Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar

Yazarın Diğer Yazıları


Mustafa KÖKSAL


TEDES VE ORDU´DA HUZUR?

.


İyi bir konu bu, Osman Şahin´de kendine ait olan ?YÖN? gazetesinde yazmış ve uyarmış. Çok da iyi oldu aslında bu TEDES denen kapanın yollardaki sürücülere karşıdan bakıp da azarlayan ebeveyn gibi ?HIIII ?demesi.

Sürati kendine mecbur koyanlar ve sürücüler şimdi daha dikkatli, kazalar yok, hasar yok, huzur var.. Hızlı gitmiş, kurala ihlali yapmış kişilere yazdığı cezalar mı kötü iş? Kurala uy be kardeşim.

Bir yalan 4 doğruyu da götürmez mi? ? İyiliği-güven duygusunu- sadakati-huzuru?..! TEDES denen bu sistem Ordu için bir kabus değil nimet. İnsanlara sunulmuş gerçek reçete.

Şimdi bu konu yüzünden birilerini suçlayanların direkt olarak ortaya attığı ?cezalar? yüzünden. Hayret, hız sınırını aşmış, ceza yemiş ve de kuralları çiğnemişse, o ada-mın kusurunu yazsana be güzel dostum, bir yerlere yazmanın bu konuda anlamı ne?

Çağdışı diyenler doğru diyor. Çünkü büyük şehir olunduğundan itibaren Ordu´da umutlar açıyor her ay, eski çağ olmamışları kapıyor, o eski çağlarda bu açılanlardan çok geri kaldığı ortada zaten, yeni yapılınca onlar çok sırıtıyor.

Bu konuda çağ açma yarışına tutulmuş birisi çok da çağ dışı bence de. Kardeş Ordu´yu sevdin mi Ordulu gibi seveceksin bence, işin gücün Ordu olacak diyenlere oda yani biriside daima Ordu diyor?

Bu şehrin başındaki birisi mahşer günü geriye bakınca, sevdiği ve de yaptığı doğruları ile huzura yürüyecektir. Kimse kötü ile hakka yürümek ister mi? Ceza yiyenlere arka çıkmak yanlış. Kurala uymayanı uyarmak işimiz olmalı. Bu şehrin başındaki isim, sevdam Ordu dedi ya, bir çok projeyi yapıyor ya trilyonluk işler içinde, birileri bundan nem kapıyorsa, nemde gerçekten varsa ispatlamalı kapanlar, yok ise o yanlış zaten burada yaşayamaz.

Ferhat sevdiği için dağı delmiş de, insan bir şehre aşıksa onun için neler yapmaz ki? Eskiden bilge biri varmış, ne sorarsan cevap veren. Ona demişler ki, elimizde kelebekler var, ölümü-dirimi? Bilge onlara bakmadan; ?O senin elinde? demiş?

Ordu´da bugün başkanın elinde.Ya öldürecek ya da huzur içinde bir yaşanılır il olarak gelecek kuşaklara bırakacak.

Aslında haklı iş yapıyorsan, kimseye boyun eğmeyecek, bir ili yönetmek bir siyasi guruba dahil olmakla olmaz. Biriside zaten onu yapmıyor, işte Ordu Kent konseyindeki projelerin arkasında olan yüzler, siyasi renkler, kabul edilmiş işler Ordu için biride her daim maddi yada manevi yanında..

O yüzden bu ili yönetecek ve tertemiz hiçbir şaibe bırakmadan gidecek kadar asil bir duruş içindeki o birisi demek her Ordulu ya nasip olmalı gelecekte?

Başkan hep derki; Bizden kaçanı biz asla kovalama yız, geleni ağırlarız, gideni uğurlarız, bunu unutmasın Ordu..

?Tedes? o yüzden nefret kutusu değil, ilimizin huzur kutusu, biline.