Vergi Konulu Seminer
Ordu Mali Müşavirler Odası, Oda Toplantı Salonunda Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminer düzenledi. Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, E.Gelirler Baş Kontrolörü-E.Vergi Baş Müfettişi Burhan DÜZ, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.
Tarih: 12.10.2017 20:30:00/ 182okunma / 0yorum

                Açılış konuşmalarını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; ‘‘Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamenin, yazdığı belgenin ve oluşturduğu defterin bir olmasını istiyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir.´´

                Oda Başkanı Bahadır Baş;‘‘Vergi incelemesi kamusal görev ve faaliyetler anlamında önemli bir yeri tutuyor. 611 milyarlık bir bütçe gelirinin beşyüz yirmi milyarı vergi geliridir. Vergi gelirlerinin tamamını meslektaşlarımız tarh ve tahakkuk ettiriyor. Onların bürolarında, onların çalıştığı firmalarda hazırladıkları beyannameler üzerinden tarh ve tahakkuk ettiriliyor. İncelemelere baktığımızda iki milyon altı yüz yirmi beş bin civarında mükellefin altmış beş bininin incelendiğini görüyoruz. İnceleme oranı kabaca % 2.65 civarındadır. Türkiye´de yakın gelecekte incelemenin şekli, boyutu muhasebe mesleğine paralel olarak değişecektir. Elektronik denetim dediğimiz, yapay zeka dediğimiz, elektronik işlemlerin her anlamda kontrolünü sağlayan yeni denetim mekanizmaları ortaya çıkacak. Bundan sonra en fazla önem vereceğimiz eğitimlervergi incelemeleri eğitimleri olacaktır. Yine sadece müteselsil sorumluluk konusuyla ilgili özel bir eğitim yapacağız. Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamelerin, kaydettiği belgelerin ve oluşturduğu defterin birbirine uyumlu olması amacını sağlıyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir. Belge, beyanname, defter üçlüsü doğruysa bizim sorumluluğumuz burada bitiyor. Meslek mensubu olarak önemli bir görevi icra ediyoruz. Yaklaşık 40 yıllık süreçte her 10 yılda devrim niteliğinde bir değişiklik yaşadık. Bu meslek örgütü bu değişime uyum sağlamıştır. ‘´dedi.

Bilirkişilik eğitimleri hakkında açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunan Baş; Bilirkişilik eğitimlerinde mesleki kriterler getirildi. 5 yıl görevi icra etmiş olup mali müşavirler için ruhsatını almış olması, bir öğretmen, bir mühendis için belgesini almış olması yeterlidir. Bizim Odamız için 5 yıl geçerli değildir. 1 yıl olan, mesleğe yeni başlamış olanda bu eğitimlere katılabilir. Çünkü TÜRMOB/TESMER bu eğitimleri veriyor. Samsun İl Adalet Komisyonluğuna başvurduğunuzda büyük bir ihtimalle kabul olmayacaktır. Bilirkişilikte her şeyi sil baştan yapıyoruz. Eski bilirkişiliğin tamamı iptal oluyor. Mahkemelerdeki gibi bilirkişilik dosyası size sistemden üzerinden gelecek. Bu anlamda Ordu Odası´da bu eğitimleri Ordu´da alan tek kurumdur.´´ dedi.

Odamızda düzenlenen Vergi İncelemeleri Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminerimizi Aybastılı değerli üstadımız Gelirler Baş Kontrolü, Eski Vergi Baş Müfettişi YMM Burhan Düz bizimle birlikte. Kendisi Türkiye´de alanında söz sahibi birisidir. Bu toplantıya katılan gelen arkadaşlarımızın %70 genç meslektaşlarımızdır. Bu toplantılara, seminerlere sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. ‘´dedi.

Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; ‘‘Değerli hocamız hemşerimiz YMM Burhan Düz bugün bizlere mükellefin hangi hakları var, vergi müfettişinin karşısında çekinmeden durabileceğimiz konularla ilgili bizleri bilgilendirecek. Biz facit makinesiyle çalıştık, muhasebeyi yevmiyeyi kebiri ellerimizle yazdık. Meslek yasası çıktı, düzene girdi tek düzen hesap planı ile de zirve yaptı. Dolayısıyla neyi ne zaman yapacağımızı öğrendik. Fakat dijitalleşmeye doğru gidiyoruz. Bu anlamda etkilenen bir meslek grubuyuz. Bunu yapabilen, uyabilenler yola devam edecekler, edemeyenler ise zaten sistem onları bir kenara bırakacaktır. Sisteme yetişip kendimizi hazırlamamız lazım. Bu anlamda değişime ayak uydurarak ortaklık kültürünü geliştireceğiz, patron kültüründen vazgeçecek, paylaşarak bunu da öğreneceğiz. ´´dedi.

Gelirler Başkontrolü YMM Burhan Düz ise; ‘‘Her alanda olduğu gibi mesleğimizde de değişim var. Odalarımızda bunlar için var. Ordu Odamızı takip ediyorum, diğer odalarda olduğu gibi Ordu Odamızda da Başkanımız Sayın Bahadır BAŞ sürekli yeni eğiticilerle, yeni konularla bu toplantıları zenginleştirme gayreti içerisindedir. Sizlerde bu toplantılara heyecanla, çoklukla katılıyorsunuz. Bu toplantılara katılım olduğu sürece eğitimler güzel oluyor. Bu süreci de hep birlikte takip edeceğiz. Bu meslek güzel ve iyi yerlere gidiyor. Çünkü meslek mensupları meslek mücadelesini çok iyi verdiler, bu mesleğin ismi yokken bu mücadelelerle, bu noktalarla bugün mesleki bir konuma geldi. Devlet var olduğu sürece vergi olacak, vergi var olduğu sürece bu meslek mensupları olacak. Dolayısıyla bu süreç devam edecek. ´´dedi.

Konuşmasının devamında Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu slaytını gerçekleştirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vergi Konulu Seminer
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu´da yüzde 67,5 arttı
Ordu´da yüzde 67,5 arttı
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre, Ordu´da konut satışı Ordu´da yüzde 67,5 arttı.
BELDE EVLER´DEN  GİRESUN ÇIKARTMASI
BELDE EVLER´DEN GİRESUN ÇIKARTMASI
Karadeniz bölgesindeki sosyal alanlı rezidans tipi konut beklentisine yönelik günümüzün en önemli projelerinden biri olan Belde Evler, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası´nda tanıtım lansmanını gerçekleştirdi.
AK Parti Milletvekilleri, Teşekkür Turunda
AK Parti Milletvekilleri, Teşekkür Turunda
AK Partili Ordu Milletvekilleri, Uğur Çelenk Başkanlığında İlçelere Teşekkür Ziyareti Gerçekleştirdi.
ÇÖP UYARISI!
ÇÖP UYARISI!
Fatsa Belediye Başkanı Muharrem Aktepe vatandaşlardan çöp bırakma yerleri ve saatleri konusunda duyarlı davranmalarını istedi.
‘´BAKANLIK FINDIK MALİYETİNİ AÇIKLAMALI´´
‘´BAKANLIK FINDIK MALİYETİNİ AÇIKLAMALI´´
‘´BAKANLIK FINDIK MALİYETİNİ AÇIKLAMALI´´
ASFALT KONFORU YAŞANACAK
ASFALT KONFORU YAŞANACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Akkuş ilçesinde 19 mahalleye konforlu ulaşım sağlayacak Kuşçulu-Ortabölme-Salman-Seferli Mahalleleri grup yolunda çalışmalarını sürdürüyor.
Ordu´ya yeni cami
Ordu´ya yeni cami
Ordu Büyükşehir Belediyesince Altınordu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi´nde Selçuklu mimarisine uygun cami inşa edilecek. Başkan Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, caminin 220 m2 zemin üzerinde 450 kişi kapasiteli olacağını kaydetti.
Pazartesi büyük gün
Pazartesi büyük gün
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız fındığın durumunun Pazartesi günü netleşeceğini söyledi.
Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Geleneğimiz:  Mesudiye´de Köy  Düğünleri-2
Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Geleneğimiz: Mesudiye´de Köy Düğünleri-2
Yaşlıların oturduğu odalarda ise yemekler yenilir. Bahşişler verilir. Yaşlılar, gençlerin bulundukları odalara gelmezler.
Yarılgaç´a Kodlama Eğitimi
Yarılgaç´a Kodlama Eğitimi
Ahi Evran Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü Araş. Gör. Dr. Gülşah Uluay yapmış olduğu ziyarette, içerisinde Ordu Üniversitesinin de yer alacağı kodlama eğitimi projesine ilişkin Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç´a bilgi verdi.
ÜNYE, EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ÜNYE, EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
2000 yılında Türkiye´de tarihi mirasları korumak adına kurulan Tarihi Kentler Birliği´nin toplantısı 20-21 Temmuz tarihinde Ünye´de gerçekleştirilecek.
TEKİNTAŞ, PERSONELLE BULUŞTU
TEKİNTAŞ, PERSONELLE BULUŞTU
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Fen İşleri Müdürlüğü personelleri ile bir araya geldi.
BAŞKAN ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI
BAŞKAN ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI
Yerel seçimlere 8 aydan kısa süre kalırken, adaylarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. İki dönemdir Gölköy Belediye Başkanlığı yapan Ali Kemal Mert, yeniden aday olduğunu açıkladı.
Mutluluklarına ortak oldular
Mutluluklarına ortak oldular
Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evleri´nde büyüyen Kader Ayba-Doğan Baltacı çiftinin düğün törenine katılarak, mutluluklarına ortak oldu.
CEZA YAĞDI!
CEZA YAĞDI!
Ordu´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik sürdürülen soruşturmalar kapsamında duruşmalar devam ediyor.
Hacı adaylarına bilgi
Hacı adaylarına bilgi
Hac yolculuğuna çıkacak hacı adaylarını bilgilendirme toplantıları düzenleniyor.
Rekoltede kayıp büyük!
Rekoltede kayıp büyük!
Yeni fındık sezonuna kısa bir süre kala rekolte tahmininde önceki sezona göre büyük kayıp olduğu şeklinde bilgiler geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müdürlükler vasıtasıyla iller bazında başlatılan rekolte tespit çalışmaları tamamlandı.
ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN KAN BAĞIŞINA DESTEK
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, kan bağışının çok önemli bir sorumluluk olduğunu belirterek “Kan verelim, can kurtaralım. Kan vermek vatani bir görevdir” dedi.
anasayfa1