Bugün, 4 Haziran 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


DURUGÖLDEN?


Bu gün şehrin içindeki o stad yıkılıyor, orası insanların gezi dinlenme alanı oluyor, Durugöl´de yeni stadın ev sahipliğine soyunuyor.

Ben burada stad olmasına şahsen taraf değilim, ama burası maliyet açısından uygun bir alan olduğu için ideal deniyor, belediye ve yetkililerce. Tarafmıyım değilim, yapan elede niye ısrarcısın desemde, uygun diyorsa karşı olmamın faydası yok.

Seneler öncesinden tam 40 yıldır bu sazlıklar içinde sefa yerinden, muhabbet edilen yerden gençlerin, ailenin ve insanların cıvıl cıvıl spor yaptığı alana getirilen bu alanın mimarı olan Vali Kemal Yazıcıoğlu bu alanı Ordu gençliğine spor alanı Orduspor´a mekan yaptı.

Bunun sonrasında sayın Yazıcıoğlu senin bu alanda ki, günahın sevabın nedir bilmemde, yaptıklarının hesabı ne kadarsa onu da Allah bilirde, bu konuda binlerce spor  insanının duası ve sana olan şükran borcu, yapılmış beddualarından bin kat öndedir, oda günahlarını siler.

Sazlıklar arasında taksicilerin, avcıların muhabbet ve balık yeme alanı olan bu yerin içinde oldum tam 35 yıl hiç çıkmadan, gençliğim burada geçti. Sahilde büyüklerim ile sporun içinde emek vermişler ile, 3-5 yıl bu Durugöl´ü konuştuk, beraberce Yazıcıoğlu´na gittik ve burada niye olmasın dedik, Sagra´nın arkasında ya da Eskipazar´da değil gelin bu Durugöl´de yapılsın dedik, o insan o gün bu alanı Ordu gençliğine, futbo-lun salon sporlarının emrine tahsis etti..

Allah ondan razı olsun.

30 yıl öncesinden konuşuyorum, bu sazlıklardan gençlerin emrinde olan alanda, bıldırcın, golibice, martı, karga sesi değil artık insan sesi oldu derken, buranın ve arkasının ve etrafının satın alınıp, insanların gençlerin yerine büyük bir stat için atılmış adım diye yüksek sesle konuşulması, binlerce gencin oyun oynayacağı olan bu yerin üzerine binaların ve betonunun konulmasına göz yumanların yarın bu insanların gönlünde ve gözünde ne durumda olacağının konuşulmasının ne kadar doğru yada yanlışını onlar bilirde, buna rağmen niye bu alan stat için yıkılır ki diyenleri haklı çıkarmak mı doğru adım sizce onu ilerde bu insanlar söyleyecek?

Stat yapılacak alanın e etrafının satın alınıp, bu şehir için başka iş alanları için kullanılmasının faydasını ve yanlışını konuşan Ordu insanı acaba yanlış mı bilgi içinde, konuşulanlar doğru değil mi..? Onları aydınlatmak ve ona göre adım atmak doğru olmaz mı?

Sonra 19 Eylül Stadı´nın bugün seyirci kapasitesi on bin kişi ile dolum halinde de, Durugöl´e 20 binler mi gelecek hesabı yapıldı da, bugün bu alanda maç izleyenlerin sayısı parmak hesabı ile sağdan say 20 soldan say 20 iken hangi, sinüs kosinüs hesabı içinde stat burada olacak diyenlerin haklı ya da haksız olacaklarını zaman içinde göreceğiz.

Yapımı düşünülen sahaların alan yeri Turnasuyu ve Saraycık mevki idi önce ki bu yanlışlıktan dönüldü şükür Karşıyaka´ya geldi, isabetli düşünce. Bu ilde artık sporun tecrit edilmesi, sanki ölüme terk edilmesi, Rus ya da suçluların Sibirya sürgünü olması gibi sürgüne yollanması anlamına gelmez miydi. Saraycık Turnasuyu öncelikti önceden, bu gençlik oralara taşınıyor olacaktı da kimler gidecekti?

Orduspor ve tesisleri de mahkemeye rağmen yıkıldı, bu aslında suç diyenlerin haklılığı ne ölçüde? Bugün OHAL var ve yapıldı, yarın bunu yapanlar suçlu, yaptıranlar ise masum olur mu  sizce?

Futbolu, sporu seven biri olarak sayın Enver  başkan Orduspor sayenizde ucuz bir para ile kurtulur, sizin himayenizde, yapacağınız idare içinde hayal edilen 3. ligde elinizde olur, bal liginde de bir takımımız olur, oda dışarıda kalmış genç sporculara ekmek kapısı olmuş olur diye defalarca konuşulsa da onca borcun ödenmeyecek olması asıl sorundu..

Hazır 3.ligde size bakan bir Ordu spor var, çok ucuz ödeme ile kurtulacak iken, uzun bir yolda hayali kovalamanın kime faydası var bilmiyorum sözü de gerçek olmazdı borç çoktu..

Dedim ya, dün sazlıklarda kuşların ,  hayvanların koştuğu, uçtuğu yeri cennet gölüne çeviren, o gün için  onu gençliğin oyun alanı yapan sayın Yazıcı oğlu  o gün için ne kadar doğru adım atmış ise, bugün Stad yapılacak alanda olan Ordu sporu alıp ucuz bir ödeme planı içinde onu yaşatabilecek olan başkanında Ordu için yapacağı hayırlı iş bu olur diyenlerin aslında arzusu o ama olamayacağını başkan dedi ve bu alana stadt uygun görüldü.

Hayırlı olsun.?

Bal takımları keşke birden çok olsa da hem Ordu spora ,  hem gençlere az çok ekmek kapısı olsa.

Bunun tek kurtuluş reçetesi ise sayın başkanın Ordu sporu bünyesine katması ile olurdu diyenlerin kaçı elini cebine atar iş adamı olarak,hiç.. O yüzden bizce ne kadar duru göl stadt için yanlış ise, bunun kararı verilmiş ise konuşmanın anlamı yok.

Yeni alanların daha modern, sağlıklı sporculara kulüpler tahsisi için olması arzumuz..