Vergi Konulu Seminer
Ordu Mali Müşavirler Odası, Oda Toplantı Salonunda Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminer düzenledi. Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, E.Gelirler Baş Kontrolörü-E.Vergi Baş Müfettişi Burhan DÜZ, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.
Tarih: 12.10.2017 20:30:00/ 140okunma / 0yorum

                Açılış konuşmalarını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; ‘‘Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamenin, yazdığı belgenin ve oluşturduğu defterin bir olmasını istiyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir.´´

                Oda Başkanı Bahadır Baş;‘‘Vergi incelemesi kamusal görev ve faaliyetler anlamında önemli bir yeri tutuyor. 611 milyarlık bir bütçe gelirinin beşyüz yirmi milyarı vergi geliridir. Vergi gelirlerinin tamamını meslektaşlarımız tarh ve tahakkuk ettiriyor. Onların bürolarında, onların çalıştığı firmalarda hazırladıkları beyannameler üzerinden tarh ve tahakkuk ettiriliyor. İncelemelere baktığımızda iki milyon altı yüz yirmi beş bin civarında mükellefin altmış beş bininin incelendiğini görüyoruz. İnceleme oranı kabaca % 2.65 civarındadır. Türkiye´de yakın gelecekte incelemenin şekli, boyutu muhasebe mesleğine paralel olarak değişecektir. Elektronik denetim dediğimiz, yapay zeka dediğimiz, elektronik işlemlerin her anlamda kontrolünü sağlayan yeni denetim mekanizmaları ortaya çıkacak. Bundan sonra en fazla önem vereceğimiz eğitimlervergi incelemeleri eğitimleri olacaktır. Yine sadece müteselsil sorumluluk konusuyla ilgili özel bir eğitim yapacağız. Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamelerin, kaydettiği belgelerin ve oluşturduğu defterin birbirine uyumlu olması amacını sağlıyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir. Belge, beyanname, defter üçlüsü doğruysa bizim sorumluluğumuz burada bitiyor. Meslek mensubu olarak önemli bir görevi icra ediyoruz. Yaklaşık 40 yıllık süreçte her 10 yılda devrim niteliğinde bir değişiklik yaşadık. Bu meslek örgütü bu değişime uyum sağlamıştır. ‘´dedi.

Bilirkişilik eğitimleri hakkında açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunan Baş; Bilirkişilik eğitimlerinde mesleki kriterler getirildi. 5 yıl görevi icra etmiş olup mali müşavirler için ruhsatını almış olması, bir öğretmen, bir mühendis için belgesini almış olması yeterlidir. Bizim Odamız için 5 yıl geçerli değildir. 1 yıl olan, mesleğe yeni başlamış olanda bu eğitimlere katılabilir. Çünkü TÜRMOB/TESMER bu eğitimleri veriyor. Samsun İl Adalet Komisyonluğuna başvurduğunuzda büyük bir ihtimalle kabul olmayacaktır. Bilirkişilikte her şeyi sil baştan yapıyoruz. Eski bilirkişiliğin tamamı iptal oluyor. Mahkemelerdeki gibi bilirkişilik dosyası size sistemden üzerinden gelecek. Bu anlamda Ordu Odası´da bu eğitimleri Ordu´da alan tek kurumdur.´´ dedi.

Odamızda düzenlenen Vergi İncelemeleri Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminerimizi Aybastılı değerli üstadımız Gelirler Baş Kontrolü, Eski Vergi Baş Müfettişi YMM Burhan Düz bizimle birlikte. Kendisi Türkiye´de alanında söz sahibi birisidir. Bu toplantıya katılan gelen arkadaşlarımızın %70 genç meslektaşlarımızdır. Bu toplantılara, seminerlere sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. ‘´dedi.

Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; ‘‘Değerli hocamız hemşerimiz YMM Burhan Düz bugün bizlere mükellefin hangi hakları var, vergi müfettişinin karşısında çekinmeden durabileceğimiz konularla ilgili bizleri bilgilendirecek. Biz facit makinesiyle çalıştık, muhasebeyi yevmiyeyi kebiri ellerimizle yazdık. Meslek yasası çıktı, düzene girdi tek düzen hesap planı ile de zirve yaptı. Dolayısıyla neyi ne zaman yapacağımızı öğrendik. Fakat dijitalleşmeye doğru gidiyoruz. Bu anlamda etkilenen bir meslek grubuyuz. Bunu yapabilen, uyabilenler yola devam edecekler, edemeyenler ise zaten sistem onları bir kenara bırakacaktır. Sisteme yetişip kendimizi hazırlamamız lazım. Bu anlamda değişime ayak uydurarak ortaklık kültürünü geliştireceğiz, patron kültüründen vazgeçecek, paylaşarak bunu da öğreneceğiz. ´´dedi.

Gelirler Başkontrolü YMM Burhan Düz ise; ‘‘Her alanda olduğu gibi mesleğimizde de değişim var. Odalarımızda bunlar için var. Ordu Odamızı takip ediyorum, diğer odalarda olduğu gibi Ordu Odamızda da Başkanımız Sayın Bahadır BAŞ sürekli yeni eğiticilerle, yeni konularla bu toplantıları zenginleştirme gayreti içerisindedir. Sizlerde bu toplantılara heyecanla, çoklukla katılıyorsunuz. Bu toplantılara katılım olduğu sürece eğitimler güzel oluyor. Bu süreci de hep birlikte takip edeceğiz. Bu meslek güzel ve iyi yerlere gidiyor. Çünkü meslek mensupları meslek mücadelesini çok iyi verdiler, bu mesleğin ismi yokken bu mücadelelerle, bu noktalarla bugün mesleki bir konuma geldi. Devlet var olduğu sürece vergi olacak, vergi var olduğu sürece bu meslek mensupları olacak. Dolayısıyla bu süreç devam edecek. ´´dedi.

Konuşmasının devamında Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu slaytını gerçekleştirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vergi Konulu Seminer
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEVSİMLER ŞAŞIRTIYOR
MEVSİMLER ŞAŞIRTIYOR
Mevsimler şaşırtmaya devam ediyor. Havalardaki ani değişiklikler sonrasında mevsimlerde şaşırmaya başladı.
ODÜ´den Afrin´e Destek
ODÜ´den Afrin´e Destek
Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından "Mazluma Zeytin Dalı, Haine Tufan" konulu program düzenlendi.
Saadet Partisi´nde yoğun tempo
Saadet Partisi´nde yoğun tempo
Saadet Partisi İl Başkanı Av. Erkan Temiz ve İl Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, İlçe Divan toplantısına katılmak üzere gittiği Çamaş´ta incelemelerde bulundu. Çamaş Belediyesi, Çamaş İlçe Emniyet Amirliği ve Çamaş Müftülüğünü ziyaret eden Saadet Partisi heyeti, kurumların çalışmaları hakkında bilgi aldı. Resmi kurum ziyaretleri sonrasında esnaf ziyaretlerinde bulunarak esnafın sorunları dinledi.
Bu Kez “Kadro” İçin Süpürdüler
Bu Kez “Kadro” İçin Süpürdüler
Altınordu Belediyesi Temizlik İşler Müdürlüğü´nde beden gücüne dayalı işlerde çalışan 187 personel kadroya geçmek için yapılan uygulama sınavında ter döktü.
Şehit Ailelerini Ziyaret
Şehit Ailelerini Ziyaret
İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya ve Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Küçük Kertil Sosyal Tesisi´nde 2009 yılında Reşadiye´de Şehit olan Kemal Bide ve 2016 yılında Mardin´de Şehit olan Yunus Kaymak´ın aileleri ile Küçük Kertil Sosyal Tesisi´nde bir araya geldi.
ÇANAKKALE RUHUNU YAŞADILAR
ÇANAKKALE RUHUNU YAŞADILAR
Altınordu Belediyesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin yıldönümü kapsamında vatandaşlara o günlerde askerlerin yediği üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı.
Ordu dev projeyi bekliyor
Ordu dev projeyi bekliyor
Ordu, dört gözle Çevre Yolu´nun tamamlanmasını bekliyor. Yapımına 2012 yılında başlanan toplam uzunluğu 21.4 km olan Ordu Çevre Yolu, 1 milyar 600 milyon liralık maliyetiyle 300 milyon liraya mal olan Ordu-Giresun Havalimanı´nın 5 katı, 100 milyon liraya mal olacak Ordu Stadı´nın da tam 16 katı büyük bir proje.
Miniklerden büyük gösteri
Miniklerden büyük gösteri
Minik öğrencilerin Çanakkale Zaferi nedeniyle hazırladıkları gösteri büyük beğeni topladı.
İYİ Parti´den Anlamlı Ziyaretler
İYİ Parti´den Anlamlı Ziyaretler
İYİ Parti Altınordu İlçe Başkanı Şenol Pazar, Ordu şehitliğini ziyaret etti. Partisinin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şehitlik anıtını ziyaret eden Başkan Şenol Pazar, burada şehit aileleri ve gazi ve gazi aileleri ile biraraya gelerek sohbet ettiler.
İZCİLER HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİLER
İZCİLER HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİLER
Ordu Gençlik ve İzcilik Kulübü izcileri, izci liderleri Mustafa Kemal Çakır, Arzu Yatağan, Mustafa Bülbül, İbrahim Akbaş, Selin Yıldırım ve izci gönüllüsü Şule Akgün sorumluluğunda ‘´Yaşlılar Haftası´´ öncesinde Ahmet Cemal Mağden Huzurevinde kalan vatandaşları ziyaret ettiler.
ÖNEMLİ MESAFE ALINDI
ÖNEMLİ MESAFE ALINDI
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülyalı ilçesi Turnasuyu Mahallesi´nde inşası devam eden iki adet nizami futbol sahası ve spor tesisini gezen Başkan Enver Yılmaz, “Ordu ilimize bugüne kadar 87 milyon TL´lik spor yatırımı yaptık. Turnasuyu Mahallemize 60 m x 90 m ölçülerinde, iki adet doğal çim futbol sahası ve bir adet de tesis binası inşaatında yaklaşık bir ayda önemli bir mesafe aldık” dedi.
Mühürlenme işlemine kolaylık
Mühürlenme işlemine kolaylık
Ordu Büyükşehir Belediyesi, ilan ve reklam amacıyla dağıtılan broşür, katalog, duvar ve cep takvimleri, biblolar ve benzer reklam unsurlarının mühürlenme işlemine kolaylık getirerek, uzun yıllardır manuel olarak yapılan uygulamanın alınan makineyle daha kolay ve hızlı gerçekleştirildiğini açıkladı.
Beyaz Bayrak Protokolü
Beyaz Bayrak Protokolü
Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa, Kaymakam Mehmet Yapıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Işıl Aralan ve sertifika alan okulların müdürleri katıldı.
Mehmetçiğe Destek İçin Mehterli Yürüyüş
Mehmetçiğe Destek İçin Mehterli Yürüyüş
Ordu´da, Afrin´de Zeytin Dalı Harekatı´nı yürüten Mehmetçiğe destek amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı Ordu Şubesi tarafından, mehter eşliğinde yürüyüş düzenlendi.
İstişare toplantısı yapıldı
İstişare toplantısı yapıldı
24 Mart 2018 tarihinde Ordu´ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, Ordu´yu ziyaret programına ilişkin istişare toplantısı yapıldı.
Bilgi Hazinesini Zenginleştiriyor
Bilgi Hazinesini Zenginleştiriyor
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç´a kütüphanenin dünden bugüne gelişimi ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.
Kadına Şiddete ´HAYIR´
Kadına Şiddete ´HAYIR´
Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Toplantı Gerçekleştirildi.
‘´Çanakkale Geçilmez´´
‘´Çanakkale Geçilmez´´
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş:´´ Çanakkale Zaferi ile milletimiz, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, imkansızlıklara rağmen büyük bir ders vermiş ve tüm dünyaya ´Çanakkale Geçilmez´ dedirtmiştir´´ dedi.

anasayfa1
Bugün
10 °C
Çarşamba
10 °C
Perşembe
14 °C