Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


BU FUTBOL SINIFTA KALDI


Herkes hepimizin bunda günahı var. Çalışma, zaman, idman hazırlamada asla değil..

Ama teknik adam olmuş bu isimlerin çoğu zamanında Ordu futbolu içinde zevkler vermiş kalite katmış, özel yetenekleri olan farklı tarzda ve lezzette olan futbol insanları idi bu isimler..

Bu gün bu alemde Rajon kesen insanların içinde zevkle izlediğim teknik adamların şimdi ellerindeki imkanlar ile yetişen bir tane kendi benzeri oyuncusu olamıyor ise sınıfta kalmışız demektir.

Ben eğer bu ilde hala;" Şükrü gibi bir oyuncuyu, Öner Piroglunu  ,Çakalı, Arifi, Sinan´ı,Mahmut´u, Ferhat´ı,Ergin Döneri, Aykut´u, Atilla´yı, Hüseyin´i, Metini, Kemal Yıldırım´ı , köfteyi, Gebeş i ,Uğuru, Muzaffer, K.Turgayı, Fevzi´yi, Ciğeri mi, Çanağı, Turgut´u, Aliyi, Kubilay´ı, Fatihi, Döngezleri , Mutluyu, Mustafayı, Cüneyt´i, şunu, bunu bulamıyor isem, aynaya bakıp nerede bunlar demem lazım ki, işte yazıyorum o yüzden.

Bu konuda mütevazi olmam. Ordu spor alt yapısındaki spor okuluna ilk adımlarını atan bir çok oyuncunun adımlarında emeği olan insanım.

Onları hazırlayanlara da teşekkürler de,bulduklarımız o, oynayanlar o, olanlar o. .ve çalışanlarda o efsaneler. Niye bir Döner, Ali, niye Aykut, Turgut, Köse, Muzaffer, niye Köse, Uğur, Niye şükrü, Kemal Arif, Çakal bulunmuyor onca yıl çalışma ile olsa da?

Çünkü onların yeteneğini kabiliyetini idman içinde kısıtlayanların kendilerini efsane yapan yerin o arsalar, duvarlar, kumluklar olduğunu unutmalarından olsa gerek.

Artık mahalle ve sokakların sitelere kurban edildiği ilde bizim çalışmamızın daha huzurlu, imkanlı ve de destekli olması ise asla bu çalışanların tekrarını yaşatmamız sağlamaz ve asla olmaz zor.

Ama her takımda 2-3 oyuncu olsa da buradan bu işi iyi bilen olarak şunu yazıyorum. Eğer el atılmaz ise amatör takımlarımızda birer üçer oyuncular var, çalışma imkanı bulduğum Akyazı takımındaki bazı 2002-2003-4 doğumlu bazı çocukları bu sezon çalıştırdım ve onlarda, olmasa da çalışır ise yakın;"Aykut,Turgut, Ergin, Uğur,Atilla" olmasa da yakını, ve bir çok geleceği olan gençler var.

Bunların Akyazı Karşıyaka gibi bir mahallesi sokağı var, daha sitelerin beton yığınları altına girmeden oynayacakları alanları var ve onlar almalı imkanı olan takımlar.

Biz çalışıyoruz da, içinden bir iki tane biz çıkmıyorsa içlerinden, bence o çalışma değil bu il için...

Aslında koca yıllar içinde çıkanlar, yeteneği kadar çıkmış olsa da.. Bu bence kafi değil. Sahada ve eğitimde bile eksiklerde oyuncularımız.

Hiç bir takımın sağlıklı alt yapı sistemi ve de en önemlisi de eğitim departmanı yok sağlıklı.