Bugün, 13 Nisan 2021 Salı


Yazarın Diğer Yazıları


Özge TÜKÜÇ


DİZİ SETLERİNDEN FIRLAMIŞ HAYATLAR

Akşamlarımızın vazgeçilmezleri diziler…


Akşamlarımızın vazgeçilmezleri diziler…

Televizyon kanallarında her akşam farklı farklı diziler oynatılıyor. Her akşam ana haberlerden sonra  hemen hemen bütün kanallarda farklı türlerde diziler yayınlanıyor. Toplum olarak bu dizilere kitleniyoruz. Konusunun farklı olması ve oynayan oyuncuların daha ünlü veya daha az ünlü olası o dizinin reytingini belirliyor.

Diziler, filimler bir sektör. Binlerce insan ekmek parası kazanıyor. Hayatlarını bu sektörden idame ettiriyor. Ekonomik olarak bir döngü oluşturuyor. O oluyor, bu oluyor… Bunların sayını artırabiliriz.

Ama… Evet, kocaman bir Ama!..

Yapımcılar yönetmenler reyting uğruna her şeyi mubah sayıyorlar. Her akşam yayınlanan bölümlerde aşk, entrika, kavga, dövüş, mafya sahneleri kol geziyor. Bu sahneleri izleyen gençlerimiz sabah sokağa çıktıklarında izlediklerinin etkisinden kurtulamamış oluyorlar ve hayal dünyasında yaşamaya devam ediyorlar.  Sonrasında günlük hayatlar bir anda dönüşüyor dizi setine. O, onun evli eşiyle aşk yaşıyor; öteki ötekisinin işyerini basıp, haraç almaya çalışıyor, diğeri diğerini sokak ortasında ‘Bana neden yan baktın?’ diyerek dövmeye başlıyor. Akşam ise ana haber bültenlerinde bir haber ilişiyor gözümüze “Biz, ne ara bu hale geldik” işte biz bu hale diziler sayesinde geldik. Reyting uğuna her şeyi yapan yönetmenler, senaristler evlerinde paralarını sayarken, dışarıda gerçek hayatta ne aileler, ne gençler hayatlarını karartıyorlar. Bunların hiçbirinin bizim toplumumuzun etik yargı değerlerini zedelemesine izin vermemeliyiz.

Diziler filmler olmasın demiyoruz. Olması da gerekir ama her şey ölçüsünde, her şey kararında. Örf adet kuralları çerçevesinde olması gerekir. Tıpkı eski Yeşilçam filmlerindeki gibi her şey yerli yerinde, ölçüsünde,  tadında, kararında olsun. Topluma bazı şeyleri doğalmış gibi anlatmasınlar. Reytingler uğruna toplumun yapısını bozmasınlar. Sanat için yapılan dizileri, filmleri destekleyelim ama reyting uğruna da örf ve adetlerimizi terk etmeyelim.