Yazarın Diğer Yazıları


Kenan ÇAKMAK


BİR İNSAN BİR HİKAYE

Kanallarım izliyorum. Kanalın birinde “Bir insan bir hikaye” programında Rum kökenli bir yaşlı vatandaşımız konu ediliyor.


Kanallarım izliyorum. Kanalın birinde “Bir insan bir hikaye” programında Rum kökenli bir yaşlı vatandaşımız konu ediliyor.

Yorgo Vapuradis, “Tavernalar kralı” olarak tanıtılıyor.

 Arnavutköylü olup 50 yıl müzisyenlik yapan Yorgo, güzel noktalara temas ediyor.

Çok düzgün şekilde Türkçe konuşuyor.

“Rabbim bize farklı davranmış, dünyanın en güzel ülkesinde bize yaşamayı nasip buyurmuş. Bu ülkenin her gün tozunu bile silmek lazım.” Diyor.   

 Türk komşularından hep iyilik görmüş, “Hiç ayrımız gayrımız olmadı.” Diyor.     Çok çarpıcı bir cümlesi de “Türk, merhamet demektir.” İfadesiydi.     

“Her ay Eyüp Sultan’a gidiyorum, dua ediyorum. İnanın işlerim hep düzgün gidiyor.” Diye anlatıyor.     

Hayatta tek pişmanlığının evlilik yapmaması olduğunu söyledikten sonra; “Bir evladım olsaydı şimdi bana bir yudum su verirdi.” Diyor.     

En son tüm insanlığa barış diliyor ve ekliyor; “Tüm kutsal kitaplar insanları barışa çağırmıyor mu?”   

Biz başta Anadolu olmak üzere yönettiğimiz tüm coğrafyalarda bütün insanları, Allah’ın kulları kabul eden, “Senin sinin sana benim dinim bana.” Düşüncesini temel alan bir yönetim tarzı uyguladık.     

Çağların çok ilerisinde bir yaklaşım ve uygulama tarzı gösterdik.     

Bu millet Horasan harcı ile yoğurulduğundan üç kıtada yüzyıllardır, adalet ve barış sembolü olmuştur.     

Horasan, güneşin doğduğu yer anlamına gelmiyor mu?   

Yine dünyayı aydınlatmaya, mazlumlara umut olmaya talip olmalıyız.

KÜRESEL KRİZ BEKLENİYOR

Dünya, tarih çağlarına girerken toplam nüfusu 100 milyon olarak tahmin ediliyor. Alparslan, Anadolu’ya girdiğinde dünya nüfusu 250 milyon, Kanuni döneminde ise 350 milyon olarak tahmin edilmektedir.   

Bugün dünya nüfusu 8 milyara gidiyor.   

Türkiye kurulurken 13 milyon civarında olan nüfus, 84 milyona yaklaşmaktadır.     

İnsanlar çoğaldıkça doğa tahrip oluyor. Bu, son yayınlandığı raporlardan birinde, gelecekte tüm insanlığı etkileyecek kuraklık tehlikesi için ciddi uyarılar yapıyor. Günümüzde 1.5 milyar insan, kuraklık sorununu bir felaket biçiminde yaşıyor. 2,5 milyar insan tatlı temiz su içemiyor.    

Raporda kuraklık ve çölleşme gelecekte büyük bir sorun ve küresel kriz olarak gösteriliyor. İklim değişikliği, su kaynaklarının verimsiz kullanılması, ormanların tahribi, yanlış sulama teknikleri ve aşırı tarımsal faaliyetler ana nedenleri olarak gösteriliyor.

Türkiye, gelecekte büyük krizin ortasında yer alacak ülkelerden biri. Şu anda ülkemizde 41 il kuraklık tehdidi altında. Topraklarımızın yarısı çölleşme riski taşıyor. Güneydoğu Anadolu ve Konya bölgesinde kuraklık şu anda çok ciddi boyutlarda. Ülkemizin %80’inde yer altı sularının, normalin altına indiğini uzmanlar tespit etmiş durumda. Ülkemizde kişi başına kullanılan su miktarı azalırken, nüfusumuzun da hızla arttığı bir gerçektir.

Görünen o ki tedbirler alınmazsa ileride su fakiri ülkeler arasında sayılacağımız acı bir gerçek olarak görülüyor.

Ayrıca stratejistlere göre; yakın zamanlarda bulunduğumuz coğrafya su savaşlarına sahne olacaktır. Türkiye, çevresine göre daha çok su kaynaklarına sahip bir ülke olarak ihtimal bu savaşların ortasında kendini bulacaktır. Su kaynaklarımızı korumamız, verimli Kullanmamız geleceğimizi belirleyecek gibi duruyor. Görünen o ki, konu ülkemiz için bir beka sorunudur.

Allah’ın yardımı üzerimize eksik olmasın.