Yazarın Diğer Yazıları


Kenan ÇAKMAK


9 Eylülde İzmir'e girilirken

9 Eylül 1922'de tarihi " İzmir'e girdik, yunan'ı denize döktük " söyleminden çok daha önemli, anlamlı bir gündür.


9 Eylül 1922'de tarihi " İzmir'e girdik, yunan'ı denize döktük " söyleminden çok daha önemli, anlamlı bir gündür.
Bu Zafer'de Türk milleti bütünleşerek tüm kaynaklarıyla ordusuna görülmedik bir destek vermiştir.
 Büyük Taarruz öncesi para, malzeme, Sağlık Hizmetleri istenen düzeyde değildi fakat İnancımız, imanımız, Umudumuz, disiplinimiz tamdı.
Salgın hastalıklar, yetersiz sağlık şartları nedeniyle cephedeki şehitlerimizden çok cephe  girişinde daha fazla sayıda mehmetçiğimizi kaybediyorduk. 
Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk ordusu, büyük taarruz'da, 4-5 ayda parçalanamaz denilen Yunan Cephesi'nde birkaç günde parçalayacaktır.
150 bin kişilik Yunan Ordusu müthiş Bozguna uğratılmıştır, yerle bir edilmiştir.
Mehmetçik, 15 gün içinde 600 kilometre yol yürüyüp Batı Anadolu'yu zulüm ve vahşetten kurtarmıştır. 
Yunanlılar Kaçarken tüm Batı Anadolu'yu zeytin ağaçlarına varana kadar yapmışlar. Bütün şehir kasabalar Alevler içinde kalmış Birgül İzmir yangını 3 gün 3 gece sürmüştür.
Sadece Yunanlılar yenilmediler, tüm batı yenilmişti ve şoktaydılar. 
New York Times, Yunanlıların kaybetmesine uygarlığın felaketi olarak değerlendirilmiştir. Batı Anadolu'da Türklere insanlık dışı vahşetler yapan Yunanlılar şayet Medeni ise Bu kelimenin yeniden tamamına ihtiyaç vardır. 
Insanlık bilir ki, tarihin büyük barbarlık ları hep batılıların eseridir. 
Fransızların le temps gazaetesi, " Türkler küçük Asya sorununu çözdüler" diye yazacaktır.
İslam dünyası, Batı alemine karşı kazanılan Zafer ile Bayram yerine dönecektir. 
Yunanlıların" 5 denizde 2 kıta da büyük Yunanistan " hayalleri sona erecektir. 
Binlerce Rum sivil ve Yunan askeri Tuzla Batı Anadolu'yu terk edeceklerdir.
 Türkler karlofçadan bu yana yüzyıllar sonrası tekrar Batı yönünde yürüyüp bir coğrafyaya tekrar hakim olacaklardır.
 Tarihte yeni bir döneme yeni bir çığır açan savaştır Bu. 
Mudanya ateşkesi ne, Lozan Antlaşması'na doğrudan çok olumlu katkı yapacaktır. Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sonucunu vermiştir. 
İzmir'in işgali Anadolu'da Türk milletinin direnişinde en büyük etkenlerden olmuştu. 9 Eylül 1922'de birliklerimizin kente girmesi ile 3 yıl 3 ay 25 gün süren işgal sona eriyordu.
Büyük Taarruz, büyük Zafer Türk İslam aleminde büyük heyecan, sevinç dalgalanmalarına yol açtı. Bütün Türk İslam alemi Türkiye hariç yabancı boyunduruğu altındaydı. 
Türkiye'ye Tebrikler yağdı. 
Azerbaycan'dan gelen tebrik telgraf larının bir cümlesi şöyleydi" bu zafer, yüzyıllarca bağımsızlığını koruyabilmiş tek Müslüman devletin, egemen devletler haritasında hepten silinmek ile tehdit edildiği bir zamanda kazanmıştır." Hindistan Hilafet Merkez komitesinin telgrafın son bölümü şöyledir" istanbul ve Çanakkale önünde Türklere tam olarak verildiği hayırlı haberlerini büyük Sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkler İslam dinine yaptıkları parlak ve şerefli hizmetlerini takdir ederek Birgül onların hak ve adalet davalarını bütün yürekten destekleriz. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Paşa ve muzaffer orduları! "
İngiliz baskılarına rağmen 10 eylül 1922'de Hindistan'da delhi'de büyük bir miting yapılarak çok zaferi kutlanmış, dualar edilmiştir Orta Asya'dan kafkaslarda Uzakdoğu'da Tüm Müslüman halklar, Türk zaferine çılgınca kutladılar dualarını esirgemediler. 
Azeri Lider mir yakup Seyid telgrafında " büyüktür Zaferi'nin Türk ruhum beslendiği, Türk kalbinin şartını büyük geniş Turan illerinde ne büyük umutlar doğurmuştur. Türk alemi için bu bayram ve şenlik günlerinde bir Türk, bir kardeş Kalbinden severa neden bu hissiyatı samimaneyi lütfen Kabul buyurmanızı rica ederiz diyordu.
Bütün dünya zaferimizi Batı emperyalizmine indirilen bir tokat gibi görüyordu. 
Bütün dünya etkilenmişti.
Mısır'dan Türkiye'nin diplomatik temsilcilikleri ne kutlanan telgrafları yağmıştı.
Mısır Kadınlar Derneği Başkanı lebibe Ahmed imzası ile gelen mektupta Gazipaşa kutlanıyordu. Insaniyet prensiplerini ve insanın Mukaddes hukukunun ayakları ile çiğneyen Zalim Yunanlılara verdiği Bozgun dolayısı ile tebrik ediliyordu.
 Zaferimiz Japonları bile duygulandırmıştı. 
Tokyo'da çıkan National Review dergisi müdürü yuho Hashimoto Mustafa Kemal Paşa'ya yazdığı mektupta " Doğu halkları adına Türklerin harcadıkları çabalardan duygulanmış olan 70milyon Japon'un Selamlarını size iletmek isterim."  Diyordu.
Dünyanın dört bir yanından gelen tebrikleri yazmaya sayfalar yetmiyor.
 Batı emperyalizminin insanlık dış baskıları altında ezilen Asya Afrika hatları Üzerinde büyük zaferlerimiz Sevinç gözyaşlarına heyecanlara yol açmış, gelecekleri için onları Büyük Umutlar vermiştir.
 Rabbimiz gelecek zamanlarda yeniden Türk milletine, Türk devletine, tüm mazlumların edilenlerin umudu koruyucusu olmak rolü taşımak güç ve kudreti versin.
 Bizi  Türk İslam alemine, tüm insanlığa Önder yapsın.