Bugün, 4 Haziran 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


ÇALIMI TOPA ATIN GENÇLER


Sizler ekmeğinizi gelin çöpten değil, pislikten değil, sahalardaki bırakacağınız yeteneklerinizden çıkarın. Kötülük nasıl çoğaldı bu zamanda anlayamıyorum. Bugün aldığım nefes bile kıymetsiz izler iken seni, çünkü sen benim izlediğim gençlik değilsin.
Sen bugün farklı bakıyorsun o spora genç, aldatıyorsun sana seni verecek o veli nimetini. Düşüncen bile Farsca. Senin okul, hayat, aile, zaman içinde anlıyorum korkuların var. Benimde var çocuk.
Olan bitiyor farkındamısın çocuk? Sen kayboluyorsun aslında bu sahalardan görmüyor musun ve neredesin? Bugünküler bunu bir saat öncesinden yaşar ?acaba nerede? diye, ben bir ömür yaşadım bitmesin diye.
Fark çok.
Sen onları sahada 2 saat koşan çocuk görüyorsun bitince oh diyorsun. Ben yıllarca onlar aman bitmesin diye secdede Allah´ım bunlar küsmesin, bıkmasın dualarındayım her gece. Fark bu. O yüzden ben her köşede onları ararken, sen hazıra eşofman giyiyorsun, ben olamazsın zor.
Kursağımda onca hevesimin gittiğine şahit olunca çok küfredesim geliyor da ağız dolusu susuyorum. Ben gençliği seviyorum. Hizmeti ibadet sayıyorum. Öyle hassas yerdeki bugün gençlik başlarına bir şey gelmesin korkularındayım.
Ne yapayım şimdi ben söyleyin! Bu kadar tehlikeli sokaklara sırtımı mı döneyim? Onları bu ızdırabın içine mi bırakayım? Yoksa korumak için dağları mı set edeyim, yoksa onları hapis mi kaderine?
Ben onlara 40 yıl dürüst oldum. Aldatmadım, emek verdim. Onları çalmadım onlara sahayı, yeteneklerini gösterme imkanı sundum. Bir bakışlarına ömrümü verdim, kötü mü ettim?
Şimdi bakıyorum da Varto depremi gibi futbol. Ben çok kötü olduğumda hep onlara koştum, huzur bulduk beraberce. Benim sizden başka kötü alışkanlığım olmadı. Siz acayip iyi geliyorsunuz ağrılarıma.
Ve gençlik siz bizimle kalın. Bizler size susarız, sizi dinleriz,sizler sakın kötülük nerede ise topu oraya sürüp de çalım atmayın, aha önünüzde yüzlerce top var,alın ayaklarınıza ve o sahalarda ve bizler ile yeteneklerinize ve gelecek güzel günlerinize çalım atın.
Bizde mutlu olalım.