Bugün, 5 Haziran 2020 Cuma

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


EĞİTİM


Okulda olmaz. Hangi dalda olursa olsun. Benim uyarım teknik direktör olmuş kardeşlerime, acizane. Vakit sıkıntılı, dar, zor anlar. Bunu yaptığın kurumda bakıyorsun çalışman sınırlı üstelikte sayı çok.
Bunu yapar iken, iş olsunla olmaz, sporcular, bireyler, ailede desteklenmeli, maddi ya da manevi. Öncelik çocuğun ilgi alanını keşfetmek, yönlendirmek oraya. Hayal gücü nerede bilinmeli, bilime diklerinin öğretilmesi, meraklandırmak o konuya, bir rol modeli var mı olduğu alanda bunu bulmak.
Oda kendi tekrarını yapmalı, dünyadaki o işi izlemeli hangi dalda olursa. Oyuncuları, nasıl oynadıklarını, duruşlarını kapmalı. Meraklı olmalı. Bunun dışında kısa yolların bulunması, hoca ile alanında proje yapmalı, planı olmalı.
O işe vurulacak evrensel aşının kabı teknik hocası ile ona güvenmeyi öğrenmeli. Hocası onun iyi nasıl olması gereğini, planlamasını yapar zaten. O yüzden şırınga yapabilecek teknik adamlara ihtiyaç var.
Bizler bu ilde sporcunun yüze 30´una ulaşabiliyoruz az çok. Gerisi ne oluyor Allah korumasında. Bu yüzden akıllı insanlar ile akıllı alt yağılar inşa edilmeli acilen. Zaman dar. Bunu bugün 5 kulüpte az çok görüyoruz, başta bu iş için ellerinde deneyimli teknik kadrosu ile Altınordu takımı, sonra Demirspor ve Orduspor ve Yeni Orduspor alt yapı yeterli oyuncu sayısında değil.
Çalışmalar, testler, klasik testler, sporcu üzerinde şahsi karakter testi yapılmalı. Nefes önemli gençlerde bu alan tespit olunmalı. Bugünkü deli fişek çalışmalardan kurtarıp alt yapıları evcilleştirecek doğru programlar içine almalıyız. Bu yapılanlar asla faydalı değil.
Ve şunu bilin ki beyler futbolu gençleri tehdit eden o, kin, nefret, kıskançlıklardan kurtulup işimiz spor ve onlar demezseniz, burası bu alan mezarlık ya da çöplük olur. Spor dünyası mikrobik düşünceleri formatlarsa iyi olur..
Bence.