Bugün, 4 Haziran 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


BÜYÜK ŞEHİR OLMAK

BÜYÜK ŞEHİR OLMAKOrdu büyük şehir oldu mu? Sonra büyük şehir olmak o kadar kolay mı?
Ben babası Ordu belediyesinde Elektrik-su işleri müdürlüğü başkanı olarak 1950-64 arası çalışan birinin oğlu olarak, büyük şehrin havasını suyunu sıcaklığını onunla yaşadım. Ordu büyük şehrin büyüsünü eğer yaşayacaksa insan denen kaynakla yaşamalı. Arkadaşlığın, komşuluğun, mahalle olgusunun kaybolduğu yerde, modern binalar, güzel yollar, sıra sıra iş mekanları kursan ne olur…
O sıcaklığı ben bundan 40 yıl önce Şarkiye Mahallesi’nin sokaklarında yaşadım, Yenimahalle’de, Elmalık’ta, Selimiye’de, Taşbaşı’nda ise diğer çocuklar yaşadı. İki katlı evlerde, portakal, elma, mandalinan bahçeli mekanlarda, komşuların yufka açtığında biz çocuklara içlerine terayağı sürüp te alın yiyin, öyle oynayın dedikleri komşuların sımsıcak bakışlarında yaşadım…
Babamın her mahalleye insanlar içsin diye yaptırdığı çeşmeleri yaşadığım için, mahalle maçları yaptığım anlarda semt sahalarının sımsıcak olgusunda yaşadığım için bunları yazıyorum. Belediye o zamanlar Öğretmen evinin karşısında idi, oradaki çalışanların dostluklarını art niyetsin ilişkilerini yaşadığım için yazıyorum.
Bugün sayın Yılmaz Ordu için burası benim sevdam diyor, hayallerimin şehri diyor, olmamışları yapacağım diyor, bedeli ne olursa olsun onu yerine getireceğim diyor..
Ne güzelde diyor, bedeli ne olursa olsun Orduyu Orduluya sunacağım diyor.
Yapar da, spordan, eğitime, turizm den, mo-dern Ordu iline, yürümeyen Ordu ilinden koşan Ordu şehrine her şeyi tek tek yapar. Onda o aşk oldukça yapar da, yaptığı Ordu içinde o eski sımsıcak insan kokan, dostluk kokan, menfaatsiz, arkadaşlık sıcaklığını katabilir mi?
İçinde mutlu insanlar, çok mutlu gençler, harika mutlu olmuş anneler, yüzü gülen babalar, alın terini evinde mutlu silen memur ve işçilerin olduğu Ordu yu bize büyük şehir yaparsa, işte benim babamın içinde olduğu o sımsıcak belediyeyi bize sunan Enver Yılmaz olur sayın başkan ve ekibi. O sıcak dost , insan için koşan ,Ordu ya aşık, sevdası dağ olmuş Enver Yılmaz olur herkesin gözünde.
Enver Yılmaz. Ordu ilinde, büyük şehrin patronu o ise, Ordu ilinde olacak her adımdan, farklı seslerden haberi olacak isim, büyük şehrin başındaki isimdir.
Bugün Ordu büyük şehir olacaksa, bu sistemin başında Enver Yılmaz varsa, Ordunun gelişmesi insanlara iş aş imkanı sağlanması adına fikrini kabul etmeseler de bu ilin siyasi partileri, sendikaları, sivil toplum kuruluşları, basını, askeri polisi, memuru işçisi ortak hareket etmeli ve Ordu adına Orduyu Ordu yapan insanlar adına ortak projelerle Enver Yılmaza yapılacaklar için, yapılmamışlar için projeler hazırlayıp beraberce büyük şehre adım atmak lazım değil mi?
Ordu AKP in değil, Ordu MHP in, CHP in, FAZİLET in, BBP in ve sosyalistin Ordusu ise , o zaman eller Ordu adına burada yaşayan insanlar adına bir noktada beraber hareket etmeli, mimarları ile akil insanları ile..
Bu Ordu ilinde bugüne kadar yapılmayı bekleyen bir çok iş var, bunların alt yapısının yapı mı ne zaman biter bilmemde , bildiğim tek şey Ordu ilinde artık ne halk adına ne Spor adına ne iş adına ne gelecek adına söz edecek bir ağız yok.
Büyük şehir olmakla büyük şehir olunuyor mu? Bir Ordu ya, bir yaşayana, bir onlara yıllarca yaşatılana bakında lütfen bana cevap verin. Bende geleceğe daha huzur dolu ve güvenle bakabileyim bir belediyeci çocuğu olarak..
Saygılar.