Bugün, 26 Eylül 2020 Cumartesi

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


GERÇEK YOKSULLUK


Sokaklarda, kapalı kapılar ardındaki göz yaşlarında, el açıp dilenmeye itilen ve bunları dilenmeye zorlayan şerefsizleri bulamayanlarda, bu çocukların Ordu ilinde artarak el açma yarışını göremeyenlerde.

Yoksulluk, hakkı olmayan yerlerde oturan insanların, hakkı olanların alınterini yediği yerde, bunlara bu işleri verenlerinde hangi yüzle secdede olabildiklerinde.

Yoksulluk bazı yerlerde aile şirketine dönmüşlük ve bunlara sessiz kalan kıçı çıplakların durumudur, bu konuda Ordu belediyesine bu ilin bir insanı olarak teşekkür ederim buralarda bu manzaraları bize yaşatmadıkları için.

Yoksulluk, özel okullara giden çocuklara uzaktan bakan çocukların artarak çoğaldığı eğitim alanındadır.

Yoksulluk Allaha el açmak var iken, bir lokma için itibarı olmayanlara boyun eğmekte olanların yüzündedir.

Yoksulluk Allaha el açmak var iken bir lokma için itibarı olmayanlara boyun eğmekte olanların yüzünde. Niyetinin kaybolduğu bugünlerde, yufka açan ve etrafa dagıtan ninelerin artık tütmeyen ateş dumanında, mahalledeki selamlaşan kimin ne olduğunu bilen büyüklerin eşlerine şu kadına yardımcı olun diyen sözlerinin artık çıkmadığında.

Yoksulluk bizde, sizde ve onlarda. İnsanlıktan çıkmış toplumlarda.

Ellerinde hamburger yerken onlara yaşlı gözle bakan çocuklara sırtını dönenlerde. Yoksulluk dogalgazda sımsıcak yatagında olanların, bir odun kömür için nelerini feda ettiklerini bilmeyen bu ruhu karalarda.

Gerçek yoksulluk. Allah a insanı tercih etmişlerde..

Bu ülkem nasıl bir durumda.Bakan oluyorlar yedi ceddi bir yerde, vekil oluyorlar dost akraba işte, partili oluyorlar etrafı ön sırada.

Yoksulluk bizde. İnsanlığımız elimizden uçmuşta haberimiz yok...Lütfen kendimize gelelim.