok çalışmayan, aklı uçmuşların işi değil futbol ya da futbolculuk. Bunun için gelen her sporcunun alt yapıda bugün olduğu gibi bir aile içi cetveli tanzim edilip , gözlem altında tutulması şart.

İlerdeki olacağı yada olamayacağı önemli yer edinme gibi.

Bu kadar önemli konuyu bir seminer konusu yapmak ve onu anlatmak için spor adamlarının bu konuyu masaya yatırmaları lazım.

Özellikle ASKF ve TÜFAD ın incelemeleri ve işlemeleri lazım. Çocuk koptu mu, bataklığa girdimi, iyice battı mı yapılacak çok fazla işte olmuyor.

Bu konu çok kulübe çok özel oyuncuları kaybettirdiği gibi onların sokakta yada hayatın içindeki son halleri de içinizi acıtıyor, ve üzüyor.

Siz ne kadar bana deseniz de öyle.