Bugün, 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa Kemal POYRAZ


IŞIK GÖZÜKMEYE BAŞLADI

Ülkemizi olduğu kadar özellikle son iki ayda dünyayı kasıp kavuran corona virüsü yine can yakmaya devam ediyor.


Ülkemizi olduğu kadar özellikle son iki ayda dünyayı kasıp kavuran corona virüsü yine can yakmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya gibi dünyanın göz bebeği olan ülkelerdeki can kayıpları azalış gösterse de tüm hızıyla sürüyor.

Gerek virüs gerekse can kayıplarımız her geçen gün azalıyor. Haliyle bu da ülke insanımızı bir hayli mutlu ediyor. Yavaş yavaş belirli işyerleri faaliyetlerine kaldıkları yerden sınırlı da olsa devam etmeye başladı. Bunlar güzel gelişmeler. İnsanımızın bu virüsle biraz daha yaşayacak olması endişe verse de ülke insanımız buna alışmış vaziyette. En azından sokağa maskesiz çıkmadığı gibi sosyal mesafeye dikkat ettikleri gözlerden kaçmıyor. Her toplumda olduğu gibi ne yazık ki bu işin ciddiyetini kavramayan insanlarımız var. Onlarda bu işi kavradıkları takdirde her günkü hasta ve can kayıp listesi istenilen düzeyde olacak. Bu konuda başta sağlıkçılarımızın emeklerini asla ödeyemeyiz. Umarım bu insanların hakları devletimizi yönetenler tarafından bir nebze de olsa ödenir. Özlük hakları ve maaşları konusunda bir yaptırım yapıla bilinir. Sağlıkçılarımız bu illet çıktığı günden beri risk altında oldukları gibi günlerce yavrularını göremeyen anne ve babalar var. İnşallah bu hasret yakın bir zamanda son bulur. 65 yaş üstü büyüklerimiz hafta sonu 4 saatliğine de olsa dışarılara çıkıp gün yüzü gördüler. Yarın ise 20 yaş altı gençlerimiz süreli de olsa sokağa çıkabilecekler. Başka illerde olup da doğup büyüdükleri, hayatlarını idame ettirdikleri şehirlerine ve köylerine dönemeyenler de devlet babadan gelecek güzel haberi bekliyorlar. Turizm kentlerine giriş çıkışlar serbest edildi. Başta Karadeniz bölgesi şehirlerimizdeki yasağın kalkmasıyla birlikte ekilemeyen tarlalar ekilecek. Anlayacağınız tohum toprak ana ile buluşacak. Ha bundan sonra ne olur! 1000-2000 bin kişilik düğünler tarih olur, cenazeler şimdiki gibi az bir toplulukla defnedilir. Her şeyden önce o samimi kucaklaşmalar son bulur.

Çoğu gitti azı kaldı misali, yasaklara riayet edildiği takdirde ülkemiz adına bu virüsün ömrü çok da fazla olmayacak. An itibarıyla bu konudaki can kayıplarımız 100´lerin altına düşüp 40´lı rakamlarda devam ediyor. Can kayıplarının Haziran başlarında 10´lu 20´li rakamlara düşeceğini düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki, corana virüs konusunda tünelden ışık gözükmeye başladı. Hadi hayırlısı diyelim.