Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı

Yazarın Diğer Yazıları


Şinasi KARA


İNSANSIZ HAVA ARACI

Türkiye, terörizm ile 1986 yılından beri mücadele ediyor.


Türkiye, terörizm ile 1986 yılından beri mücadele ediyor. Bu mücadelenin gerisinde, Batı ülkeleri var. Artık saklanmıyor.

1986 yılında, ilk defa NATO tanklarını teröristlere karşı kullandık. Ses Almanya'dan geldi. Dönemin Alman Dış İşleri Bakanı Genscher ''benim sana verdiğim tankları, amacı dışında kullanamazsın'' diyerek ültimatomu verdi.

Aklımız başımıza geldi. Zırhlı araç yapmak zorundaydık. Epey yol alındı. Tank motoru hariç, her şeyini üretiyoruz.

Altay tankları hazırlandı. Motorları Avusturya şirketine sipariş edildi. Parası verildi. Motorlar hazır bekliyor. Dost diye tanımladığımız ve NATO’da müttefikimiz olan Almanya ''Altay tankının motorunu üreten Avusturya şirketine'' engel oldu. Altay tankına motor bulmak için uğraşıp duruyoruz.

İnsansız Hava Aracı (İHA) kırsalda terörizm için gerekliydi. Amerika'dan kiralandı. Ancak, yönetimi ve istihbaratı Amerikalılar yapıyordu. Bilgiyi süzgeçten geçirerek geç veriyordu. Bu arada teröristler bulundukları mekanları terk ediyordu. İHA’lar çabuk bozuluyor ve İsrail tamiri bilinçli olarak geciktiriyordu.

İHA üretmemiz gerekiyordu.

Türkiye İHA üretti. Üzerine silah koyarak, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’ya dönüştürdü. Terörizmin belini kırdı. İHA ve SİHA karşısında terörizmin hiç şansı yok. Hızla tükeniyorlar.

Türkler silah sanayine karşı eskiden beri yatkın millettir; İlk miğferi Türkler üretmiş, adına tork demiş. İlk defa atı savaş sahasında kullanmışlar. At üstünde çifte ve sabit kılıç kullanmayı Türkler icat etmiş. At, kılıç ve ok ustalıkları sayesinde savaşta üstün olmuşlar. İlk defa filleri Gazne Türkleri savaş sahasında kullanmış. Kendine özgü, demonte edilip taşınan kale savar kuleleri Timur Han bulmuş ve uygulamış. Önünde kale kalmamış.

Son yıllarda Türk Ordusu İHA ve SİHA’ları savaş alanında kullanıyor. Geçilmez denilen, Rus savunma sistemini geçiyor ve yok ediyor. Rusya ve Amerika şaşkın. Dünya şoku yaşıyor. Zira, milyar dolarlık Rus savunma sistemi çöp oldu. Türkler ''Rus S 400’leri boşa satın almadı'' deniliyor.

Tarih 'Türkler ile dost olun. Onlar dostları için her türlü fedakarlığa katlanır. Türkler ile düşman olanlar ise belalarını bulur'' diyor.