Bugün, 23 Ocak 2021 Cumartesi


Yazarın Diğer Yazıları


Necdet TOPÇUOĞLU


DÜNYANIN BİR NUMARALI ÇİFTİ

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, son günlerin en önemli iki bilim insanı. Türk olmalarının bizim için ayrı bir değeri var. Bir dönem de Türk adını dünya da ön sıraya çıkaran Mardinli Aziz Sancar vardı.


Özlem Türeci ve Uğur Şahin, son günlerin en önemli iki bilim insanı. Türk olmalarının bizim için ayrı bir değeri var. Bir dönem de Türk adını dünya da ön sıraya çıkaran Mardinli Aziz Sancar vardı.

Bu bilim insanları, insanlığa yaptıkları hizmet kadar Türk ‘lük adına da çok büyük hizmet etmişlerdir. Nobel ödülü alan Aziz Sancar Mardinli, Uğur Şahin ise Hataylıdır.

Adı geçen bilim insanları, katma değer üreten yüksek kaliteli bir eğitim sisteminin ürünleridir. Demek ki her şeyin başında katma değer üreten yüksek kaliteli bir eğitim sistemi geliyor.

Etnik kökeni, inancı ve fikri ne olursa olsun, Türk adını dünyanın gönderine çektiren bu bilim insanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Onlar milletimizin gurur kaynağı olmuşlardır.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin de belki Nobel ödülüne aday gösterilecektir. Bu durum bize, eğitim sistemimizin nasıl olması gerektiği hakkında büyük bir ders vermektedir.

Gençlerimize, işsizlik sertifikası vermekten başka bir işe yaramayan yüzlerce üniversiteniz olacağına, gerçek bilim insanı yetiştiren makul sayıda üniversiteniz olsun daha iyidir.

Sayın Cumhurbaşkanı, eğitim sistemi konusundaki kararını, küçük damadı Selçuk Bayraktar’ı dikkate alarak vermelidir. İHA ve SİHA’ları savunma sanayimize kazandıran Selçuk Bayraktar’ı yetiştiren eğitim sistemi tercih edilmelidir.

Laf ile vatanseverlik ve milliyetçilik olmuyor. Öyle hizmet edilmelidir ki, başkaları bu mukaddes payeleri hizmeti geçenlere versinler. Türk milleti bilimin her dalında ve hayatın her alanında, dünya çapında başarılara damga vuracak kadar yetenekli evlâtlar yetiştirebilecek yüce bir millettir.

Dünya Türk adını saygı ve minnetle telâffuz ederken, içeride Türk adını silmeye çalışan gafillere bu üstün başarılar kapak olsun.

Aziz Atatürk, bir gün benimle bilim arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsanız, bilimi takip edin diyor. Kutsal kitabımız Kuran birçok ayetinde akla referans veriyor. Sorumluluk noktasında bulunan bilim ve akıl düşmanı örümcek kafalılara hatırlatmak isterim.