Vergi Konulu Seminer
Ordu Mali Müşavirler Odası, Oda Toplantı Salonunda Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminer düzenledi. Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, E.Gelirler Baş Kontrolörü-E.Vergi Baş Müfettişi Burhan DÜZ, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.
Tarih: 12.10.2017 20:30:00/ 43okunma / 0yorum

                Açılış konuşmalarını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; ‘‘Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamenin, yazdığı belgenin ve oluşturduğu defterin bir olmasını istiyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir.´´

                Oda Başkanı Bahadır Baş;‘‘Vergi incelemesi kamusal görev ve faaliyetler anlamında önemli bir yeri tutuyor. 611 milyarlık bir bütçe gelirinin beşyüz yirmi milyarı vergi geliridir. Vergi gelirlerinin tamamını meslektaşlarımız tarh ve tahakkuk ettiriyor. Onların bürolarında, onların çalıştığı firmalarda hazırladıkları beyannameler üzerinden tarh ve tahakkuk ettiriliyor. İncelemelere baktığımızda iki milyon altı yüz yirmi beş bin civarında mükellefin altmış beş bininin incelendiğini görüyoruz. İnceleme oranı kabaca % 2.65 civarındadır. Türkiye´de yakın gelecekte incelemenin şekli, boyutu muhasebe mesleğine paralel olarak değişecektir. Elektronik denetim dediğimiz, yapay zeka dediğimiz, elektronik işlemlerin her anlamda kontrolünü sağlayan yeni denetim mekanizmaları ortaya çıkacak. Bundan sonra en fazla önem vereceğimiz eğitimlervergi incelemeleri eğitimleri olacaktır. Yine sadece müteselsil sorumluluk konusuyla ilgili özel bir eğitim yapacağız. Bizim birinci amacımız meslek mensubunun kendini güvende hissetmesidir. Meslek mensubunun hazırladığı beyannamelerin, kaydettiği belgelerin ve oluşturduğu defterin birbirine uyumlu olması amacını sağlıyoruz. Bizim için meslektaşımız stajyerimiz kendini güvende hissediyorsa, sorumluluk anlamında, risk anlamında kendini en uygun durumda görüyorsa biz amacımıza ulaşmışız demektir. Belge, beyanname, defter üçlüsü doğruysa bizim sorumluluğumuz burada bitiyor. Meslek mensubu olarak önemli bir görevi icra ediyoruz. Yaklaşık 40 yıllık süreçte her 10 yılda devrim niteliğinde bir değişiklik yaşadık. Bu meslek örgütü bu değişime uyum sağlamıştır. ‘´dedi.

Bilirkişilik eğitimleri hakkında açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunan Baş; Bilirkişilik eğitimlerinde mesleki kriterler getirildi. 5 yıl görevi icra etmiş olup mali müşavirler için ruhsatını almış olması, bir öğretmen, bir mühendis için belgesini almış olması yeterlidir. Bizim Odamız için 5 yıl geçerli değildir. 1 yıl olan, mesleğe yeni başlamış olanda bu eğitimlere katılabilir. Çünkü TÜRMOB/TESMER bu eğitimleri veriyor. Samsun İl Adalet Komisyonluğuna başvurduğunuzda büyük bir ihtimalle kabul olmayacaktır. Bilirkişilikte her şeyi sil baştan yapıyoruz. Eski bilirkişiliğin tamamı iptal oluyor. Mahkemelerdeki gibi bilirkişilik dosyası size sistemden üzerinden gelecek. Bu anlamda Ordu Odası´da bu eğitimleri Ordu´da alan tek kurumdur.´´ dedi.

Odamızda düzenlenen Vergi İncelemeleri Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu seminerimizi Aybastılı değerli üstadımız Gelirler Baş Kontrolü, Eski Vergi Baş Müfettişi YMM Burhan Düz bizimle birlikte. Kendisi Türkiye´de alanında söz sahibi birisidir. Bu toplantıya katılan gelen arkadaşlarımızın %70 genç meslektaşlarımızdır. Bu toplantılara, seminerlere sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. ‘´dedi.

Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; ‘‘Değerli hocamız hemşerimiz YMM Burhan Düz bugün bizlere mükellefin hangi hakları var, vergi müfettişinin karşısında çekinmeden durabileceğimiz konularla ilgili bizleri bilgilendirecek. Biz facit makinesiyle çalıştık, muhasebeyi yevmiyeyi kebiri ellerimizle yazdık. Meslek yasası çıktı, düzene girdi tek düzen hesap planı ile de zirve yaptı. Dolayısıyla neyi ne zaman yapacağımızı öğrendik. Fakat dijitalleşmeye doğru gidiyoruz. Bu anlamda etkilenen bir meslek grubuyuz. Bunu yapabilen, uyabilenler yola devam edecekler, edemeyenler ise zaten sistem onları bir kenara bırakacaktır. Sisteme yetişip kendimizi hazırlamamız lazım. Bu anlamda değişime ayak uydurarak ortaklık kültürünü geliştireceğiz, patron kültüründen vazgeçecek, paylaşarak bunu da öğreneceğiz. ´´dedi.

Gelirler Başkontrolü YMM Burhan Düz ise; ‘‘Her alanda olduğu gibi mesleğimizde de değişim var. Odalarımızda bunlar için var. Ordu Odamızı takip ediyorum, diğer odalarda olduğu gibi Ordu Odamızda da Başkanımız Sayın Bahadır BAŞ sürekli yeni eğiticilerle, yeni konularla bu toplantıları zenginleştirme gayreti içerisindedir. Sizlerde bu toplantılara heyecanla, çoklukla katılıyorsunuz. Bu toplantılara katılım olduğu sürece eğitimler güzel oluyor. Bu süreci de hep birlikte takip edeceğiz. Bu meslek güzel ve iyi yerlere gidiyor. Çünkü meslek mensupları meslek mücadelesini çok iyi verdiler, bu mesleğin ismi yokken bu mücadelelerle, bu noktalarla bugün mesleki bir konuma geldi. Devlet var olduğu sürece vergi olacak, vergi var olduğu sürece bu meslek mensupları olacak. Dolayısıyla bu süreç devam edecek. ´´dedi.

Konuşmasının devamında Vergi İncelemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar ve İzaha Davet konulu slaytını gerçekleştirdi.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vergi Konulu Seminer
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Engeller Ordu Üniversitesi ile Aşılıyor
Engeller Ordu Üniversitesi ile Aşılıyor
Ordu Üniversitesinin yürütücü olarak katkı sunduğu Avrupa Birliği projesi kapsamında engellilerin istihdamlarını ve sosyal hayata entegrasyonlarını kolaylaştıracak üzere düzenlene ‘İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor´ projesinin kapanış yemeği gerçekleştirildi.
Fatsa´da AYKOME toplantısı
Fatsa´da AYKOME toplantısı
Fatsa Belediyesi´nde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olgun başkanlığında AYKOME toplantısı gerçekleştirildi.
‘´Yatırım Çok Önemli´´
‘´Yatırım Çok Önemli´´
Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Kurtulmuş, Ordu-Giresun Havalimanı´nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Afet Bilinci Verildi
Afet Bilinci Verildi
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde planlanan eğitim programı çerçevesinde; Afete Hazır Türkiye Projesi (AHATES) kapsamında Afet Bilinci Eğitimi
Elinde fındık tutabilen kazanıyor
Elinde fındık tutabilen kazanıyor
19 Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Samsun´da yayın yapan Bütünşehir Dergisi´nde yer alan makalesinde Karadeniz´de her yıl yaşanan fındık fiyatları tartışmalarına farklı ve bilimsel bir yaklaşım getirdi.
Toprağa Verildi
Toprağa Verildi
Ankara´da bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (OESOB) Başkanı Aydın Bostancıoğlu için tören düzenlendi.
Erten´den Ziyaret
Erten´den Ziyaret
Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten Özel Eğitim Uygulama Merkezini I.-II. Kademe (Okulu) ziyaret etti.
YOL ÇALIŞMALARI TAMAMLANIYOR
YOL ÇALIŞMALARI TAMAMLANIYOR
Ünye´de göreve geldiği günden bu yana özelikle öncelikli talepler arasında yer alan yol çalışmalarına ağırlık veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, çalışmaları yakından takip ediyor.
ORDU LİSESİNİN HİKAYESİ
ORDU LİSESİNİN HİKAYESİ
Naim Güney kaleme aldı. Kuzey Yıldızı dergisinin Ekim sayısında Ordu lisesinin hikayesini anlattı... İşte o yazı:
FINDIK ÖNERGESİNE RET GELDİ
FINDIK ÖNERGESİNE RET GELDİ
Fındık üreticilerinin problemlerinin, fındık fiyatında yaşanmakta olan düşüşün Meclis tarafından araştırılması için verilmiş olan grup önerisi üzerine konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun şunları belirtti:
Halkla Buluşuyor
Halkla Buluşuyor
Vali Seddar Yavuz, vatandaşlarla yaşadıkları mahallelerde bir araya gelerek, taleplerini, şikayetlerini, yaşadıkları mahallenin sorunları, ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek ve çözüm üretmek amacıyla başlattığı "Halkla Buluşma" etkinliğinin ilkini gerçekleştirdi.
9 kişi tutuklandı
9 kişi tutuklandı
Ordu´da FETÖ operasyonları kapsamında 9 kişi tutuklandı.
Halkla Buluşma Toplantıları Başlıyor
Halkla Buluşma Toplantıları Başlıyor
Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordulu vatandaşların yaşadıkları mahallelere giderek, karşılaştıkları sorunları, sıkıntıları, istek, talep ve şikayetleri ile ihtiyaçlarını dinlemek amacıyla “Halkla Buluşma” toplantıları düzenleyecek.
MODERN YOLLARA KAVUŞUYOR
MODERN YOLLARA KAVUŞUYOR
Altınordu ilçesi şehir içi mahalle yollarında çalışmalarını sürdüren ekipler, asfaltı dökülen yolların çizgisini çekerek çalışmaya son şeklini veriyor.
MAHALLELİLERDEN ÇAMYAR´A TEŞEKKÜR
MAHALLELİLERDEN ÇAMYAR´A TEŞEKKÜR
Ünye´de göreve geldiği günden bu yana özelikle beton yol çalışmaları ile adından söz ettiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar´a, Çakmak Mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti teşekkür ziyaretinde bulundu.
‘´Gönül Almak Önemli´´
‘´Gönül Almak Önemli´´
Vali Seddar Yavuz, ilçe ziyareti programları kapsamında, Kabadüz ilçesinde ziyaret, inceleme ve temaslarda bulundu.
Öztürk, din görevlileri ile buluşuyor
Öztürk, din görevlileri ile buluşuyor
Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, ilçelerde din görevlileri ile düzenlenen toplantılarda bir araya geliyor.
Yarılgaç, yerinde inceledi
Yarılgaç, yerinde inceledi
Rektör Prof. Tarık Yarılgaç Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu idari personeli ile toplantı gerçekleştirerek Meslek Yüksekokulunda incelemelerde bulundu.

anasayfa1
Bugün
10 °C
Salı
13 °C
Çarşamba
16 °C