Yazarın Diğer Yazıları


Kenan ÇAKMAK


ÇALINAN ÇOCUKLUKLAR 

“Save the children” tarafından açıklanan rapora göre; dünyada her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor ve dünyada 700 milyon çocuk, çocukluğunu yaşayamıyor. “Save the children” tarafından açıklanan rapora göre; dünyada her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor ve dünyada 700 milyon çocuk, çocukluğunu yaşayamıyor. 
172 ülkede yapılan araştırmada 5 yaş altı ölüm, yetersiz beslenme, erken evlilik ve hamilelik , eğitim, çocuk işçiliği, savaş ve çatışmalar nedeniyle, sürgün ve ölümcül sonuçlu aşırı şiddet gibi sekiz unsur ele alındı.
Araştırma, çocukluğun en çok Afrika’da tehdit altında olduğunu ortaya koydu. 
Çocuklar konusunda asıl dramlar islam ülkelerinde yaşanıyor. 
Batı emperyalizmi, Siyonizm, kendi güvenliklerini sağlamak, daha ileri derecede refah içinde yaşamak, hedeflerindeki güçlere karşı önlemler almak için, İslam dünyasına her türlü saldırıda bulunmaktadırlar. 
Özellikle Irak, Suriye dünyanın gözü önünde ağır trajediler yaşamaktadır. Stratejik konumları, enerji kaynakları, İsrail’in güvenliği açısından bu ülkeler, insanoğlunun yaşayabileceği en ağır felaketler içerisinde kalmışlardır.
Tarihin gördüğü en büyük zulüm imparatorluğu olan ABD, önceleri “Irak’ta kimyasal silahlar yalanı” ile bu ülkeyi işgal etti. Sonra bu coğrafyaya demokrasi getireceklerini söylediler. Oysa ABD’nin burada en istemediği şey demokratikleşme idi. Önceleri Irak’a her tür ambargo uygulamışlardı. Sonuçta on binlerce çocuk ölmüştü. Zamanın ABD Dışişleri bakanı Madeleine Albright’e soruldu: “Binlerce çocuğun ölümüne değdi mi? Cevap; “Sanırım buna değdi” demişti. 
Emperyaller için petrol, insan kanından daha değerliydi. Amerikalılar, savaştıkları Japonya’yı teslim alabilmek için bu ülkenin iki şehrini yaşayan canlılarla haritadan silmişlerdi. 
Kızılderililerin kökünü kurutan, siyah derili insanlara yüzyıllarca kan kusturan, Endonezya’da, Afganistan’da binlerce insanın kanına giren, Vietnam’ı kana, ateşe boğan, Kamboçya’da 600 bin köylüyü yok eden, milli lider ve yönetimleri darbelerle deviren, yüzbinlerce Müslümanın hayatını kurtaran ABD’dedir. 
İnsanlığın tarihinde ABD kadar, kendi güvenliği ve refahı için acımasız bir yapılanma yoktur. 
Baba Bush; “Amerikan yaşam tarzı, kesinlikle müzakere edilemez” demişti. 
Televizyon muhabiri; Suriyeli küçük kıza: “En çok neden korkuyorsun?” sorusuna “Bombolardan” cevabını alıyor. 
Suriyeli genç kız konuşuyot; “Savaş on yıl içerisinde beni başka bir insan yaptı. O insan benden başka birisi…”
Enkazlar arasında koltuk değnekleri ile topun peşinde koşan çocuklar… 
Üstündeki elbise dökülürken, yüz ifadesinde yılların acılarını yaşayan gözle bakanlar…
Devamlı göç eden, yollara çıplak ayaklarıyla dökülenlerin aslında her şeyleri dökülüyordu, yok oluyorlardı. 
Her şeyleri savruluyordu dünyanın dört bir tarafına…
Yabancı ülkelerin deniz kıyılarında hayatı bitenler, kendi topraklarında ölen binlerce çocuk. 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) raporlarına göre; 3 milyon Suriyeli çocuk eğitimden alınmış, potansiyel terörist gibi duruyor. 
Nüfusun %60’ı yeterli gıda alamıyor, 500 bin çocuk yetersiz beslenme ile gelişimini tamamlayamıyor. 
Sözün özeti çocukların hayatı çalınırken eğer yaşarlarsa, yaşadıkları acıların etkileri ömür boyu sürecek ve iyileşmeleri mümkün olmayacaktır. 
Güney komşularımızın ülkeleri, çocukları, gelecekleri yok edilmektedir. Her şey İsrail’in güvenliği ve Batı’nın petrol ihtiyacı içindir. 
Unutmayalım ki, İslam alemi, dünyadaki değişim ve gelişmelerin dışında kaldıkça, akıl, bilim ve teknolojiye sahip olamadıkça, evrensel değerlere sırtını döndükçe, Kur’an ahlakından ve ruhundan uzaklaştıkça, emperyallerin, Siyonistlerin ayakları altında kalacaklardır. 
Türkiye’nin de hedef ülke olduğunu unutmayalım. 
Kutuplaşmaları bırakalım, iç cephemizi güçlendirelim. “Bir olalım, pir olalım, iri olalım, diri olalım.” Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetini bilelim, sahip çıkalım. Milletimize, değerlerimize, geleceğimize kuvvetle sarılalım. Güçlü olmak için ne gerekiyorsa yapalım. Aklın yolu birdir. 
Allah’ın yardımı üzerimize eksik olmasın.