FINDIK ÜZERİNE
Tarih: 14.8.2017 09:34:01 / 427okunma / 0yorum
Ersin YÜCE

Yeni fındık sezonu rekolte tartışmalarıyla başladı. Fındık toplama başlangıç tarihinin sahil kesimi için 8 Ağustos, orta kesim için 15 Ağustos, yüksek kesim için ise 25 Ağustos olarak açıklanmasına rağmen üreticinin bu tarihlere uymaması ve bir yaptırım uygulanmaması üzerine fındık erken hasat edilmeye başlandı.

Sahil kesimi için hasat tarihinin 8 Ağustos olarak açıklanmasına, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç´in olgunlaşan fındığın özelliklerini fındık zurufları iyice sararıp kızarmalı, ayrıca fındık taneleri zuruf içerisinde oynayama başlamalı açıklamasını yapmasına rağmen bahçesine erken giren üreticinin fındığı olgunlaşmadan topladığı gözlendi. Erken hasat edilen yeşil zuruflar şimdi harmanda sararsın diye bekleniyor.

YAPTIRIM ŞART

Her sezon fındık toplama tarihleri açıklanır ancak üretici hiç bir zaman bu tarihlere uymaz. Sadece kararlar alınmış olmak için olur. Bu sezon içinde üretici fındık toplama tarihlerine uymadı. Erken hasat yapan üreticiye yasal bir uygulamaya şuana kadar yapıldığını da hiç duymadım.

Bana göre yasal işlem; erken fındık hasat eden üreticinin Doğrudan Gelir Desteği kesilmesi şeklinde uygulanmalıdır.

FINDIK VE İKLİM

İklim değişikliklerine bağlı olarak atmosferin giderek ısınması sonucu, ekstrem hava olaylarının sayı ve sıklığının artması tarım üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu etkinin fındık üzerinde de çok olduğuna inanmaktayım.

Keşap Fındık Üreticileri Birliği, fındığın iyi bir gelişme göstermesi ve bol ürün vermesi için şu şartların olmasını belirtiyor: İlkbahar başlangıcında hava ısınması ile uyanan tomurcuklar meydana gelecek ilkbaharın geç donlarından etkilenmekte ve bu etkilenme üşüme şeklinde de olabilmektedir. Kış aylarındaki şiddetli rüzgâr ve yağışlar tozlanmayı engellediği gibi ilkbaharda meydana gelen uzun süreli sisler de fındıkta döllenmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca Haziran ve Temmuz aylarının fazla sıcak ve kurak geçmesi fındıkta su dengesinin bozulmasına ve meyve içinin iyi teşekkül etmemesi ile hasat önü dökümünün artmasına sebep olmaktadır.

Bu sezon yukarıda belirtilen şartların bölgemiz için geçerli olduğunu, fındığın geç döllendiğinden 8 Ağustos tarihinde de henüz olgunlaşmadığı görüşündeyim. İklim değişikliğinin fındık üzerindeki etkisinin araştırılması gerektiği ve bu sorunun nasıl aşılması gerektiğinin bilimsel olarak üreticiye anlatılmasından yanayım

TARIM DANIŞMANLARI NEREDE?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iyi niyetle ve çiftçilere destek olmak amacıyla tarımda verimliliği artırmak, yeni üretim tekniklerinin kullanılmasını sağlamak amacıyla tarımsal danışmanlık yapan mühendis ve teknikerlerin bilgisinden çiftçileri yararlandırmak için çiftçi başına 600 lira destek ödedi. Ancak ödediği desteğin yaklaşık üçte birini vergi veya kesinti olarak geri aldı. Uygulamadaki sorunlar nedeniyle tarım danışmanları çiftçiye bilgilerini aktarmak yerine bürokratik işlerle boğuştu. Bu olumlu çalışmadan istenilen verim elde edilemedi ve 2016 yılında sonlandırıldı. Devlet bir an evvel tarım danışmanlarının sorunlarını çözümlemiş halde tekrar başlatmalıdır.

Anahtar Kelimeler: FINDIK, ÜZERİNE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Türk futbolu ve Alman teknik direktörler (06 Ocak 2018 - Cumartesi)
İstiklal Marşı (26 Ekim 2017 - Perşembe)
BATUM VE ORDU (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
ŞEHRÜL-EMİN OLMAK… (15 Aralık 2015 - Salı)
Sayfa:
anasayfa1