Bugün, 26 Eylül 2020 Cumartesi

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


ÇOCUKLAR BİR YERE GİRMESİN


Çocuklar bu ülkenin ışıkları, yanacak avizeleri, yarınlarıdır. Onlar basit, hımmıl ve de eğitimsiz bir müfredatın içinde her yönden kültürsüz ve sessizliğe koşturulacak çocuklar olmamalı. Ama nedense yıllarca ben yazar iken sesi çıkmayanlar, bugün feryat figandalar. Demek ki tehlike camiye de geldi. Ne zaman feryat oluştu, eskiden de vardı bu meczuplar ve hep söylerler ve diyanet cevap vermez idi. Bugünlerde adı kalsın bir meczup camiye çocuk sokmayın deyince, yıllarca sesi bu konuda çok çıkmayan diyanetten horraaa bir ses.. Çocukların girmediği yerde güneş mi olur?

 Bugün bağıran, çok haklı olarak bu insan denen meczuba cevap verenler günaydın.

Biz çocukluğumuzda Şarkiye´de iken ve Kur´an kurslarında değil sadece Köprübaşı caminde Allah razı olsun Tevrat ve Ramazan hocalarla ve çocukların sesleri ile camilerin yarısı çocuk olurdu.

Bugün Kerim hocam bu meczubun dediklerine iyi bir üslup içinde isyan etmiş. Hocam isyanın geç oldu.

O gençleri günah diye spora yollamayan angutlara önce bağıracaktınız, önce bu çocukları okulların akıl sır ermediği imtihan çarkına atan ailelere bağıracaktınız. Bu çocukları ders harici, spor, tiyatro, salon, resim, koro diye yasak içine koyanlara bağıracaktınız diyanet olarak.

Bugün Ordu´da sporu, eğitimi, arkadaşlığı bitirdiniz diye kime konuştunuz, haykırdınız diyanet olarak?

Ve bu insanlığın sesi nefesi yaşam koçu olan diyanet olarak kendi dışınızda sosyal hiçbir işin içinde bu çocuklar ile ya da hocalar ile hiç olamadınız.

Peygamberin her gün, her an sırtında, omuzunda kucağında olan, sevda ile nefes ile eğitilen, kültür olarak en iyi eğitim verilen çocuklar şimdi nerede?

Sokakta, oruç tutan çocuk genç sayısı Ordu´da yüzde 30. Bumu eğitim?

Sokakları, çocukların oyun alanlarını, sporunu, okuldaki aktivitelerini yok ederken isterdim ki eğitimle diyanet isyan etseydi.

Bugün çocukları camiye sokmayın diyen o meczubu büyüten onu bir tok yerine koyanlara sessiz kalanlar bugün konuşunca üzülüyorum.

Bu ülkenin diyaneti, camilerin, ezanın, beş vaktin diyaneti değil. O insanlığın devamını sağlayan, gençliğin çocuğun diyaneti.

Eğitimin içinde yoksun, sporun bir yerinde yoksun şimdi camilere çocuk girmesin dendiğinde isyanlar her tarafta deccal oldu. Bakın sokaklara bir kez, o yerlerden çıkın, kaç gencin sonu bali torbasında, kaç genç çocuğumuz namazsız oruçsuz sosyal takılma diye ecüncülere katılmış, sigara alkol sarmış dört tarafını?

Bugün bu çocuklara camiyi yasak eden ve sapıklığı hoş gören bu meczupları ülkeden silecek olan, Adnan Oktar´ın TV sini, evlendirme, karı satma programlarını kaldıracak olan diyanet bu çocukların geleceğinden sorumludur.

Bugün isyanı, cevabı çok doğru bulsam da çok geç oldu diye de yazacağım. Çünkü rehber olacak yer bugünlerde ses verdi. Yine de şükür ya. Kusura bakmayın çoğu bilir ki dini hassasiyetimin ne olduğunu. Çoğu öğrencim, şükür.