YASA ÇIKMAZSA 33 BİN KİŞİ ETKİLENİR

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Samsun, Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Sinop, Tokat’ta resmi ilan yayınlayan 87 gazetenin sahipleri ve temsilcileri ile bölge toplantısında bir araya geldi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Samsun, Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Sinop, Tokat’ta resmi ilan yayınlayan 87 gazetenin sahipleri ve temsilcileri ile bölge toplantısında bir araya geldi.

Samsun’da bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Genel Müdür Erkılınç, Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin geçtiğimiz haziran ayında TBMM Genel Kurulu’na gelmesi beklenirken ekim ayına bırakıldığını belirterek, “Kanun koyucu böyle takdir etti; düzenlemeyi yeni yasama dönemine bıraktı. Basın İlan Kurumu’nun alanına giren maddelerin hayati öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle gazetelerimizin kurtuluşu burada;  kanun teklifinin yasalaşmasına bağlı. Ne demek istiyorum? Şu anki resmi ilan adet ve gelirleri ile gazetelerin ayakta kalması imkansız. İlan adetlerini ve gelirlerini artırmanın tek yolu, en gerçekçi çözümü bu yasa teklifinde bulunuyor. Bu, aynı zamanda Kurumuzun da geleceğini yakından ilgilendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Yasa çıktığında kazanan yine gazeteler olacak”

Yeni Basın Yasasının internet haber sitelerini süreli yayın kapsamına aldığını ve en başta her biri birer meslek okulu olan gazetelerin bu duruma sevinmesi gerektiğini anlatan Erkılınç, internet haber sitelerinde çalışanların özlük haklarına kavuşarak, bu hakların sosyal güvence altına almasından rahatsızlık duyulmaması gerektiğini kaydetti.

 “Mevcudun 3 katı icra ilanı gelecekti”

Kanun teklifinin icra ilanlarına ilişkin önemli bir düzenleme içerdiğine değinen Erkılınç, “ve/veya” üzerinden kopartılan fırtınanın, teklifin ekim ayına bırakılmasında rol oynayan etkenlerden biri olduğuna inandığını ifade etti.

 “Yasa çıkmazsa 33 bin kişi etkilenebilir”

Personel, içerik üretim, baskı ve dağıtım maliyetleri her geçen gün artarken buna karşılık ilan-reklam gelirlerinin azaldığına dikkat çeken Erkılınç, internet haber sitelerine ve diğer dijital platformlara yapacakları yatırımın gazetelerin kurtuluşu olacağının altını çizdi. Erkılınç, şöyle devam etti:

“İnternet sitelerinin süreli yayın sayılması gazetelerin geleceği ile doğrudan ilgilidir. Eğer ki gazete işletmeleri, varlıklarını sürdürmek istiyorlarsa daha fazla bu alandan uzak duramazlar ve kaçamazlar. Mevcut statü ve yapı daha fazla bu yükü taşıyamaz. Çünkü ilan gelmiyor, gelse bile yetmiyor. Kamu da açıkçası şu durumda ilan vermekten imtina ediyor. Dolayısıyla gazetelerin kaderi internet haber sitelerinden ayrı değildir.

Bu yasa mutlaka ama mutlaka çıkmalıdır. ‘Ne halleri varsa görsünler’ diyemeyiz, dememeliyiz. Gazeteleri de Kurumumuzu da geleceğe taşımanın yolu buradan geçiyor. Değilse zamanla 33 bin kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” Erkılınç’ın konuşmasının ardından gazete sahipleri ve temsilcileri söz alarak görüşlerini ifade etti.

Daha sonra soru cevap bölümüne geçilerek gelen sorular birim müdürlerince cevaplandırıldı.