Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


KADIN BİR GÜNEŞTİR


Allah insanları bir erkek bir kadın yarattı, bu durumda kadının erkeğe erkeğinde kadına karşı yükümlü olduğu çok şey vardır. Evlenmeye gücü yeten evlenmeli. O zaman göz haramdan ve de zinadan kaçan olacaktır diyenlerin de hakkı yok değil.

Aslında evlilikte bir ibadet gibidir. Onun için destekte kadından gelecekse , o hareket olan çok anlamlı ve güzel işlerdir.

Kadın 4 sıfatı için değerlidir;? soyu için, malı için, güzelliği için, dindarlığı? için. Ama tercih edilirse öncelikle dindar olması denir, ama bugünler de her parçası da denebiliyor, inanması daha önem arz eder diyenleri de alkışlıyorum.

Aslında bunu diyen ve yazana bir yobaz gözü ile bakanlara diyorum ki, bende, eşimde dindarız, ama kapalı, yobaz bir eşim yok..

Kadınlara karşı yapılan zulme, işkenceye, dayak yada ölümlere olan hıncımın sınırı yok. Eğer sevgi olacak ise bu asla mal mülk ile değil , insanlıkla ve inanmış yürekle olacaktır. Kalp huzuru para ile servetle çözülmez, inanmış dürüst yürekler ile olur ki bunun öncülüğü de kadındadır.

Bazılarında aklınıza gelen her türlü konfor olsa da, eğer huzur yoksa hiçbir önemi olmuyor. Servet, mal mülk kadının kalıbına hitap ederken, huzur yürektedir.

Ruhunun ızdırabını beslenmekle dindirmek için çalışanda kadın, tıpkı dişi ağrıyan gibi parmağa ilaç koymaya benzer, iman dolu yürek ise rahmet dolu huzurda arar.

Hayvanlara rahmet okutacak kadar alçak gönüllü olan kadının yüz güzelliği ve beden tenasüsü, çirkin insana güzel elbise giydirmeye benzer.

Elbisenin güzelliği bile ona bir şey kazandırmaz, kadında erkeğini öyle bağlamalı. Kadın öncelikle asil olmalı, asalet sahibi olmalı, eğer olmaz ise verilen terbiyelerinde hiçbir önemi kalmaz.

Bu kadar kadın için yapılan inanılmaz aşağılıkları dine bağlayan kalbi bozuklara İslam dendiğin de , inanın etrafı darmadağın edesim geliyor.

Kadın peygamberin emaneti güzel yaratılmış nurlardır. Ona dokunan elinde, bakan gözünde asla ne şiddeti ne kötü görüntüsü olacaktır. Onlar bizim için yaratılmış en güzel eş-dost ?kardeş ve bacıdır, bilene?

Kadınların günü bugün değil, her gün ve o kadın eşitin ise ancak o gün insanlık huzur bulmuş olur.

Sevdin, gördün, gördüler, sonra sana verdiler, evlendirdiler, yuvan dediler, döşediler, karnın tok sırtın pek oldu, çocukların oldu, eşinde anan gibi ana oldu, ayağının altı öpülesi analardan, eşlerden.

Sen baba oldun ,karşındakine karşı adam olmadıktan sonra, saygısız, şerefsiz olduktan sonra, onu kırdıktan sonra, aldattıktan sonra, çocuklarına baba, ona eş olamadıktan sonra ne gülmen gülme ne sözlerin söz ne ellerin sevda küreği olabilir.

Sen bir lokma, bir hırka içinde olabilirsin, küçük evin, az eşyan, sobalı evin olabilir, lüks yaşamın, araban havuzlu villan olmayabilir ama yanında eşin değil de eşitin varsa her şey sana saray olur , bal olur ve kocaman huzur olur.

Kadını döven, ezen, rızkını ,evinin harama veren sabahlara kadar kötü işlerde olan, eve gelince eşine vuran zulüm eden ne baba ne eş olabilir.Ondan ancak hayvani duygularını gideren bir şere?z insan olur ki, bu toplumda maalesef sürü ile bu pisliklerden çok var.

Sen eşini eşitler isen bedenine orda onu eş görmezde eşit parçan, hayat arkadaşın ,sırdaşın, çile taşın , kahır taşın, ruh taşın görür isen işte her evde ışıklar çok daha güzel yanar.Huzurlu eş, mutlu çocukların olduğu ortamın ne olması nasıl olması değil, nasıl insanlarda olduğuna bakar rabbim..

Allah eş, kadın değil, eşitliğinde bir can, bir ana ,bir yol arkadaşı veriyor sana?Onların ayakları altında ise eğer o cennet ,bin kez öpelim..

Bu yüzden biz eğer adamsak;

Tüm kadınlarımıza, annelere ve kadınlara huzur sağlık mutluluklar versin Allah.Bugün o insanların yanındayım?