Bugün, 6 Temmuz 2020 Pazartesi

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


FUTBOL OKULU


Ordu´daki takımlarımız özellikle alt yapıya önem veren kulüplerimiz şunu önce iyi bilsinler ki, futbol okulunun bu ilde kulüplerde özel yeri olmalı. Alt yapı bir eğitim yuvasıdır. En değerli varlıklarımızın topluma faydalı olması için eğitim aldıkları bir okulda buralardır.

Buralarda kulüpler öncelikle her yaş grubunun fizyolojik özelliklerini dikkate almaları şart. Fiziksel yapılarına göre program hazırlığı olmalı. Doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırma. Gerçekçi çalışma içinde antrenman yapılması.

Burada amaç futbol olsa da, eğitim ilk plan olmalı. Okullarında da sahadaki kadar iyi olmaları teşvik edilmeli. Zihinsel gelişimleri en az bedensel kadar önem arz eder. Teknik taktik becerilerine bütünleşecek işleri planlamalı hocalar.

Çabuk doğru karar verecek sporcu olmasını sağlamak. Sağlıklı zihinleri yetiştirmek. Futbol aşk olunca güzel olur. Futbol spordur. Kavga değil. Futbol sevgidir nefret değil. Okul takibi, derse katılımı, sınıf durumu da sporun parçası.

Öğretilen oyunlar, verilen driller, zevkli geçen 1.5 saat spor okullarında önemli. Duygusal gelişimini de ebeveyn kadar önemsemeli kulüpler. Alt yapı kolay bir mabed değil herkesin harcı da değil. Buradakilere derslerinde yardımcı olmak, bilemediklerini anlatabilmek için Milli Eğitimle koordineli çalışma içinde olmak.

Spor okulları temel birimlerdir. Önemli oyuncu kaynaklarıdır. On ay devam eden eğitim planlamasından bahsediyorum. Bu alt yapılar yukarının enerji depolarıdır .

İlkeli sporcu olmaları gururdur.

Dil bilenler, sosyal aktivitelere giden, sağlıklı bir neslin gelmesi şart. Bakın kulüplere yabancı oyuncu hep, alttan gelmiyor mu, ya da bilerek asimilasyon mu yapılıyor? Ahlak ve oyuncu kalitesi öncelikleri olmalı kulüplerin.

Özellikle güçlü kulüplerin değer vereceği yer alt yapıları olmalı. Sıradan değil özel. Yeni Ordu spor ve Altınordu takımları bu işin mutfağında çok özel örnek olmalılar.