Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe


Yazarın Diğer Yazıları


Resul SES


HANGİ YUNAN?

Toplumda meydana gelen mutabakat sorunu gün geçtikçe daha çok ortaya çıkmaya devam ediyor.


Toplumda meydana gelen mutabakat sorunu gün geçtikçe daha çok ortaya çıkmaya devam ediyor. Ülke olarak tehlikeli alanlarda muhtelif fikirler kendisi arasında her zaman çekişme sebebi olmuştur. Ancak son zamanlarda yaşanan sınır ötesi durumlar bu sorunları ayyuka çıkardı.

Denizlerde meydana gelen gelişmeler milli mücadele dönemindeki gruplaşmaları tekrar gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Yunanistan ile yaşanan gerginlik bunun en bariz örneği olarak gözler önüne çıktı. Ancak mutabakatsızlık burada alenen gözler önünde olmasına rağmen kimse ses çıkarmıyor. Bizde sussak dünümüzle çelişir, sözümüzün üzerinde muhteliflikler ortaya çıkarmış oluruz. Yakın bir zamanda hayatını kaybeden Kadir Mısırlıoğlu denen şahıs yunan üzerinden bir çıkış yapmış ve ülkede ciddi bir sempati kazanmıştı. Bugün ortaya çıkan manzarada fesli arkadaşın taraftarları yunana karşı ciddi bir direnç gösteriyor ve savaşın başlaması durumunda en önde gideceklerini beyan ediyor.

Dün bu zatın söylediklerine biz karşı çıkarken Yunanın galip gelmesi üzerinden bizlere tepki gösteren arkadaşlar acaba hangi yunanı kastetmişlerdi? Her fırsatta toprak bütünlüğümüze kasteden, kirli ayaklarıyla topraklarımıza bastıkları her fırsatta hürriyetimize ve namusumuza kastetmekten çekinmeyen yunan bu hangi saiklerle iyiydi de bugün neden kötü oldu? İslami hassasiyetleriyle tanınan bu kitlenin bugün verdiği tepkiyi dün vermemesinin mantıklı bir açıklaması ortaya gözükmüyorsa olayın içeriğinden art niyet sezmek çokta abes bir durum değil diye düşünüyorum.

Bugün Yunanistan karşısında tek yumruk olması gerekenler dünkü tepki sahiplerine göre Müslüman ülkeler olmalıydı. Ancak bu birlikteliğin aksine karşı cephemizde Müslüman ülke görmek az önce bahsettiğimiz art niyet sezgilerini kuvvetlendirmekten başka bir yola çıkmıyor. Ayrıca İlber Ortaylı hocanın son günlerde meydana gelen fesli ile alakalı yorumlarına sansür uygulamaya çalışan zihniyet dünkü keşke yunan gelseydi zihniyetinin iyi bir ardılı ve savunucusu olmaktan başka bir anlama gelmiyor.

Ayasofya’nın açılışı yunanı çıldırtma noktasına gelirken bu tarafta da aynı derecede sevince sebep olmuştu. Acaba bu fesli zatın sempatizanı olan arkadaşların hayal dünyasında kurdukları Yunanistan hangi Yunanistan? Ha Ayasofya derken anti bakteriyel bir Cuma namazıyla kutlanan açılışın acaba anti bakteriyel bir 30 Ağustos kutlamasını gerçekleştirememesi sağlıkta devrim yapmış bir Türkiye’ye yakışmadı. Ha eğer pandemi tedbirleri kapsamında kısıtlı bir kutlama gerçekleşecekse geçen gün kılınan Cuma namazının sorumluluğunu kim üstlenecek?

Türk’ün bağımsızlık ve iffeti söz konusu olunca mutabakat noktasında sorun yaşamadan direnişe geçen başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve cefakar milletimiz olmak üzere mücadelenin en şiddetlisini veren atalarımızın ruhları şad olsun. Bağımsızlığın muştalandığı gün olan 30 Ağustos Zafer Bayramı bütün asil Türk evladına kutlu olsun.