Vergi Konulu Seminer
Ordu Mali Müşavirler Odası, Oda Toplantı Salonunda Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminer düzenledi. Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, E.Gelirler Baş Kontrolörü-E.Vergi Baş Müfettişi Burhan DÜZ, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.
Tarih: 12.10.2017 20:30:00/ 68okunma / 0yorum

                Açılış konuşmalarını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; ‘‘Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamenin, yazdığı belgenin ve oluşturduğu defterin bir olmasını istiyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir.´´

                Oda Başkanı Bahadır Baş;‘‘Vergi incelemesi kamusal görev ve faaliyetler anlamında önemli bir yeri tutuyor. 611 milyarlık bir bütçe gelirinin beşyüz yirmi milyarı vergi geliridir. Vergi gelirlerinin tamamını meslektaşlarımız tarh ve tahakkuk ettiriyor. Onların bürolarında, onların çalıştığı firmalarda hazırladıkları beyannameler üzerinden tarh ve tahakkuk ettiriliyor. İncelemelere baktığımızda iki milyon altı yüz yirmi beş bin civarında mükellefin altmış beş bininin incelendiğini görüyoruz. İnceleme oranı kabaca % 2.65 civarındadır. Türkiye´de yakın gelecekte incelemenin şekli, boyutu muhasebe mesleğine paralel olarak değişecektir. Elektronik denetim dediğimiz, yapay zeka dediğimiz, elektronik işlemlerin her anlamda kontrolünü sağlayan yeni denetim mekanizmaları ortaya çıkacak. Bundan sonra en fazla önem vereceğimiz eğitimlervergi incelemeleri eğitimleri olacaktır. Yine sadece müteselsil sorumluluk konusuyla ilgili özel bir eğitim yapacağız. Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamelerin, kaydettiği belgelerin ve oluşturduğu defterin birbirine uyumlu olması amacını sağlıyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir. Belge, beyanname, defter üçlüsü doğruysa bizim sorumluluğumuz burada bitiyor. Meslek mensubu olarak önemli bir görevi icra ediyoruz. Yaklaşık 40 yıllık süreçte her 10 yılda devrim niteliğinde bir değişiklik yaşadık. Bu meslek örgütü bu değişime uyum sağlamıştır. ‘´dedi.

Bilirkişilik eğitimleri hakkında açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunan Baş; Bilirkişilik eğitimlerinde mesleki kriterler getirildi. 5 yıl görevi icra etmiş olup mali müşavirler için ruhsatını almış olması, bir öğretmen, bir mühendis için belgesini almış olması yeterlidir. Bizim Odamız için 5 yıl geçerli değildir. 1 yıl olan, mesleğe yeni başlamış olanda bu eğitimlere katılabilir. Çünkü TÜRMOB/TESMER bu eğitimleri veriyor. Samsun İl Adalet Komisyonluğuna başvurduğunuzda büyük bir ihtimalle kabul olmayacaktır. Bilirkişilikte her şeyi sil baştan yapıyoruz. Eski bilirkişiliğin tamamı iptal oluyor. Mahkemelerdeki gibi bilirkişilik dosyası size sistemden üzerinden gelecek. Bu anlamda Ordu Odası´da bu eğitimleri Ordu´da alan tek kurumdur.´´ dedi.

Odamızda düzenlenen Vergi İncelemeleri Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminerimizi Aybastılı değerli üstadımız Gelirler Baş Kontrolü, Eski Vergi Baş Müfettişi YMM Burhan Düz bizimle birlikte. Kendisi Türkiye´de alanında söz sahibi birisidir. Bu toplantıya katılan gelen arkadaşlarımızın %70 genç meslektaşlarımızdır. Bu toplantılara, seminerlere sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. ‘´dedi.

Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; ‘‘Değerli hocamız hemşerimiz YMM Burhan Düz bugün bizlere mükellefin hangi hakları var, vergi müfettişinin karşısında çekinmeden durabileceğimiz konularla ilgili bizleri bilgilendirecek. Biz facit makinesiyle çalıştık, muhasebeyi yevmiyeyi kebiri ellerimizle yazdık. Meslek yasası çıktı, düzene girdi tek düzen hesap planı ile de zirve yaptı. Dolayısıyla neyi ne zaman yapacağımızı öğrendik. Fakat dijitalleşmeye doğru gidiyoruz. Bu anlamda etkilenen bir meslek grubuyuz. Bunu yapabilen, uyabilenler yola devam edecekler, edemeyenler ise zaten sistem onları bir kenara bırakacaktır. Sisteme yetişip kendimizi hazırlamamız lazım. Bu anlamda değişime ayak uydurarak ortaklık kültürünü geliştireceğiz, patron kültüründen vazgeçecek, paylaşarak bunu da öğreneceğiz. ´´dedi.

Gelirler Başkontrolü YMM Burhan Düz ise; ‘‘Her alanda olduğu gibi mesleğimizde de değişim var. Odalarımızda bunlar için var. Ordu Odamızı takip ediyorum, diğer odalarda olduğu gibi Ordu Odamızda da Başkanımız Sayın Bahadır BAŞ sürekli yeni eğiticilerle, yeni konularla bu toplantıları zenginleştirme gayreti içerisindedir. Sizlerde bu toplantılara heyecanla, çoklukla katılıyorsunuz. Bu toplantılara katılım olduğu sürece eğitimler güzel oluyor. Bu süreci de hep birlikte takip edeceğiz. Bu meslek güzel ve iyi yerlere gidiyor. Çünkü meslek mensupları meslek mücadelesini çok iyi verdiler, bu mesleğin ismi yokken bu mücadelelerle, bu noktalarla bugün mesleki bir konuma geldi. Devlet var olduğu sürece vergi olacak, vergi var olduğu sürece bu meslek mensupları olacak. Dolayısıyla bu süreç devam edecek. ´´dedi.

Konuşmasının devamında Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu slaytını gerçekleştirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vergi Konulu Seminer
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Teröristler teslim oluyor
Teröristler teslim oluyor
Dün sabah saatlerinde Yağlıdere ilçesinin yüksek kesimlerinde kar nedeniyle yol açma çalışması yürüten iş makinesinin önüne gelen bir terörist, teslim olmak için yardım istedi.
29 Şüpheli Adliyede
29 Şüpheli Adliyede
Ordu merkezli 3 ilde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 29 şüpheli adliyeye sevk edildi.
‘´Yerli ürünler kullanalım´´
‘´Yerli ürünler kullanalım´´
MHP Altınordu İlçe Başkanı Erol Bayram, yerli ürünler kullanmanın önemine dikkat çekti. Bayram yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ‘´
Anılarını tazeledi
Anılarını tazeledi
Kanal D´de yayımlanan Küçük Ağa Dizisinde Maho karakterini canlandıran Hakan Bilgin Ordu´da eski anılarını tazeledi.
‘´Mücadele etmek durumundayız´´
‘´Mücadele etmek durumundayız´´
Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ünye Uniport Avm´nin açılış töreninin ardından Ordulu işadamlarıyla, “İstişare Toplantısı”nda bir araya geldi.
İYİ Parti yönetimi belli oldu
İYİ Parti yönetimi belli oldu
Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti´nin teşkilatlanma çalışmaları devam ediyor.
YENİ OYUNUN HAZIRLIKLARI BAŞLADI
YENİ OYUNUN HAZIRLIKLARI BAŞLADI
Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, yeni sezon oyunlarında büyük ilgi görüyor. “Misafir” adlı yetişkin oyununda yaklaşık 4 bin, “Oyunun Adı Kül Kedisi” adlı çocuk oyununda ise yaklaşık 6 bin 500 seyirciye ulaşan OBBKT, yetişkin oyununda kamu kurum ve kuruluşları ve çocuk oyununda ise ilköğretim okulları için özel sahne almaya devam ediyor.
Çalışmalar hız kazandı
Çalışmalar hız kazandı
Fatsa ilçesinde Yayalaştırma Projesinde çalışmalar hız kazandı. Mustafa Kemal Paşa mahallesi Plevne meydanında Yayalaştırma Projesi çalışmaları çerçevesinde Elazığ ilinden gelen susamlı bej renkli doğal taşların montajı başladı. Çalışma yapılan trafiğe kapalı alanda doğal taş montajının yanı sıra polimer kanal ve ızgaralar, 4 metrelik armatürlü aydınlatma direkleri, kuru fix havuzu ve parsel etrafında baskı beton kaldırım çalışmaları yapılacak. Yayalaştırma Projesinde çalışmaların Ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.
Yüzde 60 verim artışı sağlıyor
Yüzde 60 verim artışı sağlıyor
Dünya fındık üretiminin büyük kısmını sağlayan Türkiye´de, son yıllarda yaşanan verim ile kalite düşüklüğünü ortada kaldırmak için yapılan çalışmalarda, doğru ve tekniğine uygun budamanın yüzde 60 oranında verim artışı sağladığı bildirildi.
Tanıtım Galası Yapıldı
Tanıtım Galası Yapıldı
Ordu´da turizm hareketliliğini sağlamak amacıyla Ordu Valiliğince başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında TRT tarafından çekimleri yaptırılan “Ordu´da Bir Bulut(Dört Mevsim Ordu)” Belgeseli´nin tanıtım galası yapıldı.
Ordu kırmızıya döndü
Ordu kırmızıya döndü
Ordu´da akşam saatlerinde trafik kilitlendi. Yoğun trafik, internet sitesinde yer alan ´Trafik Yoğunluk Haritası´na da yansıdı.
SOĞUK HAVA BU 3 AĞRIYI TETİKLİYOR!
SOĞUK HAVA BU 3 AĞRIYI TETİKLİYOR!
Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havalarda iyice artıyor. Bugünlerde polikliniklere başvuruların önemli bir kısmını bu şikayetlerle gelenler oluşturuyor.
İtalya´da fındık tarımı
İtalya´da fındık tarımı
Ordu Üniversitesinin de ortağı olduğu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenmiş olan “Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Yöntemlerin İncelenmesi (Examination of Traditional and Modern Applications in Hazelnut Production) Projesi” kapsamında aralarında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinin de yer aldığı proje heyeti İtalya´da fındık tarımına yönelik incelemede bulundu.
Kurtulmuş´tan UNİPORT´a tam not
Kurtulmuş´tan UNİPORT´a tam not
Temeli 18 Haziran 2016´da atılan ve 23 ayda bitirilme taahhüdüyle işe başlanılan UNİPORT, 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak açıldı. Ünye Belediyesi´nin 30 milyonu aşan yüksek bütçeli projelerinden olan alışveriş merkezinin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ordu Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş´ta katıldı.
GEBELİK DİYABETİNE DİKKAT!
GEBELİK DİYABETİNE DİKKAT!
Gestasyonel diyabet, gebelikte ortaya çıkan ya da gebelik öncesinde var olduğu halde ilk defa gebelik döneminde teşhis edilen bir diyabet türüdür. Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde görevli Op. Dr. Sema Ağar Sezgin, gestasyonel diyabet sorunu yaşayan anne adaylarının, gebelik boyunca tedavileri ile ilgili sorularımızı cevapladı.
Ordu´ya Gelecek
Ordu´ya Gelecek
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ordu´da. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bugün Ankara´dan Ordu Havalimanı´na gelecek.
Demiryolunda kötü haber!
Demiryolunda kötü haber!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karadeniz ve Kafkasya bölgesinin geleceği açısından önemli bir proje olan Samsun-Batum demiryolu projesinin gündemde olmadığını belirtti.
‘´Kalkınma çalışmalarına  destek oluyor´´
‘´Kalkınma çalışmalarına destek oluyor´´
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TBMM Genel Kurulunda AK Parti Grubu Adına TİKA´nın 2018 bütçesi üzerine konuşma yaptı.

anasayfa1
Bugün
15 °C
Pazartesi
13 °C
Salı
12 °C