Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


BU İLDE SPOR ADINA OLMAYAN ,YAPILAMAYAN


Evet son 3 yılda bu camiada olmayan, bugünlerde hiç olmayan ve ,de yıkılmaya yüz tutmuş olan yapı şu;? iletişimin ön planda tutulması, kulüp olmaktan çıkıp takımlaşma , teknik ve teorik bilgi edinme ortamının yok edilmesi, etkin süreç içinde olamamak, disiplin e iç disiplinler arası araştırma ve uygulamaların yapılamaması?.

Esnek yapı içinde, sporcunu n oynadığı kategori içinde usta ellerde olsa da imkan yetersizliği, kendilerini yetiştirecek ortamın yok edilmesi. Fiziksel olarak, bilgi ve antreman olarak çalışma ortamından uzak olunması. Malzeme, saha , eleman ve sporcu eksikliği.

Alt sıralarda kalınması, özel bire bir çalışmaların hala iş yelpazeli çalışmanın yapılmaması, bilgi teknolojisinden uzak, aldıkları bilgi görsel dışı yok, deneyim ise çok zayıf.

Geniş bir yelpazede bu alt yapının durma imkanını bulamaması, seminer, özel toplantıların sıklığının olmaması, en büyük alt yapı eksikliği değil de ne?

Alt yapıda iç eleştiriler, sorgulama, araştırma, düşünme, çalışmanın öneminin anlatılıp kavranması, duruş, insanlık, adap terbiye biliminin oluşturulmaması. Yetenek , ayrıcalık lı olunması, kolektif dayanışmanın olması.

Amatör kaynaklar, diyalog, lider oyuncu yetiştirebilmek, oyuncu farklılığı bu camiada 3 adım önde olmalı. Yoksa ki yok, bu çok acı.

Bu futbol içinde sporcu olunmasının temelin de olmak teknik adam için bu zor. Sokak kültürü de yoksa çok daha zor. Alt yapıların başarısızlıklarının gerçeği şu; ? Toplumla arasında mesafe çok, saygı- bireysellik- kültür farkı- çalışma anlayışı- süreklilik- takım içi diyalog çalışma, gelişim gösterememek?.

Adı ne derseniz deyin , spor, yaşı çok eski, sebebi ilgisizlik, yalnızlık, ve nefessizlik. Sonuç korkunç bir sportif kirlilik, emeklere saygısızlık, ya da fasa fiso işler. Bu kadar çok yoğun sportif istek ve arzunun olduğu alan daki görünmezlik, yapılan yanlışlar, sportif eksiklikler, bağımlı olunmuş ben çok bilirin sonucundaki akan , çok kötü hiçlik.

Allah biliyor ya bundan 30 yıl önce yeteneklerini sayamayacağım ve de üzülerek oynatamayacağım o kadar çok genç oldu ki, bunları bazen düşündükçe gözlerim dolar.

Bir Ordu spor vardı ortalıkta ,birde amatör takımlar ve bir çok yetenek, ve de Ordu spor alt yapısında yada diğer amatörlerde ise o kadar çok yetenekli çocuklar, hüzün dolu bakışlar arasında yok oluyordu ki çaresizlikten uyuyamazdık..

Çaresizce onlara bakıp sessiz kalan teknik adamların gözlerinden inen yaşları gören olarak çok üzülürdüm, Esnaf Spordan şunlara, İdman yurdun da bunlara, Soya Spordan falancıya. İsimleri saysam ve de buradan liste tutsam herkesin içi ağlar.Kimse bu mor beyaz formaya ulaşma şansını bulamadı bulup ta giyenler kadar.

Bugün bakıyorum insan yüreğine titreşim vermeyen, adına sporcu denilen oyuncu grubu içinde bir iki isim için verilen kulüpler arası duygusal sahiplenme gözlerimi yaşartıyor. Bu kadar az yeteneğin sırtındaki forma ve aşortmanın kalitesi , keşke bundan 30 yıl önceki o sporcuların üstünde olabilse idi..

Bugün bu formayı giyen bu gençlerinde aklındaki işler ucuz işler, 3-5 binler, 300-500 binler değil ve de asla forma kulüp aşkı değil, sorarım bunlardan 30 yıl önce oynamış, bugün onlara teknik adam olmuş isimlere ;?siz bu forma için, bu sevda için çektiklerinizi lütfen anlatın da, onlarda bu kadar kolay ve ucuz bulunmuş formanın ne kadar ağır olduğunu anlasınlar

. Bugün de yine 30 yıl önce olduğu gibi duru gölde idim ve 16-13 grup maçlarında baktım, yazık bir anda bir yerlerde bir düğmeye basılmış ve sporcu üretimi durmuşçasına, Eski pazarda şu kadar, Altın Ordu da, Soya da, İdman yurdu, Güzel Ordu da bu kadar diye parmak hesabı ile sayılan sporcu sayısı 2016 yılında, biz 1982 yıllarında ise onca yetenek dışarıda diye evde ağlardık hoca olarak.

Şimdi sevindiğimiz, önem verdiğimiz spor için adım atılıyor mu derseniz yok, bakıyorum da içim acıyor. Ama ne yapabiliriz diye kimsenin eli havaya kalkmayınca da üzülüyorum. Onun için yazdım baştan ölen Spor, yer Ordu, Allah günahı olanı affetsin diye.

Duasını biz değil buraya kadar niye geldi ise bu sporu götürüp te hastaneye günlerce ona EFOR çeksek te faydasız.Allah bizleri affetsin