Bugün, 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa Kemal POYRAZ


Bu işin cılkını çıkarmayın

.


  Ordu futbol kenti, Ordu spor kenti diyerek yıllarca övünmedik mi? Evet, hem de fazlasıyla övündük. Şurada 6 yıl önce süper ligde futbol takımımız, süper ligde kadın basketbol takımımız vardı. Yine aynı yıllarda ikinci ligde mücadele eden Ünyespor vardı. Yine aynı yıllarda ilimizi 2.ligde temsil eden Ordu Telekomspor kadın voleybol takımımız vardı.  Bu süreçte ilimiz büyükşehir statüsüne girdi, havaalanımız hizmete girdiği bir dönemde sporda küme düşmekle kalmadık bataklığa çivilendik.

   Futbolda ilimizi 3.ligde temsil eden Yeni Orduspor ve Fatsa Belediyespor´un durumları ortada. Yeni Orduspor´un almış olduğu sonuçların dünyada bir örneği olduğunu düşünmüyorum. 12 maçın iki tanesinde kendi sahanda 3-1 mağlup olmuş bir maçı deplasmanda 1-0 kazanmış 9 maç 0-0 bitmiş. 12 maçta 6 gol yemiş 3 gol atan bir takımdan bahsediyoruz. İşte bu takım 12 puan ve averajla düşme potasının bir üst sırasında yer alıyor. Yine 3.lig 2.grupta ilimizi temsil eden Fatsa Belediyespor´da Yeni Orduspor´la aynı kaderi paylaşıyor. 11 maçta 9 puanla düşme potası içerisinde yer alan Fatsa Belediyespor´un bu hafta kendi saha ve seyircisi önünde oynayacağı Ağrıspor maçını kazanması durumunda bu sezon ilk kez düşme potasının dışarısında kalma şansı var. Umarım bu şansı ellerinin tersleri ile itmezler. Bölgesel Amatör Lig 4.grupta ilimiz temsil eden Ünye 1957 spor oynamış olduğu 8 karşılaşmayı da kaybederek grubun dibine demir atmış durumda. Bu grupta ilimizi temsil eden Altınordu Belediyespor ise 8 puanla 11.sırada yer aldı.

   Şimdi gelelim asıl konuya. Şurada 6-7 yıl öncesine kadar spor anlamında mazisi başarılarla dolu ilimizde bugün süper amatör ligimiz yok. 1.Amatör ligde 2 grupta 19 takımla 3 üncü hafta geride kaldı. A grubunda Ulubey B grubunda Orduspor 1967 takımları firesiz yollarına devam ediyor. Diyeceğim o dur ki; Orduspor 1967 takımına karşı tanınan tolerans diğer takımların canını fazlasıyla sıkmaya başladı. Orduspor 1967 takımı maçlarını çim sahada oynaması, başta bal ligi hedefleri olan takımlarının canını fazlasıyla sıkmaya başladı. Çünkü Play-Off final maçının 19 Eylül stadında oynanacak olması okları Orduspor 1967 takımı üzerine doğrultuyor. Bir diğer önemli konu ise; başta Ordu Büyükşehir Belediyesi yardımlarından aslan payını yine Orduspor 1967 takımın alması. Bu adaletsizliğe ilk isyanı başlatan Ünye Gençlerbirliği takımı oldu. Orduspor 1967 takımına tanınan toleranslar bundan sonra da devam ederse diğer takımların da bu adaletsizlik karşısında sessiz kalacaklarını düşünmüyorum. Nihayetinde bu ligde mücadele eden 19 takımımız bu ilin takımı. Evlatlar arasında ayrım yapmak bir ataya yakışmaz. Bu ayrımcılık evlatlar arasında huzursuzluk yaratır. İşte Orduspor 1967 takımına karşı tanınan tolerans diğer takımlar arasında huzursuzluk yarattığı için bu işin cılkını çıkarmayın derim.