Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Resul SES


BEYNAMAZ COVİD

.


Yine bizim Covid ile alakalı birkaç şey söyleyelim. Aramız baya iyi o yüzden bizim Covid diyorum. Sağlık Bakanı her akşam çeşitli tedbirler ve sayılarla birtakım açıklamalarda bulunuyor. Bu konuyla alakalı bir sıkıntımız yok. Sıkıntı Covid’in bizim ülke şartlarına uyum sağlıyor olması.

Güncel konular gündeme geldiği zaman hemen usulca bir şekilde haddini biliyor ve kenara çekiliyor. Geçen barolarla alakalı süreçte bir yürüyüş yapılması durumu söz konusu oldu sosyal mesafe hemen revize edildi ve Covid bu çabalara karşı boş durmadı ve mütevaziliğini konuşturup buyurun arkadaşlar siz yürüyün ben bir arkadaş bakıp çıkıcam diyerek müsaade etti. Ülke olarak barolara odaklandık ve Covid’i bir başına mahzun bir şekilde hiç içimizde acımadan göz ardı ettik. Herkesin Covid’i kendisine, kimse kimsenin Covid’ine karışmaz minvalli ses etmeden unuttuk gittik. Olurda bu konuya ses çıkaracak olsak zaten hükümetin adamlığı, ittifakın stepnesi falan filan yemedik lafımız kalmazdı. Velhasıl kelam çıkaran yaftalandı, çıkarmayan süt liman bir şekilde olayı geçiştirdi.

Bu Cuma günü baktık yine Covid boynu bükük, ağlamalı bir sesle bize doğru bakıyor. Barolar insanda, Ayasofya cemaati insan değil mi? Allah Covid’inde hayırlısını versin. Bizim ülkedeki çok şükür hayırlı tarafından rast geldi de sevabından feragat edip namaza gitmedi(!) İdeolojik ve siyasi vesaikleri kullanarak Ayasofya ile alakalı tonla eleştiri yapıldı. Eyvallah herkes kendi meşrebine göre bu duruma tepki verdi, savunma geliştirdi. Bu noktada ortak nokta bulunmasa da mantıklı çıkarımlar her iki taraf için yapılabilir. Neyse uzun lafın kısası geldi çattı vakit, okundu ezan namaza başladık. Ha birde davetiyeli namaz tebliği olayı var ki başlı başına bir hengame. Çağırılanın kimi geldi, kimi gelmedi ama bizim oğlan yine ahde vefasını gösterdi. Girmedi safa, yok olmaz ülkenin güncel konjonktürü benim müdahale edeceğim bir boyutta değil dedi. Bizim oğlan derken Covid Can.

Sayın Bakan ne yapsın? Gerçi ne yapsın derken biz ne yapalım? Arkadaşlar ortalıkta can pazarı var, bu denli bir kalabalık organizasyonda bu kurallara dikkat etmemek kul hakkı değil mi? Kılıcın hakkı zamanında verildi, artığı da bedelini ödedi. Ödedi de biz şimdi neyin bedelini ödeyeceğiz? Demedi demeyin bir yazıda bu kadar soru işareti varsa Covid’in bile kafası karışır. İnşallah safları seyrek tutmuşuzdur... Bu şekilde de virüsü bile siyasallaştırdık valla bize helal olsun.