AB-I HAYATTIR NEFES´İN ADI :HÜSNÜ ZAN
Tarih: 5.6.2018 16:25:00 / 2003okunma / 6yorum
Nezaket Aybalam BAY

Onun varlığı bir müslümanda lütuftur. Mü´min kulun giyeceği en güzel elbisedir zor olsa da...  Kulluktaki kemalin eseridir o.
 Kırıcı hal ve hareketleri bile izah ettikten sonra; üzerimize almadan,  vardir bunda da bir hayır deyip yola devam edebilmek... İşte bunu başarabildigimiz zaman yavaş yavaş içimizdeki güzelliğe erişmiş kalbimizin tertemiz haline kavuşmaya baslamışızdır. Çünkü artık kimsenin ayıbını araştırmaz,  ara bozmaz ve gıybet etmez oluruz.  Ayıbı görseniz bile gece gibi karanlık olursunuz. Aksi takdir de sui zan etmiş olursunuz. (Sui zan: Kötü düşüncenin kalbe gelmesi değildir. Öyle diye itham da bulunmaktır. ) Neden mi söylediğiniz kelimeler öyle önemli ki ve tehlikeli bir hal alır ki o kişi de yoksa iftira etmiş olursunuz. Bu kul hakkıdır affı da kuldadır.  Kur´an-ı kerimde bu hususta mealen buyuruluyor ki: "Ey iman edenler sui zan  etmekten kendinizi koruyun! Zannetmenin bazısı günahtır." (Hucurat 12)  diyerek Hz. Allah sui zan dan kaçınmalarını emretmiştir.
Demem o ki; hüsnü zanın tadını insan kalbi;  bir kere almaya dursun, huzur, mutluluk verir.  En önemlisi de Hz.  Allah´ın sevgisine kavuşuruz kim bilir...Çünkü Allah´ın sevgisine nail olmak demek;  
" Ben onu sevdiğimde onun duyan kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse mutlaka ona veririm. Bir şeyden dolayı bana sığınırsa kesinlikle onu korurum.” (Buhari)  demektir.
 Vel hasıl;  anlayana hayat dediğin bir imtihan, her şey insanlar için... Senin imtihanın gibi görünen kim bilir kimin imtihanı.
Selam olsun;  hayırlısı olsun diyenlere
Selam olsun; Hz. Allah büyüktür;  vardır bunda da bir hayır diyenlere...
Saygıyla...

Anahtar Kelimeler: HAYATTIR, NEFES, HÜSNÜ
Okuyucu Yorumları (6 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yahya bey
8.6.2018 12:15:02
Hüsnü zan ne demek sizinle öğrendim. Allah razı olsun. İnşallah bu mübarek ayda daha iyi bir müslüman olmayı Allah nasip etsin. Allahın rahmeti de üzerinizde olsun.
Mesud AKYÜZ
7.6.2018 18:11:28
Sayın yazarın eline, kalemine ve yüreğine sağlık. Gerçekten günümüzde çokca ihtiyacımız olan haslet hüsn-ü zan. Özellikle toplum huzuru içinde olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Sondaki selamlama ayrıca bayıldım.Tekrar tebrik ederim. Yazılarınızın devamını bekliyorum.
Musa yilmaz
6.6.2018 18:47:12
Kaleminize sağlık cok guzel yazdınız
Musa yilmaz
6.6.2018 18:48:13
Kaleminize sağlık çok guzel
Sinan bey
12.6.2018 12:07:31
Dersane de teneffüste bizim sınıfa gelip öyle bir tahtaya bakıp geometri sorusunun cevabını cool bir sekilde havalara girmeden bir bakışta verdiğin de o zaman çok etkilenmistim. Biz saatlerce o soruyu çözmeye calisiyorduk. Kardeşini cuma namazı çıkışında beklerken yanına gelmiştim. sevdim seni bir kere şarkısını dinletmistim. Ama anlamamazliga geldin. Aybalam Hanim; seni tanımak ceza mi lütuf mu karar veremedim hala. Bildiğim seni tanıyan herkesin aşık olacağı.
Rıdvan
15.7.2018 17:47:10
Hüsnü zan´i biraz daha açabilir misiniz? Allah razı olsun. Saygılar hanimefendi
Yazarın Diğer Yazıları
Zengin olmak (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Evlilik (08 Mayıs 2018 - Salı)
Sayfa:
anasayfa1