Bugün, 13 Nisan 2021 Salı


Yazarın Diğer Yazıları


Mert TEKNECİ


EMEK VEREREK DUA ETMEK

Kafam çok karışık bugünlerde her insan gibi hedeflerim ve isteklerim var.


Kafam çok karışık bugünlerde her insan gibi hedeflerim ve isteklerim var. Ve her insan gibi bu isteklerim zamanla duaya dönüşüyor istemsizce. Sanki olması için her şeyi yapmışım da duaya bırakmışım işi. Biraz kolaya kaçıyorum sanki. Sonra geçmiş günlerimi düşünüyorum. Daha iyi halde miyim daha kötü halde miyim diye düşünüyorum. Ve yine birçok insan gibi her işin başı sağlık diye şükrediyorum. Biz millet olarak dua ve şükür konusunda hep böyleyiz. Konuyu biraz yanlış anlamış gibiyiz. Aslında dualarımız bizim durmadan varmaya çalıştığımız hedeflerimiz.

Nazımın bir şiiri vardı şöyle diyordu:

"Tanrı ellerimizdir,

Tanrı yüreğimiz, aklımız,

Her yerde var olan Tanrı

Toprakta, taşta, tunçta, çelikte ve plastikte"

Çok uzun bir şiirdi ve şöyle başlıyordu:

"Doğrultup belimizi kalktığımızdan beri iki ayak üstüne,

Kolumuzu uzunlaştırdığımızdan beri bir lobut boyu,

Yıkan da yaratan da biziz,

Yıkan da yaratan da biziz bu güzelim bu yaşanası dünyada."

Daha küçücük bir çocukken bana dedikleri "Allah her şeyi görür bilir o her yerdedir" lafını daha iyi anlıyorum. Onlar, benim gizli gizli işleyebileceğim günahlara karşı beni korkutmak istemişlerdi ama olsun. Nazım’ı daha iyi anlıyorum. Tanrı; tek noktada var olan bir şey değilse, hepimizin ellerinde, yüreğinde, aklındaysa asıl duayı kendimizde bulmamız gerekmez mi? Bir şey için emek harcamak aslında dua etmek olmalı. Ve şükür, emek harcayabildiğimiz için edilmeli. Kendime kızıyorum yazarken bugüne kadar emek harcayarak dua etmediğim için.

Yıllar evvel Simyacı'yı okumuştum ve kişisel menkıbenin ne olduğunu o kitapla öğrendim. Kişisel menkıbe insanın doğma sebebi, var olma sebebi, her insanın ayrı ayrı yaşam gayesi. Kişisel menkıbeye ulaşıp ulaşmamanın tamamen insanın elinde olduğunu anlatıyordu Simyacı. Her insanın bu yolculukta mucizelere ihtiyacı olabilirdi. Simyacı bu mucizelerin gerçekleşmesini; "gerçekten arzu ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için tüm evren iş birliği yapar" şeklinde izah ediyordu. Bu, kişisel menkıbemiz için sadece onu hayal etmenin onu istemenin yeterli olacağı gibi anlaşılabilir. Ama gerçekten arzulamak bunların çok daha ötesindedir. Hayal etmek, istemek ve emek harcamaktır. Aslında dua etmek bu üçünü birlikte yapmaktır.

Bunları yazmak haddime mi diye düşünmüyor da değilim. İnsan yazarken bir sorumluluk hissediyor. Biz sadece kuralları yazıya dökmeye alışık bir toplum olduğumuzdan, düşündüklerimizi yazarken sanki kuralmış gibi hissediyoruz. Ama alt tarafı kendi iç hesaplaşmamı unutmamak için not alıyorum. Gündelik yaşantımız anılarımızı unutturuyor, tıpkı dualarımızı unutturduğu gibi. Unutulan anılar değerini kaybeder. Dualarımızda böyle olabilir unuttuğumuz için değerini kaybediyor olabilir. Belki de unuttuğumuz için emek harcamadan geçip gidiyoruz.