ERKEK AYI OLMAKTAN ÇIKTI DERT AYI OLDU
.
Tarih: 9.9.2019 09:37:25 / 144okunma / 0yorum
Mustafa Kürşat ÇAKMAK

Erkek ayının hangi ay olduğunu çoğu ülkem insanı bilmez ama Karadenizli erkek ayının Ağustos yani fındık ayı olduğunu gayet iyi bilir. Türkiye´nin hatta dünyanın bir tarafına dağılan Karadenizli, soluğu fındık ayında memleketinde alırdı. Bir ay civarlarında haşır neşir olunan fındık, yöre halkının tek geçim kaynağıydı.

Karadenizlinin tek geçim kaynağı, aşı, işi, hatta namusu gözüyle baktığı fındığı son dönemlerde erkek ayı olmaktan çıktı dert ayı oldu. Burada hükümetlerin suçu olduğu kadar şartlar gereği fındık Karadenizlinin işi, aşı olmaktan çıktı. Araziler babadan oğula geçerek parçalandı. Azalan fındık bahçelerinden elde edilen ürün yöre insanımızın geçimini karşılamaktan uzak kalınca bu kez göç başladı.

Fındık üreticisi 2-3 ton fındıkla düğününü güle oynaya yaparken şimdi 7-8 ton fındıkla ancak düğününü yapabiliyor. Bir kilo fındıkla 2-3 kilo zeytin alabilirken iş tam tersine döndü 2-3 kilo fındıkla bir kilo zeytin alabiliyor. Son dönemlerde fiyat etmeyen fındık ne yazık ki üreticiyi üzerken, birilerini fazlasıyla sevindirir oldu. Emeğinin karşılığını alamayan Karadenizli şimdi fındığını 3/1 hatta 4/1 e başkasına verir oldu.

Tarihlerden bu yana Karadenizli hep ülkesinin, milletinin, devletinin yanında olmuştur. İşte o Karadenizli emeğe gelince karşılığını devletinden alamamıştır. Karadenizli bu vefasızlığı asla hak etmiyor. Yöre insanının tek derdi var, o da insan gibi yaşamak. Özellikle bu yıl aralıksız yağan yağmur fındık üreticisini canından bezdirdi. Gerek fındık üreticisi gerekse fındık işçisi akşamları evlerine perma perişan geldiler. Zor şartlarda kurutulan fındıklar tüccar kapısına yıkılmaya başlandı. Fındık üreticisi mahsulünü satıp eksiklerini giderecek. Fındık üreticisi fındığını satıp parasıyla çocuğunu okutacak.

Fındık üreticisi bu sefillik içerisinde hayatını idame ettirmeye çalışırken, onların alın terleriyle emekleriyle lüks yaşam içerisinde olan birileri bunları neden görmez? Fındık şurada 15-20 gün önce 16 liradan alıcı bulurken bu süreçte ne oldu da fındık 14 liraya geriledi? Beyler burada emek var, alın teri var hepsinden önemlisi kul hakkı var. Ülkemizi yönetenler bu işe el atmaz, fındık üreticisini kollamazsa Karadenizlinin fındık bahçeleri kurtlara, kuşlara, domuzlara kalır. Gelin bu insanları daha fazla üzmeyin, gelin bu insanlara sahip çıkın ki Karadeniz köyleri boş kalmasın. Bu insanlar sizden fazla bir şey istemiyor, onların tek amaçları eskiden olduğu gibi fındık ayını erkek ayı gibi yaşamak. Onların tek dertleri insan gibi yaşamak. Şayet bu konuda Karadenizli fındık üreticisinin yanında olursanız.

Anahtar Kelimeler: ERKEK, OLMAKTAN, ÇIKTI, DERT, OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KARADENİZ BİTTİ BİTİYOR (16 Eylül 2019 - Pazartesi)
KABAK TADI VERDİ (28 Ağustos 2019 - Çarşamba)
BİR TAKIM YOK EDİLMEK İSTENİYOR (06 Ağustos 2019 - Salı)
ORDU´NUN GÜNDEMİ (29 Temmuz 2019 - Pazartesi)
ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI (16 Temmuz 2019 - Salı)
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK (08 Temmuz 2019 - Pazartesi)
ORYANTİRİNG (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
GÜNDEME DAİR (14 Haziran 2019 - Cuma)
BU FIRSAT KAÇMAMALI (29 Mayıs 2019 - Çarşamba)
İstanbul seçimi (13 Mayıs 2019 - Pazartesi)
Benim için zor bir maç oldu (16 Nisan 2019 - Salı)
KAÇAN BALIK BÜYÜK OLURMUŞ (09 Nisan 2019 - Salı)
TAM ZAMANI (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Hepimize Geçmiş Olsun (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
Sayfa:
anasayfa1